Stół warsztatowy - jakie drewno, grubość?

Nie wiesz, czym możesz zastąpić jakąś rzecz? Zapytaj tutaj.
ODPOWIEDZ
lucky
Młodszy majsterkowicz

Stół warsztatowy - jakie drewno, grubość?

Post autor: lucky » 3 lut 2015, 22:56

Witajcie,

chciałbym zrobić sobie "stół warsztatowy" do garażu. Planuję go wykonać w całości z drewna bo tak pewnie będzie najprościej.
Jaki typ drzewa najlepiej się w tym celu sprawdzi i jaka grubość blatui nóżek będzie wskazana?

Dodatkowe informacje:
- na codzień nic ciężkiego nie będzie na nim leżało. Raczej drobne rzeczy ale powinien mieć "zapas mocy" tak by nawet powiedzmy 100kg obciążęnia nie stanowiło problemu.
Wymiary blatu jeszcze nie są ustalone ale pewnie to będzie nie mniej niż 1metr x 1metr ale nie więcej niż 1 metr na 2 metry

Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

sztapl
Majsterkowicz

Re: Stół warsztatowy - jakie drewno, grubość?

Post autor: sztapl » 4 lut 2015, 01:05

Stoły drewniane mają jedną zaletę a zarazem wadę. Nie przewodzą prądu. Dla mnie to zaleta bo dużo się bawię prądem. A nie raz widziałem jak majsterkowicz coś naprawia na metalowym blacie i lecą iskry... A dobrze zmontowany (zaimpregnowany, posklejany, poskręcany) stół będzie służył jeszcze mojemu synowi. Jak nogi będą z kantówek minimum 7.5 cm a blat 25 mm to nawet tornado nie powinno go zniszczyć. Taki mam i mi służy już długo, zamontowane imadło.
lucky
Młodszy majsterkowicz

Post autor: lucky » 4 lut 2015, 01:44

Jakie profile polecasz (wymiary, grubość ścianki)?
Myślałem o drewnie w całości bo tak byłoby najprościej. Z profili najlepiej pewnie byłoby to pospawać. Spawarkę posiadam ale umiejętności nie na tyle dobre by wykonać solidne i estetyczne spawy.

Niemniej jednak na dłuższą metę może faktycznie być to lepsze i przede wszystkim bardziej trwałe rozwiązanie.
tomcio23
Młodszy majsterkowicz

Post autor: tomcio23 » 9 lut 2016, 20:31

Witam. Ja polecam również konstrukcję stalową na blat użyłem płyty którą używa się do robienia podłogi w naczepach samochodów ciężarowych. Sam to posiadam na swoim stole warsztatowym. Ja użyłem na nogi stołu rury 2" ścianka 2 mm, natomiast górę stołu robiłem z kątownika hutniczego 4 cm x 4 cm a dolne poprzeczki dla wzmocnienia robiłem z kątownika 3 cm x 3 cm. Pod imadło na końcu stołu wspawałem zamiast blatu blachę 60 cm x 80 cm o grubości 1 cm. Mój stół ma 2,5 m długości i 80 cm szerokości co według mnie jest za dużo ale do takiego wniosku dopiero doszedłem jak stół już stanął na swoim miejscu. Ścinki takiej płyty można dostać za grosze w jakiejś firmie co remontuje naczepy bo naczepy mają około 2,2 m szerokości więc zawsze im zostaje odpad o wymiarach 25 - 30 cm na 125 więc takie deseczki byłyby idealne. Mam nadzieję że pomogłem. Pozdrawiam
Bocja88
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Bocja88 » 14 lip 2017, 13:44

najlepiej z kantówek 100x80 jako nogi a blat bym zrobił płyty OSB a dokładnie z 3 skręconych razem np.20 górę można zaimpregnować zwykła farbą olejną. i najprostszy stół gotowy.
A co będziesz na nim robił ?
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: