Stara Szafa

Zastanawiasz się, czego warto nie wyrzucać? Zapytaj tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
duda9007
Młodszy majsterkowicz

Stara Szafa

Post autor: duda9007 » 11 cze 2013, 18:26

Dzień dobry, witam wszystkich forumowiczów. Mam do was, fachowców pewne zapytanie. Otóż posiadam starą szafkę, którą chciałbym odścieżyc, tzn. przemalowac. Spodziewam się dziecka i chciałbym, by ta szafka służyła jako miejsce do trzymania dziecięcych ciuszków i przyborów. Wiadomo, że powierzchnie trzeba oczyścic i zmatowic, ale chciałbym wiedziec jakiej farby użyc? Żeby nie było jakiś niespodzianek i żeby farba mi nie odchodziła od powierzchni. Co do koloru, chciałbym, żeby to były jakieś żywe kolory, czyli wszystkie bejce i te sprawy odpadają.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

rafik113
Młodszy majsterkowicz

Re: Stara Szafa

Post autor: rafik113 » 11 cze 2013, 18:34

Niestety podejrzewam, że będzie to trudne do zrobienia. Wydaje mi się, że jest to hmmm gruba płyta wiórowa oklejona jakąś sklejką czy okleiną. Jeżeli się nie mylę to albo nowa okleina albo jakoś kombinować z delikatnym matowieniem.
Jeżeli jednak to lite drewno to starą farbę/lakier najlepiej zeszlifować papierem ściernym od grubo do mało ziarnistego, lub wykorzystać specjalną szmatkę do matowienia powłok lakierniczych. Co do kolorów to wydaje mi się, że najlepszy będzie błękitny, delikatny niebieski. Kolor to kwestia uznania. Na farbach do drewna już się niestety nie za bardzo znam.
Awatar użytkownika
duda9007
Młodszy majsterkowicz

Post autor: duda9007 » 11 cze 2013, 18:38

Niestety, to jest płyta wiórowa z okleiną i jest to jeszcze polakierowane. I mówicie, że farba nie będzie się trzymac zmatowionej okleiny???
rafik113
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rafik113 » 11 cze 2013, 18:47

No kurcze, pewny nie jestem. Nigdy się za coś takiego nie brałem. Wydaje mi się, że przy szlifowaniu okleina się ogrzeje i odklei. Mam natomiast lepszy pomysł i chyba tańszy. Są specjalne naklejki na meble-takie duże. Rozkręcasz szafę i każdy element oklejasz właśnie taką dodatkową okleiną.
Awatar użytkownika
duda9007
Młodszy majsterkowicz

Post autor: duda9007 » 11 cze 2013, 19:10

Dobra, powiedzmy, że spróbuję sił z szlifowaniem tej starej okleiny, jesli nie wyjdzie to kupie okleinę. ale jak uda się zmatowi lakier na okleinie to jakiej farby użyc?
rafik113
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rafik113 » 11 cze 2013, 19:13

Nie wiem czy zrozumiałeś o co mi chodzi. Jak już kupujesz tą naklejkę to naklejasz ja na wyczyszczoną starą okleinę. Uważam, że nie ma co się siłować ze szlifowaniem. Mam na myśli coś takiego allegro.pl/okleina-meblowa-folia-samoprzylepna-50cm-szer-50cm-i3317550081.html
Jak chcesz to próbuj szlifować, ale jak Ci się zacznie odklejać okleina to już będzie Ci to o wiele trudniej uratować.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 11 cze 2013, 20:17

Szlifierką do powierzchni, taśmową albo mimośrodową przecierasz delikanie każdą płaszczyznę, do uzyskania równomiernego matu. Odkurzasz i czyścisz ścierką. Duże ubytki możesz zaszpachlować. Szpachla raczej taka jak do aut niż do ścian ;) Jeśli szpachlowałeś, czekasz aż masa zwiąże i też ją szlifujesz na równo z powierzchnią. Czyścisz. Na to kładziesz 2-3 warstwy farby podkładowej akrylowej, zgodnie ze sztuką (malujesz, czekasz, przecierasz watą stalową, czyścisz, malujesz, itd.) a następnie kładziesz dowolny kolor; decoupage plakatami; co tylko zechcesz.
Awatar użytkownika
duda9007
Młodszy majsterkowicz

Post autor: duda9007 » 11 cze 2013, 20:45

dziękuję za tak szybka odpowiedź :) Jeśli ktoś jeszcze ma jakies uwagi i ciekawe rady, tipy to chętnie jeszcze się zastosuję :)
rafik113
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rafik113 » 11 cze 2013, 20:58

Szlifierką okleina się ogrzeje i zacznie odklejać. Jestem tego pewny. Spytałem dziadka, który już próbował ratować jedna taka mała szafke.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2013, 15:13 przez rafik113, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
duda9007
Młodszy majsterkowicz

Post autor: duda9007 » 11 cze 2013, 21:59

Mhm, może ręcznie by dało radę zeszlifowac. Zobaczymy, póki co spróbuję przygotowac podłoże w jakimś niewidocznym miejscu, jak cos będzie się działo nie tak, to bawimy się w oklejanie :)
rafik113
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rafik113 » 11 cze 2013, 22:02

Daj znać jak Ci to pójdzie.
shymon
Majsterkowicz

Post autor: shymon » 15 cze 2013, 13:17

cube pisze:Szpachla raczej taka jak do aut niż do ścian ;)
A jeszcze lepiej po prostu szpachlę do drewna ;)
52nowybukowy
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: 52nowybukowy » 8 sie 2013, 14:46

I jak wyglądają te meble po "odpicowaniu", można zobaczyć zdjęcie?
wpk78
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wpk78 » 15 wrz 2013, 21:17

Ja mój stary ciemny regał okleiłem folią samoprzylepną. Regał rozjaśniał i wyglądał jak nowy.
PiMo
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: PiMo » 18 paź 2013, 11:57

Ja też kiedyś oklejałem szafy, meblościankę folią samoprzylepną. Trochę to kosztuje czasu i kasy na foilie .. Ale może warto
Awatar użytkownika
jacek1234gml
Majsterkowicz

Post autor: jacek1234gml » 20 paź 2013, 22:54

PiMo pisze:Ja też kiedyś oklejałem szafy, meblościankę folią samoprzylepną. Trochę to kosztuje czasu i kasy na foilie .. Ale może warto
faktycznie folia potrzebna do wyklejenia całej szafki będzie kosztowała dość sporo. Ale co do czasu pracy to będzie o wiele szybsze niż malowanie. Jak trafisz na dobrą folię to całkiem przyjemnie się to okleja
Awatar użytkownika
Michlax
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Michlax » 20 paź 2013, 23:18

Ja bym proponował zainwestować w folię Oracal, najlepiej matową, super wygląda do tego w praktycznie dowolnym kolorze. Można też zlecić w jakiejś agencji reklamowej/drukarni wielkoformatowej wycięcie z takiej folii jakiś wzorków (koszt nie więcej jak 15-20zł za metr wycinania).
Przecierasz szafę jakimś odtłuszczaczem, potem denaturatem i naklejasz folię.
Jak czujesz się pewnie w oklejaniu to kleisz na sucho, jak boisz się że wyjdą bąble powietrza to najlepiej na mokro, nalej sobie do bańki po płynie do mycia okien albo innej butelki ze spryskiwaczem wody i dodaj trochę płynu (jakiegoś do szyb), ale kapkę, nie więcej jak nakrętkę na cały spryskiwacz. Spryskaj miejsce klejenia, zerwij papier z folii, popsikaj też trochę na warstwę z klejem, potem przyłóż folię do szafy, ustaw równo po czym szmatką, raklą albo czymś podobnym pozbądź się wody i bąbelków powietrza spod folii. Wygodnie pracuje się gumową wycieraczką do okien mocno dociskając. Jak wyciągniesz spod folii całą wodę, czekasz jak całkiem odparuje i wyschnie, po czym dociskasz folię na rogach (jeśli nie do końca doszła) a potem ostrym nożykiem introligatorskim odcinasz nadmiar folii (uważając żeby nie naciąć sobie mebla).

Efekt gwarantowany :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: