Inteligentny Dom v1

Inteligentny Dom v1

Inteligentny Dom v1

Witam wszystkich majsterkowiczów. Jest to mój pierwszy projekt na majsterkowie więc przepraszam za wszystkie błędy. Jest to również mój pierwszy większy projekt z wykorzystaniem platformy Arduino.  W związku z tym, że chodzę do Technikum Informatycznego i trzeba podciągnąć oceny, wymyśliłem z kolegą, iż zrobimy projekt pt. „Inteligentny Dom Arduino –na każdą kieszeń”. Wiem tytuł taki sobie ;)

Przejdźmy do założeń projektowych:

  1. Sterowanie oświetleniem – manualnie oraz przez stronę WWW (4 pokoje)
  2. Odczyt oświetlenia – zapalone czy zgaszone
  3. Odsłanianie i zasłanianie rolet – 1 przycisk do wszystkich rolet lub zarządzanie każdą z osobna poprzez przeglądarkę
  4. Otwieranie i zamykanie bramy – zdalne i manualne
  5. Otwieranie i zamykanie drzwi – zdalne i manualne
  6. Monitorowanie temperatury w domu oraz na zewnątrz
  7. Alarm załączany kodem
  8. Monitorowanie stanu alarmu w przeglądarce
  9. Sterowanie umiejscowieniem kamery
  10. Po wykryciu ruchu (w trybie alarmu) obrót kamery w stronę pomieszczenia oraz wycie syreny
  11. Dzwonek do drzwi
  12. Ekran wyświetlający temperaturę, datę oraz elementy związane z alarmem – niezrealizowane z powodów technicznych

 

Wykorzystane elementy wraz z cenami:

– Klon Arduino MEGA2560 R3 Atmel ATMega2560 AVR USB – niestety klon, budżet 17-latka na chwilę obecną nie pozwolił na zakup oryginału – 58,00zł

– Moduł sieciowy arduino W5100 mikroSD AVR Ethernet – też klon – 32,00zł

– Moduł zasilacza przetwornica DC-DC LM2596 DW 2-35V – 5,90zł

– 2x Moduł PIR czujnik detektor ruchu HC-SR501 Arduino – 2x 5,90zł

– 5x SERVO SERWO Tower Pro SG90 9g ARDUINO AVR PIC ARM – 5x 7,90zł

– Moduł 4-kanałowy przekaźnik 5V 10A AVR ARM ARDUINO – 19,90zł

– Moduł 1-kanałowy przekaźnik 5V 10A AVR ARM ARDUINO – 6,40zł

– Klawiatura membranowa 4×4 Arduino AVR PIC ARM – 4,90zł

– Buzzer buzer z generatorem 5V przetwornik – 1,00zł

– 2x kamerka internetowa – znalazłem w szafie

– 9x Przełącznik microswitch switch TACT64NF 4mm – 9x 1,00zł

– 2x Czujnik temperatury DS18B20 ARDUINO TO92 1wire – 2x 4,50zł

– 9x Rezystor 10kΩ

– Rezystor 4,7 kΩ

– Taśma LED RGB(niecały 1m)

– bardzo dużo przewodów

– sporo kartonów

– kilka lasek kleju na ciepło

– kilka tubek kleju „magik

– rurki do insyminacji(można zastąpić słomkami do napojów)

– wykałaczki

– opakowania po płytach(jako szyby w oknach)

Makieta:

Makieta ma wymiary 70x60cm. Wykonałem ją z kartonu(różne grubości). Podstawa to kartonik z przyklejonym styropianem(podajże od małej lodówki). Wszystkie elementy kartonowe przymocowałem magikiem. Pozostałe elementy są przymocowane klejem na gorąco. W korytarzu przymocowałem 2x przewód 1,5mm obrany z izolacji. Zrobiłem to, aby nie trzeba było ciągnąć dodatkowych pojedynczych przewodów. Na dole jest GND, u góry 5V.domProjekt makiety

Opis strony:

Strona WWW została stworzona bezpośrednio w kodzie arduino. Wygląd strony zdefiniowałem przy pomocy pliku CSS. W CSS-ie została podana ścieżka do grafiki dla poszczególnych div-ów. Szablon CSS jest wczytywany z zewnętrznej strony(w moim przypadku z facebooka – na coś się przydaje). Dlatego, żeby strona wyglądała jak na załączonym poniżej obrazku musimy mieć dostęp do Internetu. Dodam, że dostęp do tej strony mamy tylko i wyłącznie będąc połączonymi z tą samą siecią lokalną co Arduino. Link z facebooka jest przetrzymywany tylko kilka dni, jednakże na razie mi to wystarczy. W fazie finalnej projektu napewno to się zmieni.

1

Podłączenie elementów:

Do przetwornicy podłączyłem zasilacz 12V/2A. Od zasilacza poprowadziłem napięcie do przekaźników, które sterują zasilaniem pasków LED. Przetwornica zmienia napięcie na 5V, napięcie to podpiąłem pod główny przewód w makiecie(drut – ten do góry). Do tego drutu przylutowałem przewody: zasilanie dla Arduino, wszystkie zasilania servomechanizmów,  wszystkie przyciski, czujniki – ogólnie wszystko zasilane napięciem 5V. Do drutu będącego -/GND przylutowałem wszystkie -/GND również ten od zasilacza. Do wszystkich przewodów wydrukowałem małe etykietki z nazwami: 5V, 12V, GND, pin i nazwa(np. 12 Przyc. SALON – co oznacza, że przycisk odpowiedzialny za włączenie i wyłączanie światła w salonie podpinam do pin-u 12 w Arduino). Kartkę z wydrukiem przykleiłem do taśmy dwustronnej, następnie wyciąłem i poprzyklejałem do kabelków. Wszystkie przewody podpiąłem zgodnie z opisami do płytki.

schemat-GOTOWY

 

Teraz kod – kod jak kod, został napisany i tyle :) W niektórych miejscach zastosowane przeze mnie rozwiązania mogą wydawać się śmieszne, ale sądzę iż były najprostszymi przyjmując obecny stan mojej wiedzy i goniący mnie czas. Piszę tu np. o przypisywaniu wartości HIGH/LOW któremuś wolnemu pinowi w celu „zapamiętania” pozycji serva.

Film przedstawiający działanie makiety

Na koniec dodam, że w czasie wakacji planuję rozwinąć projekt, a w sumie wykonać go od początku. Makieta prawdopodobnie będzie raz większa oraz drewniana, przewody zostaną schowane. Strona wraz z CSS-em oraz grafiką ma być ładowana z microSD. Planuję usprawnić alarm i wiele, wiele innych zmian, ale nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca.

W razie jakiś niejasności chętnie pomogę i wyjaśnię wszelkie wątpliwości w miarę możliwości. – rymowanka wyszła

Mam nadzieję, że mój projekt zainspiruje kogoś do wdrożenia niektórych rozwiązań w prawdziwym domu.

Pozdrawiam

Przyszły Informatyk ;)

Ocena: 4.47/5 (głosów: 97)

Podobne posty

46 komentarzy do “Inteligentny Dom v1

  • Niestety wiem, że jakość wykonania słaba, jednak tu głównie chodziło o funkcjonalność. W projekcie V2 na pewno to poprawie. Proszę komentować. Przyjmę każdą poradę jak i krytykę :)

    Jak ktoś ocenia nisko to niech napisze za co, żebym wiedział co poprawić.

    Odpowiedz
    • Fajne:) Zrób kolejne wersje w co raz większej skali, a jak skończysz technikum, to już nie pozostanie nic innego, jak tylko zamienić to w biznes:)

      Odpowiedz
  • Witaj. Projekt fajny i ciekawy. Czekam na finalną wersję. Było by 5 ale jedna rażąca wada w artykule nazwa projektu. Niby nic ale “Inteligentny” dom ? niestety inteligencji w tym nie ma jest to po prostu automatyka domowa. Tego chwytu używają sprzedawcy, żeby zachwalać swój projekt. Inteligentny dom to taki który sam się uczy i dostosowuje do indywidualnie do każdego użytkownika i jest wstanie reagować poprawnie na nowe zdarzenia.

    Odpowiedz
      • A ja jestem przeciwny stosowania łączności bezprzewodowej w takich instalacjach. Z trzech powodów:

        1. zasięg – radiówka ma to do siebie, ze lubi gubić połączenie, na przykład z powodu zbrojonego stropu. W tym projekcie jest tylko jedno piętro, ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość :)
        2. bezpieczeństwo – radia ktoś można nasłuchiwać i wiedzieć, kiedy jesteśmy w domu, a kiedy nie. Co gorsza ktoś może samemu zacząć grzebać nam w komunikatach i na przykład otworzyć sobie drzwi wejściowe.
        1. zasilanie – łączność bezprzewodowa wymaga większego zużycia prądu, a to sprawia, że jedna z podstawowych zalet automatyki budynku, czyli energooszczędność zmniejsza swoje znaczenie.
        Odpowiedz
  • Jak dla mnie, to w końcu coś z sensowniejszą realizacją w tym temacie – założenia spełnione w całości, a nie jak w większości tego typu projektów jest wyszczególniona, jak ja to mówię, “lista życzeń” lub “lista marzeń”, a następnie opisana funkcja załącz/wyłącz przekaźnik i reszty doczekać się nie można, bo autorzy znikają

    Spodobało mi się w tej makiecie to, że każde pomieszczenie podświetla się w innym kolorze – ot, niby takie pierdółko, ale do makiety idealne :)

    A teraz (drobne) uwagi:
    – otwieranie drzwi może być tylko w formie makiety – w realnym świecie nie ma to zastosowania (a szkoda)
    – jeśli opisujesz w kodzie piny to rób to tak jak w przypadku czujników ruchu, bo oznaczenia zmiennych w formie
    “int button1 = 36; //kuchnia
    int button2 = 37; //pokój1
    int button3 = 38; //pokój2”
    jest bardzo nieczytelne w dalszych częściach kodu (aby zrozumieć co dana funkcja robi trzeba co chwilę spoglądać, który pin za co odpowiada) przez co kod staje się nieczytelny

    “if (digitalRead(PIR1) == HIGH){”
    chyba przyznasz, że to jest bardziej czytelne w dalszej części kodu, bo od razu widać, że np warunek sprawdza stan czujki itd :)

    Projekt udany i życzę powodzenia :)

    Odpowiedz
    • Dzięki wielkie. Tak to jest jak pisze się kod w kilku etapach to później różnie wychodzi – przyszłe projekty będą czytelniejsze. Drzwi to naprawdę prowizorka, ale rolę spełniają. Nie miałem pomysłu jak to zrobić inaczej. Teraz mam już pewien pomysł ;)

      Odpowiedz
    • Nieprzydatność otwierania drzwi nie jest taka całkowita – oczywiście nie chodzi o fizyczne otwarcie drzwi, ale sterowanie zamkiem elektrycznym, czy jakąś zasuwą – ma sens.
      Do autora – jak z wersją 2 ?

      Odpowiedz
  • Po co dawac dwa przyciski on/off w przegladarce skoro program odczytuje stan ;p? Ogolnie projekt fajny ale widze tutaj wiele do poprawienia.

    Odpowiedz
  • Projekt wykonany fajnie – fajna markiza jak na początek. Mam jedną uwagę co do bezpieczeństwa, zrób chociaż logowanie do strony www , bo tak ktokolwiek by się podłączył do sieci Wi-Fi mógłby sterować np. ogrzewaniem na 80 stopni Celcjusza …

    Reszta nawet fajne :)

    Odpowiedz
  • Widać że bawi Cię to co zrobiłeś i to w tym wszystkim najważniejsze. Zawsze się tu znajdzie jakiś krytyk który sam nic nie wstawi bo go skrytykują ;) Projekt na 5 mimo że tylko teoretycznie do praktycznego zastosowania. Czekam na Twoje kolejne prace , początek bardzo dobry :) I pamiętaj! nie tłumacz się ;)

    Odpowiedz
  • Gdzie moge kupić taki klon Arduino?
    Od jakiego języka polecasz zacząć nauke programowania, a jakiego ty używasz?
    PS. To co zrobiłeś jest świetne!

    Odpowiedz
  • Klon Arduino polecam od tego użytkownika http://allegro.pl/klon-arduino-mega2560-r3-atmel-atmega2560-avr-usb-i4876828577.html Zdarzyła mi się reklamacja, ale to bardziej z mojej winy, jednak bez problemu wymienili mi na nowe. To co napisałem jest w języku Arduino, stwierdzam że jest on bardzo prosty. Dodam, iż jestem dość leniwy i bardzo nie lubię czytać książek, dlatego nie przeczytałem żadnej. Za to przejrzałem mnóstwo forów, przeanalizowałem dziesiątki jak nie setki kodów i tak samo przyszło. Jak widać jakiś efekt z takiej nauki też jest. Polecam obejrzeć odcinki Elektroprzewodnika na youtubie(niektóre są dość nudne ale w większości mówi ciekawie) oraz Elektro Maras. Życzę ci miłej zabawy.
    PS. Czasami warto ustanowić sobie jakiś większy cel(nawet ponad swoje możliwości) i małymi kroczkami do niego dążyć.

    Odpowiedz
  • Siema! Też zaczynam zabawę z portami GPOI i Raspberry pi i szukam jakiś książek o programowaniu wejść/wyjść itp i chciałem się dowiedzieć z czego się uczyłeś? :D

    Odpowiedz
  • Super, jak będziesz robił V2 to koniecznie poukrywaj przewody i moze podostawiaj jakieś mebelki :)
    A może ludziki..? :)

    P.S. Inteligentny domek dla lalek, sterowanie komputerowe. Już widzę, jak rodzice zamykają przez internet domek, żeby się dziecko nie bawiło po nocy ;)

    Odpowiedz
    • Nie ma co marzyć, trzeba przejść do realizacji ;) Projekt nie byłby trudny w realizacji. Widziałem kilka fajnych projektów z wykorzystaniem starego telefonu. Wtedy wysyłasz sms-a gdziekolwiek jesteś i ogrzewanie się załączy.

      Odpowiedz
  • Witaj. Jak na ucznia technikum to zdecydowanie dzieło sztuki. Widzę spryt i wysiłek w Twojej pracy. Jeśli chcesz – pogadajmy prywatnie. Mogę zaproponować Ci rozszerzenie możliwości finansowych byś mógł kontynuować to co zacząłeś, w zamian za pomoc w moim projekcie.
    anonymouslord1(at)gmail.com

    Odpowiedz
  • ciężkie jest zycie informatyka :( jakbym wiedział, ze to zrobiłeś i upubliczniłes, to bym nie klikał tutaj, takto odpadł mi…. cały zapał i entuzjazm do robienia tego projektu od zera dla siebie :(
    mając gotowca i znając go niestety mógłby posłużyć za ściągę…
    błagam nie uświadamiajcie mnie tylko, że ktoś już zrobił klona iRoomba na atmega, bo to mój następny pomysł na liście…
    Pozdrawiam – informatyk.

    Odpowiedz
  • Tworzę stronę na zajęcia związaną z projektami opartymi o arduino. Na razie jeszcze nic na niej nie ma ale stopniowo będę ją dopracowywał, dlatego już zapraszam do zaglądania.

    ardupro.drupalgardens.com

    Odpowiedz
  • Witam.
    Jestem od niedawna w majsterkowo.pl
    Pracuje nad czymś podobnym do własnego domu.
    Prosił bym Cie “pp190897” o kontakt mpolak123@wp.pl mam kilka pytań na które nie znajduje odpowiedzi a myślę że Ty mógłbys mi pomóc.
    Pozdrawiam
    MPolak

    Odpowiedz
  • Co polecacie bardziej do makiety inteligentnego domu raspberry czy arduino, chcę zbudować coś w podobie do tego co wykonał autor posta i nie wiem co wybrac.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?