Dystrybutor do napojów/soków

Dystrybutor do napojów/soków

DYSTRYBUTOR 

Witajcie. Chciałbym wam przedstawić swój projekt.Jest to dystrybutor do napojów zbudowany w oparciu o dość popularną platformę-mianowicie Arduino Uno.

Zacząłem od szukania materiału na obudowę. Zdecydowałem się na recykling, obudowa powstała ze starych segregatorów które walały się po piwnicy. 

Etapy realizacji:

Dystrybutor do napojów/soków

Przyszedł czas na wstępne złożenie.

Dystrybutor do napojów/soków

 Z racji, że wygląd jest dla mnie ważny zdecydowałem się okleić wszystko folią karbon.

Dystrybutor do napojów/soków

Przyznam szczerze, że efekt był dla mnie zadowalający, oczywiście jak na majsterkowicza przystało wszystko posklejałem klejem na gorąco :D

W między czasie przyszły do mnie pompki, przyciski oraz wężyk. Arduino, wyświetlacz LCD oraz przekaźniki już miałem. 

Dystrybutor do napojów/soków

Dystrybutor do napojów/soków

Przyszedł czas na przygotowanie okablowania. Wszystkie kable zostały zakończone goldpinami lub konektorami rurkowymi.

Dystrybutor do napojów/sokówDystrybutor do napojów/soków

Powstał przy tym nie mały bałagan :/

Dystrybutor do napojów/soków

Pompki które wykorzystałem wymagały zasilacza o dużej wydajności prądowej, jako źródło takiego zasilania posłużył mi kultowy zasilacz Codegen o mocy 300W który został przeze mnie “pozbawiony wnętrzności”, które zaimplementowałem w dystrybutorze.

Wygląd ostateczny: 

Dystrybutor do napojów/soków

Jako, że bardzo lubię jakieś bajery (czasem mają sens czasem nie) zdecydowałem się dorzucić możliwość wyboru napoju za pomocą pilota :D

Dystrybutor do napojów/soków

Przyszedł czas na pisanie programu….

Połączenie całej elektroniki według wcześniej opracowanego schematu:

Dystrybutor do napojów/soków

Zasada działania:

Na wyświetlaczu pojawiają się napisy o dostępnych napojach. Po naciśnięciu przycisku o odpowiednim na pilocie lub na dystrybutorze nalewa się napój z danej sekcji, czas został ustawiony tak, aby napełnić szklankę.

Linki do filmików:

https://drive.google.com/open?id=0B31N0FqoXopwc0RuNnZNRmFoc0U

https://drive.google.com/open?id=0B31N0FqoXopwbnFzVWRMc0pwdEk

Mam nadzieje, że spodoba wam się mój projekt, to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość :)

Ocena: 4.19/5 (głosów: 16)

Podobne posty

18 komentarzy do “Dystrybutor do napojów/soków

 • No okej. Ale pomyśl – 3 pompki – trzeba byłoby kupić rozgałęźniki i trochę zabawy z tym jest.
  Według mnie jest okej. Może autor będzie dalej rozwijał projekt :)
  Dokładnie 3 trójniki bo szybkim rozrysowaniu, ale nie wiadomo jak to wpłynie na ciśnienie i cofanie się napoju do pompek. Nie wiem czy są zawory zwrotne i ciekawe gdzie by je kupić.

  Odpowiedz
 • jestem na tak !!
  bardzo ciekawy i wydaje się być całkiem prostym projektem (wydaje się ale pewnie tak nie było heh)
  szkoda że tak mało zdjęć z powstawania :/ w sumie nie wiadomo jak to w środku wygląda itp. itd.

  a tak poza tematem, fajny motyw byłby z informacją o braku danego napoju, lub możliwością sprawdzenia ile zostało bez wyciągania pojemnika z napojem

  Odpowiedz
 • Bardzo fajny projekt :) Animacja napełniania bardzo fajnie pomyślana ;) Co do schematu to warto by było zabezpieczyć przekaźniki diodą i przełączać je przez tranzystory ;) niekiedy lubią łyknąć trochę prądu i mogłyby zawiesić arduino (te przekaźniki)

  Odpowiedz
  • Wiem jak mogą się skończyć przygody z podłączeniem do arduino bezpośrednio przekaźnikiem jednak zastosowane przeze mnie przekaźniki są to gotowe moduły pod arduino, są zabezpieczone diodą i jest też tranzystor npn fabrycznie na płytce :) Pewnie gdyby nie były tak tanie w chinach sam bym robił moduły jednak przy takiej cenie jest to nieopłacalne.

   Odpowiedz
 • Projekt bardzo ciekawy, taki dystrybutor w domu to fajna sprawa. Nurtuje mnie jednak sprawa soków, podejrzewam iż do środka wkładane są soki w kartonikach min.1l – taki sok po otwarciu należy przechowywać w chłodnym miejscu, a co gdy będzie gorąco – sok po kilku godzinach nie będzie nadawał się do picia. Może warto pomyśleć nad modułem Peltiera lub jakimś innym chłodzeniem. Druga rzeczą jest dozowanie soku, pasują tylko dedykowane szklanki – gdy ktoś podstawi mniejszą sok po prostu zostanie przelany, Może warto by było skrócić czas nalewania zmniejszając tym ilość soku, a wprowadzić możliwość wyboru ilości porcji, – duża szklanka lub mała. Niemniej uważam że projekt jest bardzo rozwojowy – 4*

  Odpowiedz
  • Nad ogniwem peltiera myślałem, ale to raczej sprawa na wakacje, dodatkowo blok który będzie chłodził napój w momencie przepływu przez ten blok. Ale tak jak napisałem, czas na to będzie dopiero w wakacje. Projekt rozwojowy, tak jak zauważyłeś. Aktualnie czekam na przesyłkę z chin z pompkami do podciśnienia.

   Odpowiedz
 • Szkoda, że nie można używać napojów gazowanych, ponieważ po paru godzinach byłyby odgazowane i niesmaczne. Korzystając z okazji, zadam pytanie: Widział może ktoś z was elektrozawory do płynów, które można stosować do celów spożywczych? Ewentualnie przepis na zrobienie takiego… Przydałyby się właśnie do napojów gazowanych, dodatkowo można by używać tylko jedną pompkę.

  Odpowiedz
  • Generalnie projekt został skonstruowany na potrzeby szkolnego konkursu, po każdym użytkowaniu był płukany wodą, kilkukrotnie również wrzątkiem :) W przyszłości planowana jest nowa obudowa z mdf, przebudowa systemu dozowania (pompki podciśnieniowe) oraz tryb serwisowy.

   Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Dystrybutor do napojów/soków

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?