Przetwornica impulsowa z playstation 2

Zastanawiasz się, czego warto nie wyrzucać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Przetwornica impulsowa z playstation 2

Post autor: Pixelx » 5 sie 2014, 22:25

Witam.

W ostatnim czasie udalo mi się zdobyć uszkodzone playstation i postanowiłem wygrzebać co nieco z tego.
Udało mi się zdobyć przetwornicę impulsową coś w stylu zasilacza ATX.

Chcąc sprawdzić co uzyskuje na wyjściu na samym początku użyłem próbówki i przy każdym wyjściu tak jak na zdjęciu gdzie oznaczyłem czerwoną strzałką próbówka świeci podłączyłem multimetr i czerwoną końcówkę podłączyłem do jednego z wyjść i a czarną(tu mam dylemat) przyłożyłem do jednej z nóg kondensatora (minus) po stronie wtórnej przetwornicy i multimetr pokazał 12V DC. Chyba to nie normalne próbówka świeci przy 12V?

Chciałbym tą przetwornice wykorzystać może w jakiś projektach w przyszłości. Na wyjściu można uzyskać 24A.
Jak macie jakieś pomysły do czego by można wykorzystać oraz jak rozwiązać ten dylemat co wyżej opisałem to piszcie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Re: Przetwornica impulsowa z playstation 2

Post autor: Nefarious19 » 5 sie 2014, 22:57

Skoro multimetr tyle pokazał to tak jest. Neonowki różnie działają. Takie zasilacze mają dobrą sprawność i niezła stabilnosc. Możesz go sobie przerobić na zasilacz warsztatowy dodając kilka stabilizatorow liniowych np 7805 albo jako zasilacz do tam LED, do czego tylko Ci potrzebne 12V i 24A
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 5 sie 2014, 23:26

Zasilacz warsztatowy mam, ale fajny pomysł żeby z tego też przerobić :)
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 6 sie 2014, 01:12

Nie chce mi się szukać więc zapytam jaką wtyczkę ma oryginalnie PS (z uziemieniem czy bez).
Jeżeli z to gdzieś musi ono być gdzieś podłączone a wtedy neon przestanie świecić.
Tak z ciekawości zmierz napięcie między uziemieniem (z bolca w gniazdku) a tymi wyjściami.
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 6 sie 2014, 16:56

Bez u zmienienia kabel. Między wyjście a uziemieniem multimetr nic nie pokazuje. Na wyjsciu przy tej wtyczce dwa pierwsze od lewej to masa a drugie to +.

Chcąc sprawdzić czy silnik DC będzie chodził przepalił się bezpiecznik po jego podłączeniu. Wymieniłem na nowy bo mam ich trochę i przepalił się ponownie. Wy-lutowałem tranzystor jest to K2700 z noty wynika że jest to E-MOSFET. Dokładnie to będzie jak na moje 2SK2700.
Następnie zabrałem do ręki multimetr ustawiony na zakres dioda i sprawdziłem przejścia między bramka, drenem, źródłem i w każdą stronę multimetr piszczy. Nie wiem czy to dobrze zdiagnozowałem nie sprawdzałem nigdy mosfetów, ale mam w domu parę to inne się tak nie zachowują, ale jak na moje to 100% jest uwalony bo nie powinno być przejść,. Natomiast bipolarne nie raz sprawdzałem.
Nie wiem czy dostanę tak od ręki ten tranzystor są jakieś zamienniki jego w razie czego?

Sprawdzę jeszcze mostek gretza.

Mostek sprawny dioda schotky też. Sprawdziłem shotky mierząc rezystancję między + a - i pokazała wartość 250 jakoś tak. Jak by miała przebicie to wartości były by małe.

Także więc moja diagnoza chyba jest poprawna? Prosiłbym o weryfikację. Na nastepny raz podłącze ten układ przez żarówkę szeregowo jak wymienię tranzystor.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 6 sie 2014, 22:31

Jeżeli jest przejście między bramka a jakimkolwiek pinem to tranzystor uwalony. Jak poszedł bezpiecznik to zrobiłeś zwarcie. Jaki Ty tam silnik podłączyles ze 24A nie starczyło? Może nie tam gdzie trzeba podłączyles? Tranzystor do wymiany, ale dla pewności sprawdzilbym drugi.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 6 sie 2014, 23:26

Ten drugi co wygląda jak tranzystor nie nie jest tranzystor tylko dioda shotky tzn dwie w jednej obudowie.

Coś w tym stylu tylko w innej obudowie.

http://static4.tme.eu/katalog_pics/a/f/ ... 3060pt.jpg
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 6 sie 2014, 23:37

Nie wiedziałem mowiac szczerze, nie mogłem znaleźć schematu tego zasilacza i myślałem ze ta przetwornica w full bridge'u jest zrobiona i ze dwa tranzystory kluczuja na przemian. Wymień w takim razie ten tranzystor, daj odpowiedni bezpiecznik i powinno być ok. Pytanie dlaczego się spalił?
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 7 sie 2014, 09:50

Nie obraziłem się ;). Dzięki za odpowiedź.

Bezpiecznik ma nalot w środku czarny jest. Mógłbyś opisać co oznaczają te różne zachowania bezpiecznika czyli w jaki sposób się przepala i co jest przyczyną takiego zachowania? Czyli jak drut się przepali czy wybuchnie i gdzie warto wtedy szukać usterki. Z góry dzięki.

Czyli oprócz tego tranzystora mogło uszkodzić się coś jeszcze?
Znasz jakieś zamienniki tego tranzystora jak by nie było go w sklepie bo raczej wydaje mi się, że będzie trudno dostępny.
Mam nadzieję, że kontroler PWM nie uległ uszkodzeniu.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 12:38

A jakiej mocy silnik podłączyles na wyjscie? Ile dokładnie mocy ma ten zasilacz? Bez obciazenia pracował dobrze?
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 7 sie 2014, 16:17

Kupiłem tranzystor STP4NB80 jedyny jaki mieli najbardziej zbliżony do tego oryginalnego 2Sk2700. Po przylutowaniu i podłączeniu żarówki w szereg ciągle świeci a powinna rozbłysnąć, ze względu na prąd ładowania kondensatorów.
Ten tranzystor da radę?

Ten poprzedni ma zwarcie właśnie między S-D-G
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 7 sie 2014, 20:58

Sprawdziłem kondensatory, diody prostownicze wszystkie po pierwotnej razem z mostkiem, dławiki te dwa większe nawet wylutowałem je i zrobiłem mostek z drutów tak, aby było przejście i wychodzi, że sa sprawne.

Nie wiem jak sprawdzić tą wielką cewkę C-L00-386 STD oraz ten transformator impulsowy. Taki zwykły trafo to wiem jak sprawdzić wystarczy zobaczyć uzwojenie pierwotne i wtórne czy są przejścia. Ogólnie wysztko wygląda idealnie.

Nie sprawdziłem rezystorów, ale przecież chyba jak rezystor jest uszkodzony jak jest przepalony a to było by widoczne gołym okiem?

Każdy element sprawdzałem wy-lutowany z jednej strony.

Mam kilka pytań co to jest za bezpiecznik wygląda jak mały kondensator taki czerwony przy mostku gretza?
Oraz co to jest za symbol diody? I jak ją sprawdzić? Strzelam, że to może coś z diody tunelowej?

Zastanawia mnie jeszcze tranzystor Q2 ten mały w obudowie TO92.

Sprawdzałem napiecia na kondensatorze 100uF 400V multimetr nie pokazuje nic na zakresie DC.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 21:36

Jak podlaczysz układ do sieci to na tym dużym kondensatorze nie ma napięcia? Jeżeli tak to znaczy ze on robi zwarcie Bo na nim powinno byc napiecie okolo 300V (230V*1.41V).
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 7 sie 2014, 21:42

Wiem tak powinno być sam 300V przez to, że sam mostek gretza podnosi napięcie.

Sprawdziłem napięcie AC przed bezpiecznikiem obecnie przed żarówką i jest, a za samą żarówka nie ma. Jak to wyjaśnić?

Wiesz co to za symbol i jak sprawdzić taki trafo i tą cewkę?
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 21:50

No skoro żarówka świeci to znaczy się ze druga końcówka jest na potencjale masy co oznacza ze masz zwarcie. Wylutuj kondensator i sprawdz czy nadal zarowka swieci. Tak samo diody w mostku, wylutuj, multometr ustaw na test diody i napisz co tam Ci pokazalo.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 21:52

Napewno ta żarówka jest szeregowo?
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 7 sie 2014, 21:52

Diody sprawdzalem na mostku pokazywało bodajże 260-300 na zakresie dioda jak na moje jest dobrze.

Idę wy lutować kondensator i zaraz napiszę co i jak.

No zamiast bezpiecznika ją podłączyłem a bezpiecznik przecież szeregowo jest wpięty.

To samo z kondensatorem i bez
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 21:59

No to dobrze, bo korzystam z tapatalka i nie widzę dokładnie na małym ekranie w telefonie ;-)
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 22:06

Jescze jedna sprawa, diody w mostku sa raczej uwalone. Jaki maja symbol?
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 7 sie 2014, 22:20

Coś takiego udało mi się odczytać C130621 te wartości 260 co pokazuje multimetr to są po przecinku 0,260 sprawdzałem na innych diodach sprawnych nowych wartości są podobne więc jestem pewien w 90% że są ok.
Chyba, że te tranzystor nie działa jak powinien co kupiłem? Model tranzystora STP4NB80
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 22:29

Masz diode 1n4007? Sprawdź ile na niej Twój multimetr pokazuje. Bo powinno byc okolo 600-800. Po wylutowaniu kondensatora zarowka.dalej swieci?
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 7 sie 2014, 22:51

Tak mam takie diody. Sprawdziłem na innym multimetrze i się okazało, że pokazuje 600 przeszło i tak samo jest z diodami na mostku przynajmniej jedną co wy-lutowałem ponownie na szybko. Wina mojego multimetru za tanią kasę... Trzeba zainwestować w coś lepszego. Wartość 600-800 jest standardowa dla większości diod? Mam w jeszcze inną diodę prostownicza na większy prąd chyba 3A to wartość jest prawie 200. Tak żarówka świeci po wy-lutowaniu pisałem wyżej w poście. ;)

Dziwna sprawa z tym. Nie wiem jak z tą cewka jak ją sprawdzić (ta wielka taka) i z tym trafem.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 7 sie 2014, 22:58

Ale wylutowany masz tranzystor? Bo jak nie to logicznym jest zarowka bedzie swiecic. Jeżeli jednak jest wylutowany a zarowka swieci to zwarcia trzeba gdzies wczesniej szukac.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 8 sie 2014, 10:16

Tranzystor jest wlutowany i żarówka świeci. Wlutowany nowy ten co kupiłem. Dlaczego jak wlutowany i świeci? Przy normalnym np: zasilaczu ATX sprawny żarówka mrugnie.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 8 sie 2014, 11:00

No a jak ma nie swiecic? Spójrz na schemat z noty który MrLawrance Ci dal i pomysl. Przecież jest połączona w szereg. Ta przetwornica jest w topologii flyback.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: