Rezystancja obciążenia/obciążenie układu

Nie wiesz, jak działa jakieś urządzenie? Pytaj śmiało!
nelka
Młodszy majsterkowicz

Rezystancja obciążenia/obciążenie układu

Postautor: nelka » 26 sie 2016, 10:37

Cześć, czy może mi ktoś prosto wytłumaczyć co to jest obciążenie rezystancji/rezystancyjne obciążenie/rezystancja wejścia/rezystancja wyjścia w układzie i czym to się różni?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Rezystancja obciążenia/obciążenie układu

Postautor: Marhef » 26 sie 2016, 11:38

nelka pisze:obciążenie rezystancji/rezystancyjne
Wiem, co to obciążenie rezystancyjne (i obstawiam, że o to chodzi :)) To urządzenie, w którym prąd zmienia się liniowo z napięciem (najprościej mówiąc, jest to rezystor podłączony do wyjścia jakiegoś układu). To przykładem może być na przykład grzałka elektryczna. Albo żarówka, ale taka stara, z drucikiem wolframowym w środku.
nelka pisze:obciążenie/rezystancja wejścia/rezystancja wyjścia w układzie
Rezystancja wejścia układu odnosi się do tego, jaki prąd popłynie do układu, i jednocześnie, jak bardzo układ obciąży urządzenie podłączone do wejścia. Tu przykład: multimetr uniwersalny. Wejście do pomiaru napięcia ma bardzo dużą rezystancję, żeby nie pobierać prądu z miejsca, w którym mierzy się napięcie. Natomiast wejście pomiaru prądu (formalnie: natężenia prądu) ma małą rezystancję (bliską 0 omów), żeby na multimetrze nie było spadku napięcia (to wynika z prawa Ohma). Rezystancja, chociaż tu raczej poprawnie powinno być "obciążenie" wyjścia określa, jak dużo prądu możemy pobrać z układu.
Nie zaciemniłem za bardzo?
nelka
Młodszy majsterkowicz

Postautor: nelka » 26 sie 2016, 11:55

Nie,chyba rozumiem, dziękuje bardzo bo nigdzie nie mogłam tego znaleźć tak wprost opisanego. ;)
Chociaż wole się upewnić: czy rezystancja obciążenia=obciążenie rezystancyjne? Czy raczej rezystancja obciążenia= obciążenie wyjścia=rezystancja wyjścia? Trochę to zagmatwane ale w książce te terminy występują naprzemiennie i nie wiem czy wszystko dobrze interpretuje. ;)
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Postautor: Marhef » 26 sie 2016, 13:06

Wydaje mi się, że termin "rezystancja obciążenia" odnosi się do wartości rezystancji (albo oporu elektrycznego) jakiegoś urządzenia. Natomiast "obciążenie rezystancyjne" to urządzenie, które zachowuje się jak rezystor. Na przykład: żarówka to obciążenie rezystancyjne. Natomiast rezystancja obciążenia (żarówki) wynosi 250 omów (wartość wymyślona przed chwilą).
A w drugim przypadku "rezystancja obciążenia" to, jak pisałem wcześnieś rezystancja jakiegoś urządzenia, które podłączasz pod wyjście innego urządzenia. Natomiast "obciążenie wyjścia" to wartość (zazwyczaj) prądu, jaki może popłynąć z urządzenia (w amperach), a "rezystancja wyjścia" to wartość rezystancji na wyjściu urządzenia podawana w omach). Na przykład obciążenie wyjścia sterownika to 250 mA (znowu wartość zmyślona, natomiast jednostka to miliamper (jedna tysięczna ampera)), natomiast rezystancja wyjścia to 890 omów.
nelka
Młodszy majsterkowicz

Postautor: nelka » 26 sie 2016, 15:48

Wszystko jasne, dziękuje za pomoc! ;)

Wróć do „Jak to działa?”