Iskrownik do Potato gun

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
Młodszy majsterkowicz

Iskrownik do Potato gun

Postprzez luk7 » 19 lip 2012, 14:31

Witam
Zapewne wszyscy słyszeli o „Spud gun”, „Potato gun” lub w polskim wydaniu „ Pyromiot” czy „Bazuka ziemniaczana”.
Skonstruowałem już kilka modeli tej wspaniałej zabawki, ale za każdym razem jest ten sam problem,
mianowicie system zapłonowy. Standardowo używany jest iskrownik od zapalniczki, ale jest on nie poręczny, daje małą iskrę, jest niepraktyczny i nieszczelny.
Zastanawiałem się nad zastosowaniem świecy zapłonowej od motoru, ale ogranicza mnie mobilność w tym przypadku, więc proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Starszy majsterkowicz
Miasto: Zabrze
Pochwały: 29

Re: Iskrownik do Potato gun

Postprzez nightex » 19 lip 2012, 20:08

Pamiętaj żeby zawsze do projektów dołączyć zdjęcie, projekt, obrazek z opisem cokolwiek co mogłoby nam pomóc rozwiązaniu problemu :)
tym bardziej że projekcik ciekawy :)
Obrazek

Młodszy majsterkowicz

Postprzez luk7 » 19 lip 2012, 22:45

Założenie projektu jest takie

https://dl.dropbox.com/u/6374430/spudgun.gif

Mój projekt chcę troszkę unowocześnić o niezawodny system zapłonowy tz. Iskrownik
w dużej ilości projektów w Internecie można znaleźć zastosowanie iskrownika z zapalniczki, ale to rozwiązanie mija się z celem po dosłownie 10 strzałałach ( instalacja rozsypuje się w rękach).

Więc wpadłem na pomysł zastosowania jakiegoś prostego układu, który zasilany byłby bateryjnie, wytwarzał dużą iskrę, pełna mobilność i wygodny spust oparty na przełączniku jedno biegunowym.

Planuje ów układ zabezpieczyć w małej puszcze przymocowanej do całej konstrukcji i połączonej z elektrodami w nakrętce. Odstęp elektrod ok. 1cm.

Proszę o porady i podesłanie, jakiego prostego układu.

Poniżej przedstawiam mój projekt ( przepraszam za jakość rysunku ).

Dziękuje i Pozdrawiam

https://dl.dropbox.com/u/6374430/potato%20gun.png

Majsterkowicz
Miasto: Grudziądz
Pochwały: 2

Postprzez bartek0305 » 21 lip 2012, 09:11

Wybacz że ze spryciarzy, ale może ci się przydać ;) http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zro ... aralizator . Może jakby dać wyprowadzenia blisko siebie to coś tam przeskoczy ;)

Młodszy majsterkowicz

Postprzez ShFil » 21 lip 2012, 18:35

Dobra, w twoim przypadku najlepszy będzie zapłon DC-CDI. Jak początek nazwy wskazuje jest zasilany prądem stałym. Cdi zwany też zapłonem tyrystorowym działa na napięciu, nie sześciu czy czy dwunastu woltów, tylko 200-600(dzięki transformatorowi w module), dzięki czemu zapomnisz o czyszczeniu elektrod. Działa on na zasadzie naładowaniu i rozładowaniu kondensator poprzez tyrystor. Będziesz miał powtarzalną iskrę, o krótkim czasie trwania i praktycznie nie zawodną instalacje zapłonową. Potrzebujesz cewkę wysokiego napięcia, modułu zapłonowego(możesz sam wykonać), czujnika hall(używany w silnikach do rozpoznania położenia wału), magnesika(na który reaguje czujnik). Myślę, że taki sposób wywoływania zapłonu ci wystarczy.Co do mobilności instalacji, wystarczy, że zrobisz otwór na świecę i będzie ona ciągle wkręcona a do zapłonu podłączysz instalacje i akumulator. Pozdrawiam.

Majsterkowicz
Pochwały: 4

Postprzez kamiltbg » 24 lip 2012, 23:42

A te zapalniki piezoelektryczne? Są też takie, które przy wciskaniu dają kilkadziesiąt iskier.

Majsterkowicz
Miasto: Pabianice
Pochwały: 4

Postprzez Fenclu » 25 lip 2012, 14:19

Też mamy z kumplem taką armatę. Na razie używamy właśnie zapalarki do kuchenek (takiej, która daje tylko dużo iskier). Ale mamy problem z dopasowaniem jej do otworu, trochę energii zawsze ucieka przez otwór na zapalarkę.

Młodszy majsterkowicz

Postprzez Seba » 12 wrz 2012, 00:29

Może taki iskrownik piezoelektryczne będzie wystarczy http://www.termgaz.pl/p.p/1175-zapalacz ... y.bcg.html, w wielu projektach z USA właśnie taki jest. A jak nie to niby można zrobic z aparatu jednorazowego paralizator a następnie z tego paralizatora zapalnik.

Powrót do Jak to zrobić?