Przyczepka do motoroweru - koła

Nie wiesz, czym możesz zastąpić jakąś rzecz? Zapytaj tutaj.
ODPOWIEDZ
kkarol
Młodszy majsterkowicz

Przyczepka do motoroweru - koła

Post autor: kkarol » 30 lip 2016, 00:18

Jako że jestem nowym użytkownikiem forum, więc witam serdecznie. Jeśli temat w nie odpowiednim dziale, to proszę o przeniesienie.

Temat nowy zakładam, dlatego że stanąłem przed małym problemem. Otóż. Jestem w trakcie budowy przyczepki do motoroweru ,wszystko co związane z przepisami jest mi znane na wskroś . Pomysł ramy, materiał jest. Ale powstał problem natury technicznej związanej z kołami. W życiu widziałem już różne konstrukcje przyczepek,wózków do mz, simson,wsk,komar. Ale że sam zapragnąłem posiadać taki wózek ,to też postanowiłem zrobić. Konstrukcja nie będzie jakąś wymyślną rewelacją, lecz prosta . Jak w zwykłym tego typu pojeździe . Ale przejdźmy do sedna .

Pomysłów na koła przewinęło się przez moje myśli wiele.Tak samo jak metod zawieszenia,jak i wykorzystania z innych pojazdów ,po przeróbkach, cięciach i spawaniach. Ale ciągle pozostawał problem wagi całości.

Więc w skrócie opiszę jak moja ma wyglądać. Rama wykonana z kątowników perforowanych , czyli takie jak na regały z czasów prl. Moim zdaniem leprze to niż jakieś rurki cienko ścienne, z spawanym grzbietem. Są dość solidne,a w całości konstrukcji nie są ani mocno sztywne,ani też zbyt elastyczne. Tak będzie wyglądać sama rama. Natomiast boki ,czy burty będą z trapezowej blachy aluminiowej .Do tego komplet oświetlenia .

Koła. mogą być od wózków magazynowych ,lub taczek. Ale tu jest problem łożyskowania. Nie każde koło da się rozebrać by zmienić łożyska na bardziej wytrzymałe ,a te fabryczne nie nadają się do jazdy z prędkością około 40km/h. (rozpadną się )
Ale w mojej graciarni mam koła 16" rowerowe . I w związku z tym chciał bym zadać takie oto pytanie.
Co sądzicie o zastosowaniu takich kół. Zakładając że przeciętne dziecko waży 20 kg, to rowerek sobie radzi przyczepki do wożenia dzieci też są na takich kołach, a nawet na 20" ,ale nikt nie jedzie z prędkością 40kmh ,BA widziałem też dorosłego człowieka z wagą na oko 60-70 kg na rowerze z takimi kołami.

Mam doświadczenie z jeżdżeniem rowerem z przyczepką też samoróbką , na kołach 26"24" i 16" . Najlepiej wypadają koła 16" .Ciężar jest nisko przy ziemi, i boczne bujanie po prostu zmniejsza się ,lub nawet zanika.

Docelowo owa przyczepka do motoroweru będzie miała za zadanie przewieźć ładunek nie przekraczający 30-40kg. Prędkość max jaką podjął bym się jechać to 40-50kmh. Opony jakie bym zastosował to z tzw crosowym bieżnikiem (coś podobnego jak w bmx) jak dobrze pamiętam to 16x1,95. Wymiar samej przyczepki to około (szer.dł.wys)80x90x50 cm.Co o tym sądzicie.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

crobe
Majsterkowicz
Kontakt:

Re: Przyczepka do motoroweru - koła

Post autor: crobe » 30 lip 2016, 08:51

rowerowe 16 są OK.
kkarol
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kkarol » 30 lip 2016, 11:53

Witam. Konstruować to nie bardzo jest co, dla tego że to już zostało zrobione, teraz pozostaje przejść do czynu. Riksza? świetna, podoba mi się rozwiązanie z amortyzatorami ,też już ten temat przerobiłem, obejrzałem setki różnych zdjęć tego typu rozwiązań. Jednak ja tego nie będę robił, u mnie będzie na sztywno,natomiast koła rowerowe ,po starym rowerze będą zakładane jak w rowerze, obustronnie. Skoro koła 16" są OK, to w końcu zrobię pojazd. Piszę "w końcu" dlatego że już przeszło rok nad tym siedzę , i stoję w miejscu tylko z powodu kół,i braku decyzji jakie koła zastosować.

Na jednym zdjęciu zauważyłem iż ryksza ma hamulce .Ale że kierowca siedzi na pojeździe ,to odszedł problem linek zapewne. Ja w koncepcji przyczepki też miałem zamiar dodać hamulce szczękowe, ale zasada ich sterowania była za pomocą siłownika od zamka centralnego, wraz z jakąś przekładnią na zasadzie dźwigni ramiennej,by wzmocnić siłę jaką oddaje siłownik. Sam siłownik był by sterowany z zasilania światła "stop" Ale i tu jest minus. Siłownik nie może mieć podawane zasilania dłużej niż jest to określone dla pchnięcia, czy pociągnięcia cięgna zamka w aucie bo się spali.

ps. wszystko da się zrobić, tylko czasami pomysłu brak.
kkarol
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kkarol » 30 lip 2016, 21:36

Nie to że się chce pochwalić. Ale rama gotowa do spawania. Z orientacyjnie założonymi lampami. Jak na moje oko, nie wygląda to źle.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
kkarol
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kkarol » 31 lip 2016, 00:19

Wydaje sie ze jest duza. Lampy są 50cm nad ziemią. Szeroka jest na 90cm,wysokosc samej ramy to 55cm,dluga na 80. Mi tez sie wydaje ze na zdjeciu jest wręcz ogromna. Lampy nie są za wysoko. O ile pamietam,to przepisy ustalają na jakiej wysokości mają znajdować się lampy. Lecz myśle ze taka wysokość bedzie dobra. Wolę dostosować sie do przepisów niz estetyki.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2016, 00:33 przez kkarol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
engobos
Młodszy majsterkowicz

Post autor: engobos » 2 sie 2016, 20:05

Obawiam się że kółeczka które zastosowałeś, są trochę za słabe. Tak na moje oko to są chyba kółka od Pelikana produkowanego w czasach PRL, ale może się mylę... Może warto by było zastosować coś mocniejszego, przystosowanego do planowanych prędkości - proponuję koła do motoroweru Romet Pony, popularnej Motorynki. Takie koła można wyrwać za nieduże pieniądze na portalach aukcyjnych.
kkarol
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kkarol » 4 sie 2016, 11:09

Czy są za słabe ? nie sądzę . Nie raz widziałem przykładowego złomiarza ,który mają rozklekotany wózek na takich kółkach targał jakieś 100kg złomu. Więc czy za słabe ? Po drugie Widziałem dzieciaków na rowerkach z takimi kołami skaczących na rampach. Mam wiele przykładów mówiących o tym że te kołka nie są w cale słabe Jednak patrząc z punktu widzenia estetyki to lepiej wypadają koła od rometa są większe i bardziej solidniejsze, lub wspomniane koła od motorynki. Jeszcze tylko kilka drobiazgów, i nie będzie źle. Ale jeśli ktoś ma ochotę pośmiać się, to może. Śmiech to zdrowie. :)

Ponad to. Mi nie zależy na wożeniu ciężaru , tylko gabarytu. Towar nie musi być ciężki.
Daty na zdjęciach są błędne, nie chciało mi się ich przestawiać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Domaj
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Domaj » 16 sie 2016, 12:30

Jeśli chcesz, aby długo Ci te kółka długo służyły, to radzę się nie sugerować sprzętem złomiarzy, zwłaszcza że rozwijasz zdecydowanie większe prędkości od nich ;)
kkarol
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kkarol » 17 sie 2016, 10:48

Z prędkościami zgodzę się. Co do samej konstrukcji ,będzie druga,inna wersja ,na innych kołach. Tym czasem egzamin przeszła ;)
Adik13
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Adik13 » 22 sie 2016, 08:04

Kurczę super Ci to wyszło :) Czekamy na drugą wersję.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: