Spawarka transformatorowa z mikrofalówki

Spawarka transformatorowa z mikrofalówki

Witajcie w kolejnym poradniku.
Tym razem pokażę Wam jak zrobiłem spawarkę z 2 transformatorów z mikrofalówki.
Koszt budowy nie powinien przekroczyć 70zł.
W filmiku podkreśliłem iż obudowa jest jeszcze nie skończona więc wszystkich piszących że jest to “maszyna do wymordowywania ludzi” uspokajam że obudowa się pojawi.

Ja do budowy użyłem:

  • 2 transformatory z mikrofalówek
  • kilkanaście metrów drugu fi 3mm
  • 3 deski dębowe
  • zaciski
  • 2 metry linki miedzianej
  • kabel sieciowy

W filmiku myślę wyjaśniłem wszystko także zapraszam do obejrzenia.

Odnośnie BHP jakie trzeba zastosować to standard jak przy wysokim napięciu, nie pchać paluchów do kontaktu i nic nie cudować, to nie jest zabawka. O ile same końcówki spawarki nie powinny być dla nas niebezpieczne ponieważ jest tam dość niskie napięcie (nic tylko dać stabilizator i zasilać arduino :) ), to na uzwojeniu pierwotnym występuje napięcie sieciowe, co jak wiecie nie jest przyjemne dla naszego zdrowia. Przed włożeniem wtyczki do kontaktu sprawdźcie 3 krotnie czy wszystko jest dobrze podpięte czy nie ma zwarć czy nic nie dotykacie i dopiero włączajcie urządzenie. Najlepiej zabezpieczcie transformatory aby nie dotykać ich przypadkiem oraz aby nie wpadł Wam tam żaden śrubokręt itd. Jeśli robicie obudowy to róbcie przewiewne, ponieważ transformatory pod obciążeniem produkują troszkę ciepła.

Pamiętaj, że grzebanie w takich urządzeniach jak np. mikrofalówki czy telewizory może być bardzo niebezpieczne. Ładunek zgromadzony w kondensatorach może być śmiertelnie niebezpieczny nawet po odłączeniu urządzenia od prądu! Wszelkie prace w tym poradniku wykonujesz na własną odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie nie powinny w ogóle bawić się prądem bez nadzoru osób dorosłych.
dodano przez czujnego admina :)

Odnośnie spawania to nie jest celem ani tematem tego wpisu ale już uprzedzając fakty napiszę choć tyle że podczas pracy warto mieć przy sobie gaśnicę, odpowiedni ubiór, maskę spawalniczą a także rękawice ochronne do spawania.

Ocena: 3.67/5 (głosów: 54)

Podobne posty

40 komentarzy do “Spawarka transformatorowa z mikrofalówki

  • Fajne… :D
    Chyba zacznę zbierać mikrofalówki na szpermilach :D w celu pozyskania transformatorów, póki co zbierałem je w celu pozyskania elektroniki, przycisków, żarówek, grzałek i zegarków :)
    Wentylatorów też mam parę :D

    Obudowa może z drucianego koszyka na zakupy ;)

    Odpowiedz
      • Drewnianej nie chcę bo zwiększę i tak dość pokaźną wagę, co do sztucznej to nie mam pomysłu a w zasadzie to nie zastanawiałem się zbyt długo nad tym bo mi nie zależy jakoś mocno. Ciekawa opcja to co napisał MrLewerence z drucianego kosza jakiegoś najlepiej emaliowanego jakiegoś…. A co do mikrofalówek na złomie ….. sporo rzeczy można tam wynaleźć i sam czasem coś znajduję ale nie pomyślałem o mikrofalówkach tam ! bardzo dobry pomysł podrzuciłeś. Mikrofala niech waży z 4-5 kilo licząc po 2zł/kg to w dyszce się zmieścimy chyba :)

        Odpowiedz
        • Mam pytanko. Zrobiłem taką spawarkę z dwóch trans. lecz była za słaba tzn. elektroda fi 2 mm nagrzewała się do czerwoności a zajarzyć było ciężko . Dodałem jeszcze jeden trans. i połączyłem szeregowo – śmiga b. dobrze nawet elektordą fi 3,25 lecz chciałbym wstawić regulację prądu na zasilaniu trafa. Mam regulator od odkurzacza czy da radę pociągnąć to ustrojstwo.

          Odpowiedz
  • a może obudowę po prostu wykonać z dość cienkiej blachy 1-1,5mm, dwa przeciwległe boki zrobić z perforowanej lub siatki metalowej, tak aby powietrze miało swobodny przepływ – całość oczywiście można zgrzać przy użyciu zgrzewareczki :-)
    popraw błędy wkradły ci się do opisu “literówki”

    Odpowiedz
    • Też ciekawa myśl ! i pretekst do użycia zgrzewareczki :) Co do literówki to na szybko przejrzałem i nie widzę, podpowiesz o którym opisie mówisz na YT czy tutaj ?

      Odpowiedz
    • Trynio, nie da rady. Nie ta moc i nie takie obciążenia. Te trafa nie są klasyczne ale przeciążalne, czyli do pracy impulsowej (dlatego ustawianie mocy mikrofali, to tak na prawdę włączanie i wyłączanie trafa z różną częstotliwością). Powoduje to, że pobierają znaczną moc z sieci (popatrz na licznik prądu :) ) Regulator z odkurzacza to max 3-4A i dosyć lekki start. Do takiego trafa, trzeba specjalny regulator z zapasem odporności. Taki na 10-20A (dla 230V) i “miękkim” startem.

      Odpowiedz
  • Najważniejsza uwaga dla rozbierających mikrofalówki. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych urządzeń domowych do serwisowania.
    Prąd z naładowanego kondensatora nie pieści, nie kopie , nie osmala tylko po prostu zabija. W telewizorze jest kilkanaście, kilkadziesiąt kV napięcia ale mały prąd i też nie powinno się dotykać WN ale mikrofalówka jest o życie bardziej niebezpieczna.

    Odpowiedz
    • Fakt, to warto od razu zaznaczyć że rozbierać mikrofalówkę dopiero po 24h od odłączenia jej od prądu (choć ja pewnie bym zrobił zwarcie ale to średni pomysł :) ) A z ciekawości jakie tam kondensatory są ? znaczy ile F i na ile V ? :)

      Odpowiedz
        • Łukaszu, domowi mało doświadczeni majsterkowicze mogą wpaść na pomysły typu: zrobić zwarcie kondensatora śrubokrętem…
          Kondensator w mikrofali ładuje się do kilku kV (!)
          Rozładować można za pomocą specjalnie przygotowanego rezystora o wartościach:
          1kOm/ 25W
          Rezystor z przewodami wysokonapięciowymi i krokodylki izolowane. Krokodylki zakłada się na bieguny kondensatora 1
          JEDNĄ (!) ręką… drugą rękę najlepiej włożyć do kieszeni…
          Normalnie kondensator ten powinien mieć rezystor do samorozładowania… z różnych powodów może się kondensator nie rozładowywać.
          Pojemność kondensatora jest dość mała i zależnie od typu i rodzaju mikrofali wartość pojemności kondensatora zawiera się w granicach 470nF do 10uF, kondensator na napięcie 3kV, ładuje się przeważnie do napięcia około 2,1kV
          Samo oczekiwanie na to kiedy kondensator się rozładuje nie ma specjalnie znaczenia… czas zależy od zgromadzonego ładunku i stanu “zdrowia” kondensatora.

          Odpowiedz
      • Może napiszesz wpis jak wykonać takiego “rozładowywacza kondensatorów”? Rozumiem że pomysł z wpięciem w szereg do tego rezystora oprawki z żarówką jako sygnalizacja to zły pomysł (buchnie natychmiast?).

        Odpowiedz
      • Mogę nagrać filmik o rozładowywaniu takiego kondensatora tylko musiał by taki dorwać. MrLewerence mógłbym go dla przykładu jak tego nie robić wziąć i go rozładować względnie bezpiecznie śrubokrętem i pokazać czemu to jest fufu czy mogę zrobić sobie kuku :D ?

        Odpowiedz
        • Kreatorze,
          wyczytałem na twojej stronie, że jesteś inżynier informatyk… Policz sobie jaki prąd popłynie przez rezystor o wartości 0 omów przy napięciu 2000V…
          Łuk elektryczny może być ładniejszy niż przy spawaniu…

          Odpowiedz
      • Inżynier informatyk specjalizacja grafika komputerowa, także wiele na temat “prundu” nie mówili :P ale mniejsza o to, chodziło mi bardziej jak przedstawić co grozi gdy się tak zrobi. Do zbiorników lpg też nie wolno strzelać a robią ludzie testy balistyczne :) Chciałbym go w sposób względnie bezpieczny “rozładować” przez zwarcie, i nagrać czym to grozi. Można zawsze układ odizolować od człowieka i zrobić zapadnię która to zmostkuje ale czy jest aż taka konieczność :)

        Odpowiedz
  • Takie podpięcie rdzeni do “zera”, zamiast do przewodu ochronnego jest śmiertelnie niebezpieczne!!! Przecież można wtyczkę włożyc do gniazdak tak, że na rdzeniu będzie “faza”. Z prądem naprawdę nie ma żartów. W powszechnej świadomości “fachowców” funkcjonuje tzw. “zerowanie” jako środek ochrony przeciwporażeniowej ale w sposób przedstawiony na filmiku, to nie jest ochrona, ale wręcz sposób na utratę życia i zdrowia. Przepraszam za dosyć ostry ton mojego komentarza ale naprawdę jest on spowodowany troską o życie i zdrowie użytkowników tak zrobionego urządzenia!!!

    Odpowiedz
    • Takie praktyki robi się jedynie przy gniazdkach zamocowanych do ściany, że podłącza się przewód ochronny do zera. Tak jak kolega “Grzegorz” dobrze zobaczył, że nie można urządzeń końcowych nie wolno w ten sposób podłączać.

      Ale tak na marginesie ta spawareczka mnie się podoba, jest poręczna, mała można ją wszędzie zabrać by coś przyspawać. Lecz obudowa by się przydała. 5/5

      Odpowiedz
    • Gniazdko mam z bolcem i wtyczkę pod bolec także nie da się inaczej podpiąć, a jak zaznaczałem to wielokrotnie nie robię tego na sprzedaż tylko dla siebie i jestem świadom tego co robię :)

      Odpowiedz
      • Charakterystyka B wyłącznika wystarcza, bo transformator od mikrofali pracuje w normalnych warunkach niemalże na biegu jałowym, nie stanowi prawie żadnego obciążenia.
        Wyłączniki z charakterystyką C stosuje się tam gdzie są transformatory, silniki.
        Charakterystyka D – tam gdzie pracują silniki które mają ciężki rozruch, transformatory w tym duże transformatory spawalnicze…
        Także mógłbyś zastosować wyłącznik nadprądowy 10A o charakterystyce D .

        Odpowiedz
    • W filmiku to wyjaśniłem.
      Ile zwojów trzeba policzyć indywidualnie do prześwitu transformatora.
      Grubość linki ? ja użyłem fi3mm jak mówiłem.
      napięcie około 50v powinno być ok.

      Odpowiedz
  • Mam takie pytanie, czy ta spawarka ma identyczny układ elektryczny jak zgrzewarka? Bo jeśli tak to jest to motywacja do wykonania takiego urządzenia.

    Odpowiedz
  • Dokładnie to miałem na myśli. Czyli spięcie ze sobą transformatorów i elektrod. Czy jesteś w stanie określić (w przybliżeniu) ile amper dają tak podłączone transformatory? Pytam, bo mam małą spawarkę (z supermarketu z żywnością) i teoretycznie daje ona 80A i zastanawia mnie czy warto bawić się w zakup takich transformatorów czy po prostu dodać wiatrak do swojej?

    Odpowiedz
    • Tak, dokładnie tak samo to spinasz jak w zgrzewarce. Co do ilości amper to nie chcę nikogo wprowadzić w błąd, wiem tyle że jak dałem 3 trafa to było na moje potrzeby za mocne więc zostałem przy dwóch. Jeśli Twoja 80A wystarcza Tobie to zostaw ja, jeśli problemem jest tylko to że się grzeje i wyłącza to wrzuć chłodzenie i będzie git.

      Odpowiedz
  • Mówicie o drucie fi 3mm z otuliną czy bez ?? Możecie podać jakieś szczegóły …. ilość zwojów napięcie … prądy już znamy ok 80A.
    PS: Jak uzyskujecie z 7mm2 te 80A ?? ;)

    Odpowiedz
  • Witam.
    Mam do was pytanko , myśleliście może o regulacji natężenia prądu spawania do tej spawarki ? Projekt bardzo mi się podoba ale brakuje mi regulacji aby spawać raz cienkie a raz grube blach bez przepalania tych cienkich. Macie podpowiedź jak to zrobić ? Ja jestem zbyt słaby w te klocki :(

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?