Dystrybutor do napojów/soków

Dystrybutor do napojów/soków

DYSTRYBUTOR 

Witajcie. Chciałbym wam przedstawić swój projekt.Jest to dystrybutor do napojów zbudowany w oparciu o dość popularną platformę-mianowicie Arduino Uno.

Zacząłem od szukania materiału na obudowę. Zdecydowałem się na recykling, obudowa powstała ze starych segregatorów które walały się po piwnicy. 

Etapy realizacji:

Przyszedł czas na wstępne złożenie.

 Z racji, że wygląd jest dla mnie ważny zdecydowałem się okleić wszystko folią karbon.

Przyznam szczerze, że efekt był dla mnie zadowalający, oczywiście jak na majsterkowicza przystało wszystko posklejałem klejem na gorąco :D

W między czasie przyszły do mnie pompki, przyciski oraz wężyk. Arduino, wyświetlacz LCD oraz przekaźniki już miałem. 

Przyszedł czas na przygotowanie okablowania. Wszystkie kable zostały zakończone goldpinami lub konektorami rurkowymi.

Powstał przy tym nie mały bałagan :/

Pompki które wykorzystałem wymagały zasilacza o dużej wydajności prądowej, jako źródło takiego zasilania posłużył mi kultowy zasilacz Codegen o mocy 300W który został przeze mnie “pozbawiony wnętrzności”, które zaimplementowałem w dystrybutorze.

Wygląd ostateczny: 

Jako, że bardzo lubię jakieś bajery (czasem mają sens czasem nie) zdecydowałem się dorzucić możliwość wyboru napoju za pomocą pilota :D

Przyszedł czas na pisanie programu….

Połączenie całej elektroniki według wcześniej opracowanego schematu:

Zasada działania:

Na wyświetlaczu pojawiają się napisy o dostępnych napojach. Po naciśnięciu przycisku o odpowiednim na pilocie lub na dystrybutorze nalewa się napój z danej sekcji, czas został ustawiony tak, aby napełnić szklankę.

Linki do filmików:

https://drive.google.com/open?id=0B31N0FqoXopwc0RuNnZNRmFoc0U

https://drive.google.com/open?id=0B31N0FqoXopwbnFzVWRMc0pwdEk

Mam nadzieje, że spodoba wam się mój projekt, to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość :)

Ocena: 4.19/5 (głosów: 16)

Podobne posty

18 komentarzy do “Dystrybutor do napojów/soków

 • No okej. Ale pomyśl – 3 pompki – trzeba byłoby kupić rozgałęźniki i trochę zabawy z tym jest.
  Według mnie jest okej. Może autor będzie dalej rozwijał projekt :)
  Dokładnie 3 trójniki bo szybkim rozrysowaniu, ale nie wiadomo jak to wpłynie na ciśnienie i cofanie się napoju do pompek. Nie wiem czy są zawory zwrotne i ciekawe gdzie by je kupić.

  Odpowiedz
 • jestem na tak !!
  bardzo ciekawy i wydaje się być całkiem prostym projektem (wydaje się ale pewnie tak nie było heh)
  szkoda że tak mało zdjęć z powstawania :/ w sumie nie wiadomo jak to w środku wygląda itp. itd.

  a tak poza tematem, fajny motyw byłby z informacją o braku danego napoju, lub możliwością sprawdzenia ile zostało bez wyciągania pojemnika z napojem

  Odpowiedz
 • Bardzo fajny projekt :) Animacja napełniania bardzo fajnie pomyślana ;) Co do schematu to warto by było zabezpieczyć przekaźniki diodą i przełączać je przez tranzystory ;) niekiedy lubią łyknąć trochę prądu i mogłyby zawiesić arduino (te przekaźniki)

  Odpowiedz
  • Wiem jak mogą się skończyć przygody z podłączeniem do arduino bezpośrednio przekaźnikiem jednak zastosowane przeze mnie przekaźniki są to gotowe moduły pod arduino, są zabezpieczone diodą i jest też tranzystor npn fabrycznie na płytce :) Pewnie gdyby nie były tak tanie w chinach sam bym robił moduły jednak przy takiej cenie jest to nieopłacalne.

   Odpowiedz
 • Projekt bardzo ciekawy, taki dystrybutor w domu to fajna sprawa. Nurtuje mnie jednak sprawa soków, podejrzewam iż do środka wkładane są soki w kartonikach min.1l – taki sok po otwarciu należy przechowywać w chłodnym miejscu, a co gdy będzie gorąco – sok po kilku godzinach nie będzie nadawał się do picia. Może warto pomyśleć nad modułem Peltiera lub jakimś innym chłodzeniem. Druga rzeczą jest dozowanie soku, pasują tylko dedykowane szklanki – gdy ktoś podstawi mniejszą sok po prostu zostanie przelany, Może warto by było skrócić czas nalewania zmniejszając tym ilość soku, a wprowadzić możliwość wyboru ilości porcji, – duża szklanka lub mała. Niemniej uważam że projekt jest bardzo rozwojowy – 4*

  Odpowiedz
  • Nad ogniwem peltiera myślałem, ale to raczej sprawa na wakacje, dodatkowo blok który będzie chłodził napój w momencie przepływu przez ten blok. Ale tak jak napisałem, czas na to będzie dopiero w wakacje. Projekt rozwojowy, tak jak zauważyłeś. Aktualnie czekam na przesyłkę z chin z pompkami do podciśnienia.

   Odpowiedz
 • Szkoda, że nie można używać napojów gazowanych, ponieważ po paru godzinach byłyby odgazowane i niesmaczne. Korzystając z okazji, zadam pytanie: Widział może ktoś z was elektrozawory do płynów, które można stosować do celów spożywczych? Ewentualnie przepis na zrobienie takiego… Przydałyby się właśnie do napojów gazowanych, dodatkowo można by używać tylko jedną pompkę.

  Odpowiedz
  • Generalnie projekt został skonstruowany na potrzeby szkolnego konkursu, po każdym użytkowaniu był płukany wodą, kilkukrotnie również wrzątkiem :) W przyszłości planowana jest nowa obudowa z mdf, przebudowa systemu dozowania (pompki podciśnieniowe) oraz tryb serwisowy.

   Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?