Komunikacja RF

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
Młodszy majsterkowicz

Komunikacja RF

Postprzez suser222 » 16 sty 2013, 22:29

Witam

Zakupiłem sobie 4 moduły RF (433mhz) takie jak w tym temacie: http://majsterkowo.pl/prosty-system-powiadamiania-o-nowych-listach-znajdujacych-sie-w-skrzynce-pocztowej/

Nie wiem czy są one ze sobą sparowane.
Mam dwa problemy.
Pierwszy to nie wiem które piny dokładnie gdzie podłaczyć do arduino, a drugi że nie nie do końca rozumiem bibliotekę VirtualWire.
Chciałem zrobić układ zmieniający stan diody na pierwszym arduino za pomocą przycisku podłączonym do drugiego arduino z wykorzystaniem modułu RF.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
pozdrawiam

Młodszy majsterkowicz
Pochwały: 1

Re: Komunikacja RF

Postprzez leszektg » 19 sty 2013, 20:55

Witam
Jakie dokladnie moduły kupiłeś? bo zauwazyłem ze rozni producenci mają rozna kolejnosc wyprowadzeń.
Ja kupiłem dokładnie takie:
http://i.ebayimg.com/t/433Mhz-RF-transmitter-and-receiver-link-kit-for-Arduino-ARM-MC-U-remote-control-/00/s/MTYwMFgxNjAw/$T2eC16V,!)UE9s3wCO,3BQjo2Tknbg~~60_57.JPG
Tez jeszcze ich nie podlaczałem ale moze jutro znajde chwile aby podlaczyc i sprawdzic.
Wyslij zdjecie Twoich modułów, razem moze coś wymyślimy.

edit
OK, udalo mi sie wczoraj podłaczyc i sprawdzic.
Ta mniejsza płytka na moim zdjeciu to nadajnik. Lutujemy krótki kabelek (gdzies w opisach nadajnikow widzialem 17cm). Piny sa opisane - od lewej ATAD (Chinczycy wpisali lustrzanie data) nastepny to VCC a z prawej GND. VCC i GND wiadomo gdzie podlaczyc a DATA podlaczamy do jednego z pinow digital. Standardowo w bibliotece VirtualWire (jesli nie ustawiny inaczej) nadajnik podlaczamy pod pin 12 a odbiornik pod pin 11. Mozemy oczywiscie to zmienic za pomocą polecen:
Kod: Zaznacz cały
vw_set_tx_pin(transmit_pin)
vw_set_rx_pin(receive_pin)

Odbiornik ma 4 wyprowadzenia lewy VCC, prawy GND a dwa srodkowe (w moim przypadku nie opisane) to DATA.
Jak juz wszytko podlaczone to wystarczy lekko zmodyfikowac program do informowania o listach i wszystko gotowe.
Bardzo fajnie opisana biblioteka jest tutaj http://www.pjrc.com/teensy/td_libs_VirtualWire.html
Napisze jeszcze o zakupie modułów. RF 433 kupiłem na ebay od uzytkownika alice1101983 za 1,76$ z darmową wysyłką zwykłym listem. Trzeba jednak uzbroić sie w cierpliwość, bo kupiłem 25.12 a przesyłke otrzymałem 17.01.

Autor postu otrzymał pochwałę

Młodszy majsterkowicz

Postprzez suser222 » 29 sty 2013, 22:06

Dzięki za odpowiedź, pomogłeś mi. Ja też kupiłem od alice1101983 w podobnym okresie i jak ty dostałem w styczniu.

Młodszy majsterkowicz

Postprzez neur0 » 3 mar 2013, 00:06

Koledzy czy te antenki trzeba lutować?? Chciałem przetestować nadajnik i odbiornik leżące tuż obok ( na 2 arduino ) i nic. Nadajnik niby wysyła, odbiornik niczego nie odbiera (na serial "setup" i echo...). Kod wziąłem z przykładów, nadajnik podłączony do 12 (UNO) odbiornik 11 (MEGA). Nie wiem gdzie się zaczepić żeby sprawdzić co nie działa.. :/

JUŻ DZIAŁA :)
Dla potomnych - bez przylutowanych antenek zasięg w moim przypadku to ok 1cm... Więc muszą być baaaaaaaaaardzo blisko :)

Powrót do Jak to zrobić?