Komputer do auta

Nie wiesz, czym możesz zastąpić jakąś rzecz? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Komputer do auta

Postautor: nightex » 1 lip 2012, 11:25

Mam dwie opcję Tablet z Androidem albo Raspberry Pi z ekranem 5-7''
Mimo iż zrobiłem sobie tabelę plusów i minusów ciężko mi wybrać :/

Obrazek

Największym problemem w tablecie jest czas reakcji, oraz jego niestabilność na Androidzie.
Chcąc uzyskać dużo mniejszy wynik "budzenia" tabletu musiałbym mu dodać dodatkowe oddzielne zasilanie (dodatkowy akumulator) który by podtrzymywał go w trybie uśpienia. Niby proste ale trzeba potem jednocześnie podczas jazdy ładować z alternatora 2* Akku + Tablecik :/ i dotyk w aucie nie jest chyba idealny.

Z drugiej strony Raspberry Pi ekran można dorwać z TV LCD 5-7'' pod RCA Video - bo cyfrowy wyjścia podwajają cenę niestety. Sterowanie z XBMC (guziki w kierownicy), co prawda czeka wtedy mnie automatycznie wiele godzin z przerabianiem softu pod siebie, oraz rozgryzienie OBDII pod Raspberry. Zasilanie nie problem bo "malinka" wstaje w kilka sekund, więc odpada podtrzymywanie systemu. Brak zegara raczej by mi w tym przypadku nie przeszkadzał.
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Komputer do auta

Postautor: Łukasz » 1 lip 2012, 11:48

Tablet z GPS za 250zł? Serio? ;)

Co do dotyku, to nawet w drodze sprawdza się dobrze. Ładowanie mogłoby być problemem, ale nie wiem, czy alternator by to aż tak bardzo odczuł. Zależy, jak dużo jeździsz. Jak dziennie spędzasz po kilka godzin za kółkiem, to doładowywać go można malutkim prądem, co nie powinno się odczuwalnie odbić na zużyciu paliwa.
Awatar użytkownika
Fenclu
Majsterkowicz

Postautor: Fenclu » 1 lip 2012, 12:17

W sumie to nie jest klima. Alternator ledwo to odczuje :)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 1 lip 2012, 14:54

Łukasz pisze:Tablet z GPS za 250zł? Serio? ;)

Nie napisałem z GPS :) Moduł GPS USB/Bluetooth to ja mam :)
Więc spasowałby mi on zarówno pod Androida jak i Raspberry

Gdybym się nie zastanawiał to brałbym Tablet (android 2.2 - wystarczy :P) ale ładowanie podczas jazdy to fakt pikuś dałoby się to jakoś sensownie rozwiązać, jednak co z podtrzymaniem baterii w Tabie podczas postoju, np weekend auto stoi i się nie rusza. A wsiadając do auta po weekendzie włączając tab czekasz minimum 2 minuty. To mija się z celem :/ więc musi mieć podtrzymanie które wytrzyma czasem nawet 5 dni bez ruszania go z pod domu. Zaś drugi akumulator w bagażniku, bo pod maską drugi się niestety nie zmieści.
Zaznaczam że nie wchodzi w opcję branie taba do domu :D on miałby być wbudowany w kokpit.
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 1 lip 2012, 15:42

A nie mógłby być on podpięty pod akumulator samochodu? Albo nawet pod zapalniczkę, jeżeli nie jest wyłączana po wyłączeniu zapłonu :)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 1 lip 2012, 17:53

moja akurat jest wyłączana po wyjęciu kluczyka :/ a znalezienie schematu elektryki do mojego hultaja graniczy z cudem. Wszystko muszę zawsze na przeczucie robić :/
Poza tym przy odpalaniu odcina mi napięcie na dodatkowych odbiornikach (radio, zapalniczka itp), choć tab też ma swoje zasilanie baterią.
Żebym mógł potem auto odpalić po paru dniach, stąd pomysł na drugi akku. oj trzeba na spokojnie się z tym pomysłem przespać, bo z jednej strony tab = mniej zabawy i problem z zasilaniem, "malinka" = dużo zabawy z pierdołkami + kombinowanie z ekranem.

Teraz sobie przypomniałem pytanko, czy digitalizer z Tabów też jest przyklejony do obudowy tak jak to ma miejsce w navigacjach??
Obrazek
Jevraik
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Jevraik » 1 lip 2012, 23:46

z tego co wiem to jest przyklejony do szyby która chroni ekran.
sobed
Młodszy majsterkowicz

Postautor: sobed » 4 lip 2012, 17:18

Nie ma w tablecie opcji hibernacji? W nawigacji na Windows CE nacisnę przycisk, RAM jest zrzucany na kartę i urządzenie się wyłącza. Nacisnę drugi raz, przywraca pamięć i po 5 sekundach mam nawigację gotową do pracy.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 5 lip 2012, 01:10

Tab działa na zasadzie telefonu z androidem, a to jest straaaaaasznie energio żerny system. Owszem można ustawić że po wciśnięciu skrótu, wyłącza on wszystkie mega zasobożene programy itp. jednakże sam system wpiernicza tyle że szkoda gadać :/

Też myślałem nad CE, jednakże mało sensowynch programów jest pod OBDII, problem jest też z internetem, a dokładnie z OPEN.FM, bowiem jedną z zalet komputera miała być obsługa 3G z dostępem do radia internetowego OPEN.FM :)
Obrazek
sobed
Młodszy majsterkowicz

Postautor: sobed » 5 lip 2012, 11:55

Według tego postu już 2 lata temu pojawiła się implementacja hibernacji w CyanogenMod, tutaj ktoś ma z tym problem w stckowym romie, wiec wychodzi na to, że hibernacja pojawiła się w nowszych wersach systemu. W takim wypadku po zakończeniu jazdy naciskasz przycisk, zawartość pamięci jest zapisywana na karcie pamięci i sprzęt jest całkiem wyłączany. Później naciskasz jeszcze raz i pamięć jest przywracana, w kilka sekund masz system gotowy do pracy razem ze wszystkimi poprzednio uruchomionymi programami i wprowadzonymi danymi.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 6 lip 2012, 01:39

dziwne, bo mam cyanogena 7 i jakoś mi się fast boot nie włącza :/ raczej sloooooow boot :D

*edit

Znalazłem świetny Tab z 3G/GPS/Bluetooth Huawei Ideos S7, ma tak świetny (samochodowy) wygląd że wystarczyłoby go tylko wmontować w kokpit :)
Obrazek
sobed
Młodszy majsterkowicz

Postautor: sobed » 6 lip 2012, 15:04

Może spróbuj przejść się do jakiegoś sklepu z wystawionymi tabletami i sprawdzić czy nie ma takiej funkcji. Albo po prostu zapytaj na forum dotyczącym Androida ;)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 8 lip 2012, 13:36

Tak się zastanawiam, jak zrobić żeby tab automatycznie "budził" się po podaniu zasilania, z reguły włącza się tylko moduł ładowania, chciałbym jednak uniknąć wciskania guzika. Wyłączyć taba po odcięciu zasilania potrafię :) wystarczy "tasker" i dodać odpowiednią regułę (charging off = power off). Jednak przy budzeniu taka fajnie nie ma :) bo tasker jest nieaktywny :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 8 lip 2012, 13:38

A jak by się podpiąć fizycznie pod przycisk? Na jakimś małym µC za parę złotych można by to zrobić bez problemu, żeby po podaniu zasilania "wciskał" przycisk.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 8 lip 2012, 14:16

też właśnie myślę na wyprowadzeniem guzika do jakiegoś układu :) masz jakiś pomysł/schemat?
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 8 lip 2012, 15:05

No to by było banalne do zrobienia. Na początek trzeba by rozkręcić tablet i wybadać, czy przycisk zwiera "coś" (to nie ma znaczenia) do masy, czy do jakiegoś napięcia (tzn. czy przycisk ma wyzwalać stan niski, czy wysoki). A później zmajstrowanie do tego schematu i programu to dwie minuty roboty ;)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 9 lip 2012, 01:05

kurde, a ja chyba jednak ciągle myślę jak w latach 90tych :) bo byłem przekonany że to tylko zamknięcie obwodu :)
ale jak dostanę Ideosa za rozsądną cenę, zaraz się za niego zabieram, choć jak tak na niego patrzę to kurde, co raz bardziej mi się podoba, i będę chyba się nad drugim takim zastanawiał :D ale zobaczę czy nadaję się do pracy w domu, czy już tylko do auta :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 15 lip 2012, 20:25

No tak - zamknięcie obwodu. Można wrzucić zwykły przekaźnik i po prostu zamykać obwód, nie przejmując się tym, co tam przez styki przekaźnika popłynie. Ale bardziej humanitarnie byłoby jednak puścić 0 lub 1 w odpowiednie miejsce i już :)

Może się przydać: http://www.instructables.com/id/Android ... /?ALLSTEPS
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Postautor: nightex » 15 lip 2012, 22:56

Problem z audio po części mam rozwiązany, mianowicie mam Radio z mini-jack input :) a chce je trochę głębiej wstawić, zabudować klapką (żeby można było ją ściągnąć awaryjnie) z otworem na CD i wyprowadzeniem na Głośność, Select Input, sterowanie utworami :) Mam to jako-tako rozplanowane, problemem jednak dalej zostaje włączanie :) tym bardziej że czasem każdemu się zdarzy że autko zadusi :) i nim tab się wyłączy, to już autko odpalamy, i uc z automatycznym włączaniem nie zadziała :/
Obrazek
BluRaf
Młodszy majsterkowicz

Postautor: BluRaf » 19 sty 2013, 17:42

Sterowanie z XBMC (guziki w kierownicy), co prawda czeka wtedy mnie automatycznie wiele godzin z przerabianiem softu pod siebie, oraz rozgryzienie OBDII pod Raspberry.

Co do ODBII, to można zastosować ten układ: http://elmelectronics.com/DSheets/ELM327DS.pdf
Układ jest sterowany przez TTL, więc można podłączyć ten układ bezpośrednio do Raspberry Pi.
Tu jest lista poleceń AT: http://elmelectronics.com/ELM327/AT_Commands.pdf
Awatar użytkownika
szczepulek
Młodszy majsterkowicz

Postautor: szczepulek » 25 kwie 2015, 22:08

Dla Androida, ja rozwiązałem kwestie zasilania dzięki aplikacji LAMA

Kod: Zaznacz cały

play.google.com/store/apps/details?id=com.kebab.Llama&hl=pl

lLAMA pozwala zdefiniować różne opcje wykonywane dla zdarzeń,

Ja akurat mam ustawione że gdy bateria nie jest ładowana, tablet u mnie smartfon z andkiek podpięty na stałe w samochodzie, to system wyłącza ekran, podświetlenie, wifi, int mobilny i GPS , procesor ustawiony na najniższe taktowanie, i w tym stanie mój smartfon wytrzymuje co najmniej 10 dni. Testy w domu..ponieważ nie miałem okazji odstawić kluczyki auta na tak długi czas :)

Po zapaleniu samochodu pojawia mi się zasilanie na ładowarce samochodowej USB zamaskowanej pod kokpitem i wtedy telefon , a raczej aplikacja LAMA ma ustawiony profil który:
-włączy wifi , int mobilny
-ekran i podświetlenie w tym i klawiszy funkcyjnych na stałe
-GPS uaktywniony
-dźwięki systemowe uaktywnione
-procesor na 100% prędkości zegara
-włączenie radia internetowego w trybie CarMode.

Smartfon okryty a raczej zabudowany w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy,
Jeśli jadę w trasę właczam sobie Nawigację, wszystko pod ręką, na widoku, bez plontaniny kabli.

Audio puszczone na wejscie AUX Pioneera.

Polecam takie rozwiązanie :)

Co do Radia internetowego. 1 minuta to około 0.8-1 MB.
Mam Internet na Kartę PLAY za 50 zł, zakupiony online, co miesiąc 2gb za fryko :o) .. lub jak chcę to 45zł/mc bez limitu net, lte, hspa, gprs. Działa wyśmienicie. mi 2gb spokojnie starczaja nie wykorzystam nigdy.
murszynkas
Młodszy majsterkowicz
Kontaktowanie:

Postautor: murszynkas » 27 kwie 2015, 11:07

fajna appka

Wróć do „Z czego to zrobić?”