Odbiornik IR na arduino, do pilota od helikoptera

Nie wiesz, jak działa jakieś urządzenie? Pytaj śmiało!
adrian1281
Młodszy majsterkowicz

Odbiornik IR na arduino, do pilota od helikoptera

Postautor: adrian1281 » 17 sty 2015, 12:19

Witam wszystkich jest to pierwszy temat jaki zakładam na tym forum.
Mam prośbę z odebraniem sygnału IR z pilota od zdalnie sterowanego helikoptera.
Działa on prawdopodobnie na częstotliwości 38KHz. podłączyłem odbiornik IR do arduino, i niby odbiera kod ale, nie mogę sobie poradzić z rozszyfrowaniem informacji jakie zawiera, z tego co znalazłem w necie każdy bajt danych powinien odpowiadać za coś innego. A w kodzie który odbieram nie widzę żadnego schematu jakby bit zmieniały się losowo. Nie wiem czy niepoprawnie odbieram sygnał IR, czy coś innego skopałem. Dodam że pilot jest na pewno działa poprawnie. Mam nadzieję że ktoś pomoże mi rozwiązać ten problem.

Kod: Zaznacz cały

#include <IRremote.h>

int RECV_PIN = 11;

IRrecv irrecv(RECV_PIN);

decode_results results;

void setup()
{
  Serial.begin(9600);
  irrecv.enableIRIn(); // Start the receiver
}

void loop() {
  if (irrecv.decode(&results)) {
    Serial.print(results.rawlen, DEC);
    Serial.print("   ");
    Serial.println(results.value,BIN); 

irrecv.resume(); // Receive the next value
  }
}
KOKS
Młodszy majsterkowicz

Re: Odbiornik IR na arduino, do pilota od helikoptera

Postautor: KOKS » 10 kwie 2015, 01:09

Nie wiem czy jest to jeszcze aktualne, ale dopiero dołączyłem do forum i mam nadzieję że uda mi się pomóc:)

Jeżeli chodzi o przesyłanie informacji przez IR, to faktycznie jest to w postaci takiego kodu, w którym zmieniają się bity. Ale ja bym się nie doszukiwał tego że każdy bit odpowiada za inną funkcje, tylko bym się spodziewał że cała informacja i konkretnej wartości odpowiada za konkretną funkcje, tzn. jeżeli przykładowo weźmiemy pilot do TV to informacja 001 może oznacza włącz/wyłącz tv, a np 100 zmień kanał do przodu, to w takiej sytuacji 101 nie będzie oznaczało włącz i zmień kanał do przodu, tylko to już jest całkiem inna informacja.

Mam nadzieję że pomogłem:)
motorider
Młodszy majsterkowicz

Re: Odbiornik IR na arduino, do pilota od helikoptera

Postautor: motorider » 18 gru 2016, 22:57

Pozwolę sobie odświeżyć temat gdyż tez mam podobny problem z pilotem od helikoptera.
Odczytuję wartości z potencjometru odpowiedzialnego za regulację prędkości. Oczekiwałbym rosnących wartości w momencie "przyśpieszania" jednak powyższy kod zwraca losowe liczby, które nie są uporządkowane w żaden sposób.

Wróć do „Jak to działa?”