Przetwornica 5V.

Nie wiesz, czym możesz zastąpić jakąś rzecz? Zapytaj tutaj.
ODPOWIEDZ
CandlE
Młodszy majsterkowicz

Przetwornica 5V.

Post autor: CandlE » 14 gru 2016, 14:21

Cześć i czołem. Poszperałem troszkę w internetach i mało co znalazłem.
Mam pytanie, orientuje się ktoś może, w jaki sposób można by wykonać jakąś przetwornicę napięcia tak, aby przykładowo z baterii 9V napięcie wejściowe dawało na wyjściu 5V ?
Tak, wiem, że tego typu przetwornice są groszowymi sprawami, ale chciałbym zrobić tak ową sam z siebie. Myślałem coś o starych zasilaczach np. od ładowarek do telefonów, bądź też takich ładowareczek na USB. Na wyjściu mają one około 5ciu V, lecz wartość wejściowa jest o wiele większa, niż te skromne 9.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

ElectronicRide
Majsterkowicz

Re: Przetwornica 5V.

Post autor: ElectronicRide » 15 gru 2016, 10:08

Chodzi Ci o taką ładowarkę samochodową? Co na wejściu napięcie jest ok 12V, a na wyjściu 5V? Przy Twoich wartościach czyli z 9V na 5V zastosuj stabilizator napięcia np. 7805. W ostateczności możesz zastosować sam rezystor, lecz zależy jakie prądy będziesz pobierał z układu? Ze wstępnych obliczeń wynika, że rezystor powinien mieć wartość ok 8,5 Ohma i przy obciążeniu 500mA co najmniej 2W mocy. Są to duże wartości odkładające się na rezystorze, lecz polecam rozwiązanie ze stabilizatorem, Bezpieczniejsze i bez większych strat. Jak podłączyć taki regulator znajdziesz na grafikach.

Pozdrawiam.
Arturr300
Starszy majsterkowicz

Re: Przetwornica 5V.

Post autor: Arturr300 » 16 gru 2016, 14:34

Tylko uważaj bo ten regulator 7805 też potrafi się nieźle nagrzać :) Nawet przy małych prądach.
Najlepiej radiator przykręcić
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: