Regulator silnikow jednofazowych

Nie wiesz, jak działa jakieś urządzenie? Pytaj śmiało!
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Regulator silnikow jednofazowych

Postautor: Pixelx » 27 kwie 2016, 18:07

Witam.

Dlaczego nie można (podobno, nie testowałem) wykorzystać układu U2008 do sterowania silnikiem jednofazowym z kondensatorem? Tylko w tym celu wykorzystać trzeba falownik?

Przykładowy wygląd regulatora

http://www.advanceelectronic.pl/userdat ... c1e71d.jpg
Awatar użytkownika
Oscyloskop
Młodszy majsterkowicz

Re: Regulator silnikow jednofazowych

Postautor: Oscyloskop » 27 kwie 2016, 21:06

U2008 nadaje się do sterowania silników komutatorowych.
Dla silników klatkowych prędkość obrotowa zależy od kąta załączenia.

W przypadku silników gdzie moment obrotowy jest uzależniony od przesunięcia fazowego prędkość obrotowa jest zależy od częstotliwości napięcia zasilania.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Postautor: Pixelx » 27 kwie 2016, 21:16

No tak przesunięcie fazowe potrzebne jest dla silników indukcyjnych, żeby powstało wirujące pole magnetyczne, czyli układ U2008 powoduje zmianę częstotliwościowi i amplitudy sinusoidy?
Ds3s
Majsterkowicz

Postautor: Ds3s » 27 kwie 2016, 21:43

Tydzień temu tak dla zabawy podłączyłem ten układ pod silnik 1faz 300W. W sumie obroty można było regulować, ale silnik można było zatrzymać palcem. Dopiero przy większych obrotach miał już jakąś moc. Wszystko zależy od obciążenia. Nie wiem, czy te układ po prostu nie działa w taki sposób, że ucina sinusoidę.
Awatar użytkownika
Oscyloskop
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Oscyloskop » 28 kwie 2016, 16:22

Pixelx pisze:No tak przesunięcie fazowe potrzebne jest dla silników indukcyjnych, żeby powstało wirujące pole magnetyczne, czyli układ U2008 powoduje zmianę częstotliwościowi i amplitudy sinusoidy?

Nie. Zmienia się długość "trwania" sinusoidy.
Dlatego jest efekt jak opisuje:
Ds3s pisze:Tydzień temu tak dla zabawy podłączyłem ten układ pod silnik 1faz 300W. W sumie obroty można było regulować, ale silnik można było zatrzymać palcem. Dopiero przy większych obrotach miał już jakąś moc. Wszystko zależy od obciążenia. Nie wiem, czy te układ po prostu nie działa w taki sposób, że ucina sinusoidę.

Modulatory PWM (takim jest U2008) to nie falowniki, acz zasada działania może nie podobna co zbliżona.
Modulator PWM obcina kawałek sinusoidy, falownik również obcina, ale wypuszcza ta sinusoide nieco zmienioną, o innej częstotliwości.
W układach jednorazowych stosowanie falownika jest przerostem formy. W dwóch i więcej fazach ma to sens, bo regulacja obrotów przez przesunięcie fazy jest wygodniejsza, a silnik zachowuje swoją moc.
Silnik komutatorowy jak np. W wiertarce czy odkurzaczu to specyficzny rodzaj silnika prądu stałego...

Wróć do „Jak to działa?”