Wyposażenie warsztatu

Chcesz się poradzić przed zakupem nowych narzędzi? Pytaj śmiało!
pawel21
Młodszy majsterkowicz

Wyposażenie warsztatu

Postautor: pawel21 » 16 sie 2014, 12:44

Witam,

na forum jestem nowy więc witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam nadzieję, że znajdę tutaj odpowiedzi na moje pytania oraz, że komuś przydadzą się moje podpowiedzi.

Przechodząc do sedna sprawy- mam w planach otworzyć warsztat, który będzie się trudnił serwisem i naprawą:
- kosiarek spalinowych
- kos spalinowych
- odśnieżarek spalinowych
- pił spalinowych
- zagęszczarek spalinowych
- rowerów

oraz:
- ostrzeniem noży kosiarek/kos itp.
- ostrzeniem łańcuchów pił
- ostrzeniem wierteł

Chciałbym uzyskać informacje na temat narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia napraw i przeglądów w/w sprzętów. Chodzi o wszelkiego rodzaju ściągacze i specjalistyczne narzędzia. Jeśli chodzi o grzechotki to stawiam na firmę STANLEY a klucze płaskie i oczkowe YATO. Moglibyście również podać mi marki ostrzałek na które warto zwrócić uwagę.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
byszek
Młodszy majsterkowicz

Re: Wyposażenie warsztatu

Postautor: byszek » 18 wrz 2014, 13:33

Sporo zależy od tego, czy wszystko, co kupisz i wszystko, co będziesz miał w warsztacie będzie musiało posiadać naklejkę w postaci certyfikatów, gwarancji itp.
Jeśli nie to polecam Ci wykonanie podstawowych narzędzi własnoręcznie ;) Na pewno na tym forum znajdziesz spokojnie niejednego eksperta (ja oczywiście nim nie jestem, więc mnie nie pytaj :D ).
Jedyne w czym mogę Ci pomóc to doradzenie e-sklepów. Nie powiem, że kupuję codziennie, ale polecam, bo omijają Cię kolejki i inne atrakcje :) Poza tym wybór jest zazwyczaj dość duży ;)
antek34
Młodszy majsterkowicz

Postautor: antek34 » 29 wrz 2014, 12:22

Znajomy z mojej miejscowości otworzył 2 lata temu firmę - serwis kosiarek i wszelkiego sprzętu ogrodowego i zaopatrywał sie hurtowo z narzędzia z Proline. Nie narzeka na nie, interes idzie mu dobrze także też możesz się nad ich ofertą zastanowić.
mateo
Młodszy majsterkowicz

Postautor: mateo » 27 paź 2014, 20:23

Proliny są ok, mam je w mojej skrzynce narzędziowej, staram się je zawsze wyciągać. Bardzo dobre szczególnie mam od nich grzechotki oraz nasadki, niezniszczalne, wszystko co się da staram się nimi robić.
kazzik87
Starszy majsterkowicz

Postautor: kazzik87 » 28 paź 2014, 12:56

mateo pisze:Proliny są ok,

Potwierdzam, sam posiadam taki zestaw oraz takii nie mogę powiedzieć złego słowa.
---
Jeżeli pomogłem to kliknij "Pomógł".
Balans
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Balans » 28 paź 2014, 22:39

klucze firmy Coval też są spoko - w warsztacie takich uzywamy i się trzymają naprawdę nieźle, patrząc na to jak są eksploatowane.
mateo
Młodszy majsterkowicz

Postautor: mateo » 30 paź 2014, 19:46

kazzik87 pisze:
mateo pisze:Proliny są ok,

Potwierdzam, sam posiadam taki zestaw oraz takii nie mogę powiedzieć złego słowa.

Dodam tylko, że od tej firmy możliwe jest dostanie co najmniej dwóch zestawów kluczy nasadowych, ja posiadam nowszy, 94 element-owy.
Sarkazm
Majsterkowicz

Postautor: Sarkazm » 30 paź 2014, 21:34

Jedyne w temacie czego mogę się wypowiedzieć, to ostrzałka do łańcuchów. Pracuję na stolarni i chłopaki z ostrzalni dobrze znają sie na takim sprzęcie. Do niedawna w użyciu była u nas ostrzałka firmy AMA. Nie pamiętam modelu, ale była to jedna z tych uznawanych za profesjonalne. Generalnie nikt nie miał zastrzeżeń do jej pracy. Kilka miesięcy temu firma zakupiła ostrzałkę Stihl USG. I tu wszyscy są wręcz zachwyceni. Maszyna dostaje srogie wciry praktycznie każdego dnia, i póki co sprawuje się znakomicie. Można do niej też dokupić dodatkowy osprzęt dzięki czemu stanie się możliwe ostrzenie tarcz do kos spalinowych, listew do nożyc do żywopłotów jak i różnych specjalistycznych łańcuchów.
|PhenomII X4 945|GA-MA69VM-S2|DDR2(2x2GB)|HD5770 1GB GDDR5|SSD840Pro|Logitech G15|A4Tech Bloody Gun3|BENQ GW2250HM|
RadArek
Młodszy majsterkowicz

Postautor: RadArek » 25 mar 2015, 23:54

Ze znajomym zastanawiamy się właśnie nad założeniem małego zakładu ślusarskiego, gdzie głównie toczylibyśmy części do samochodów i motocykli, zwłaszcza customowych. Trochę siedzimy w tej branży, więc przynajmniej na początek mielibyśmy kilku klientów na rozruch.
Pytanie do Was: Czy widzicie potencjał w takiej firmie w mieście około 300 tys? Będziemy się starać o dofinansowanie, ale chcielibyśmy wydać kasę rozsądnie – jakie maszyny byście polecili?
MrLewerence
Złota rączka

Postautor: MrLewerence » 26 mar 2015, 01:37

RadArek pisze:Ze znajomym zastanawiamy się właśnie nad założeniem małego zakładu ślusarskiego, gdzie głównie toczylibyśmy części do samochodów i motocykli, zwłaszcza customowych. Trochę siedzimy w tej branży, więc przynajmniej na początek mielibyśmy kilku klientów na rozruch.
Pytanie do Was: Czy widzicie potencjał w takiej firmie w mieście około 300 tys? Będziemy się starać o dofinansowanie, ale chcielibyśmy wydać kasę rozsądnie – jakie maszyny byście polecili?

Ciężkie pytanie, ale...
co do toczenia to nie patrzyłbym w kierunku tokarek nowych, precyzyjnych, chińskich czy nawet CNC... moim zdaniem tokarki typu TUD, TUB, czy TUR...
http://tokarka.com.pl
kompresor na sprężone powietrze,
Automat, półautomat spawalniczy, "typu all in one" Welder Fantasy JET TIG II AC/DC 200 IGBT PFC albo Miller D60...

Co do potencjału miasta 300 tyś ludu... słabo to widzę... ciężko będzie zacząć...
Ciężko trafić w rynek i zapotrzebowania...
RadArek
Młodszy majsterkowicz

Postautor: RadArek » 27 mar 2015, 16:02

Dzięki MrLewerence za odpowiedź!

Hmm… Ciekawe rzeczy piszesz. Bo ja właśnie raczej nastawiałem się na CNC. Troszkę już nawet czytałem o Haasie, bo znajomy polecał, no ale chcę się dobrze zorientować i zasięgnąć szerszej opinii, zanim cokolwiek zrobię ;)

Co do wielkości miasta to wiadomo, że szaleństwa nie ma, ale liczymy na zamówienia z różnych regionów. Zwłaszcza, że teraz rozreklamować się nie jest tak trudno.
MrLewerence
Złota rączka

Postautor: MrLewerence » 27 mar 2015, 20:01

Jeśli chodzi o toczenie...
Ta tokarka to ma być Twoja pierwsza maszyna tego typu? Umiesz toczyć na maszynach takich typów jak wcześniej podałem?
RadArek
Młodszy majsterkowicz

Postautor: RadArek » 29 mar 2015, 11:37

No w tej kwestii to ja trochę zielony jestem… Bo ja to mechanikiem jestem, a na samych tokarkach to bardziej kumpel się zna. I wspólnymi siłami chcemy to ruszyć.
Planowałem też może na jakiś kurs w między czasie się zapisać.
Ale wstępny kosztorys jakiś najpierw chcemy zrobić.
MrLewerence
Złota rączka

Postautor: MrLewerence » 29 mar 2015, 17:37

Kosztorys kosztorysem, maszyny maszynami...

Jakieś 10 lat temu, jak tylko Polska przystąpiła do UE i uruchomiono system dotacji na działalność - brat zgłosił się po dotację na zakup maszyn do warsztatu mechanicznego.
Pieniędzy było trochę mniej bo tylko (albo aż) 10000zł.
Szukaliśmy tokarki długo... Jemu się przyda w warsztacie i ja coś tam sobie lubię podłubać ;)
Znalazła się tokarka uniwersalna 1k62 Ik62 X700 Tud 50. Niestety niesprawna.
Trzeba było wymienić kilka łożysk, wszystkie uszczelniacze w skrzyni, paski, kilka zębatek, przezwoić spalony silnik, pomalować... ale sprzedawana była z dodatkowymi głowicami, zapasowy konik, ponad 100 różnego rodzaju noży, szczęki, klucze, lampy, pompa do chłodziwa i cała instalacja wraz z pojemnikiem na chłodziwo...
Tokarka kosztowała coś koło 3500zł, a sprzedawana była jako złom...
W podobnym stanie kupiliśmy kompresor 4-tłokowy o pojemności 300l. Pieniędzy z dotacji wystarczyło jeszcze na wyważarkę do kół i montażownię do opon.
Remont tokarki trwał 2 miesiące, tokarka została pomalowana, wymieniona została instalacja elektryczna, automatyka została unowocześniona o przekaźnik programowalny...
Kompresor również musiał być wyremontowany... Pierścienie na tłokach, automatyka, zawory, osłona na pasy, nowy silnik, nowa automatyka również z przekaźnikiem programowalnym...
Brat postawił warunek - taki sam dla siebie - wszystkie pieniądze jakie zarobi na tokarce przez rok przeznaczy na jakąś maszynę do warsztatu... Starczyło na automat spawalniczy i maszynę do planowania głowic...

Co do umiejętności toczenia... ja miałem jakieś podstawy w 2 klasie technikum... miałem to szczęście, że byli nauczyciele którzy chcieli czegoś nauczyć...
Brat skończył zawodówkę w kierunku ślusarz, ale ma większą smykałkę do mechaniki ;)

Także, jeśli czujecie się na siłach, można poszukać sprzętu do remontu, ale nie zniszczonego... sporo kasy można zaoszczędzić, a maszyny z lat 80-90 jeszcze sporo potrafią i bardzo dużo uczą... uczą przede wszystkim pokory do pracy...

Nie sztuka wydać 10, 20 czy 50 tysięcy na tokarkę nową, albo CNC... Co to za problem g-kody wygenerować i maszyna sama toczy, aby materiał do toczenia zainstalować...
To trzeba umieć, a klienci z pieniędzmi przyjdą sami...
Dynametr
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Dynametr » 31 mar 2015, 21:08

A ja już trochę pracuję na sprzęcie CNC właśnie Haasa i według mnie to warto zainwestować w taką obrabiarkę. Nie są ciężkie w obsłudze i nawet ktoś kto stawia pierwsze kroki z programowaniem to sobie poradzi. A jeśli to ma być do takiej produkcji jednostkowej tych części customowych to zapewne się sprawdzi. I nie nastawiałbym się na coś remontowanego, bo jednak żadna obrabiarka „po kolizjach” nie będzie trzymała osi, a przy takim planie produkcji jaki ty masz to raczej nie możesz sobie na takie problemy pozwolić.
RadArek
Młodszy majsterkowicz

Postautor: RadArek » 3 kwie 2015, 12:47

MrLewerence, muszę przyznać, że trochę mnie nastraszyłeś z tymi naprawami… Dlatego chyba właśnie wolałbym jednak nowy sprzęt. Bo nie chciałbym głównie skupiać się i cały swój czas poświęcić na renowację jakiejś tokarki. Gdybym miał więcej czasu to może bym się skusił, ale chyba wolałbym mieć coś konkretnego.
Dynametr, a jak z awaryjnością tych Haasów?
Dynametr
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Dynametr » 5 kwie 2015, 18:09

U mnie większych problemów z maszyną nie było… Wszystko sprawnie działa od kilku lat na tych samych parametrach. Ale oczywiście trzeba regulować od czasu do czasu. Z serwisu korzystałem tylko jak trzeba było zrobić jakiś przegląd, no ale oczywiście były jakieś małe poprawki, ale nie było to coś z czym nie można sobie poradzić pracując miesięcznie 160 godz przy tej samej maszynie.
RadArek
Młodszy majsterkowicz

Postautor: RadArek » 6 kwie 2015, 16:38

Długo już pracujesz na swojej maszynie? Ja to nie wiem czy sam poradziłbym sobie ze wszystkimi usterkami w takim sprzęcie, chociaż teraz staram się właśnie zaglądać na te wszystkie fora i sporo rzeczy zaczynam bardziej rozumieć. Kumpel może i ogarnia, ale bezpieczniej byłoby mieć coś profesjonalnego w zanadrzu. Zastanawiam się jak jest z serwisem – nie chcę nagle tracić maszyny na np. tydzień czy dwa, żeby później cała robota mi stała, bo serwis nie wyrabia…
Dynametr
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Dynametr » 7 kwie 2015, 17:54

Wiesz co już kilka dobrych lat :)
Czasami lepiej właśnie samemu coś tam w maszynie dostrajać, bo wtedy lepiej poznajesz sprzęt na którym pracujesz. Ale jasne, że w ramach gwarancji to jak najbardziej serwis wskazany w razie czego. A Haasa działali sprawnie, wiec strachu nie ma. Nawet w razie czego można do nich zadzwonić i sami pokierują cie co i jak jeśli masz jakiś problem.
MrLewerence
Złota rączka

Postautor: MrLewerence » 7 kwie 2015, 21:52

Według mnie dziwny to serwis, który zabiera maszynę do serwisu na jakiś czas...
Serwis powinien przyjechać, z częściami - maszynę naprawić u klienta... a nie wozić, zabierać czy nawet z powodu spalonego silnika maszynę unieruchamiać na dłużej niż 2 - 3 dni... łooo matko... 3 dni maszyna unieruchomiona (?!!!)
- w moim przypadku to nie do pomyślenia, żebym pojechał do klienta który zgłasza brak prądu - bez żarówek i bezpieczników, albo bez podstawowego sprzętu pomiarowego...
Zdaję sobie sprawę, że polskie realia nie bardzo uwzględniają dobry serwis, no ale...
Dynametr
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Dynametr » 4 maja 2015, 22:17

No przy takich maszynach to zabieranie sprzętu to już chyba wielka rzadkość... Mnie w każdym razie się coś takiego nie przytrafiło i nawet jakoś nie słyszałem o takich sytuacjach. Zapewne tylko w jakichś wyjątkowych przypadkach zabierają maszynę, ale to muszą być naprawdę jakieś ewenementy... Chociażby dlatego, że transport takiego sprzętu to już strasznie dużo zachodu.
Ale jak się o maszynę dba i pilnuje się parametrów, no i używa się jej zgodnie z przeznaczeniem, to można spokojnie latami pracować ;)
RadArek
Młodszy majsterkowicz

Postautor: RadArek » 31 maja 2015, 20:40

Hmm.. A jak w takim razie jest z dostępnością części? Trzeba sprowadzać je nie wiadomo skąd, czy raczej są łatwo dostępne? Bo jednak gwarancja, gwarancją – kiedyś się kończy. A wiadomo, że taki sprzęt to właśnie kupuje się na lata.
Dynametr
Młodszy majsterkowicz

Postautor: Dynametr » 14 cze 2015, 19:21

Ja tam specjalnie dużo sam nie wymieniałem… Zdarzyło się zmieniać uchwyty pneumatyczne na hydrauliczne albo noże i co jak co, ale wszystko bez trudu się dostawało. A nawet jeśli, to teraz się chyba wszystko da zamówić :P
czarnaowca00
Młodszy majsterkowicz

Postautor: czarnaowca00 » 11 sty 2017, 15:13

Witam! Poszerzam asortyment swojego warsztatu samochodowego o wulkanizację i zastanawiam się nad zakupem nowych sprzętów - narzędzi, maszyn. Powiedzcie mi co najbardziej będzie mi potrzebne jeśli o narzędzia chodzi? Na czymś specjalnie mam się skupić?
Awatar użytkownika
scope
Majsterkowicz
Kontaktowanie:

Postautor: scope » 16 sty 2017, 11:06

Hmmm wiele zależy od tego co już masz i czym w warsztacie masz jeszcze w planach się zajmować. Chyba sam lepiej powinieneś wiedzieć czego Ci trzeba. :P

Wróć do „Wyposażenie warsztatu”