Przetwornica impulsowa z playstation 2

Zastanawiasz się, czego warto nie wyrzucać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Re: Przetwornica impulsowa z playstation 2

Post autor: Pixelx » 8 sie 2014, 16:36

Po wy-lutowaniu żarówka błysła czyli jest dobrze. Wlutowałem ponownie podłączyłem bezpiecznik i przepalił się jak poprzednio cały czarny w środku. Czyli coś nie tak z tym tranzystorem? Bez niego żarówka błyśnie i jest git.

Napięcie na kondensatorze 312V.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 8 sie 2014, 17:22

Pozostaje albo zwarcie między zwojowe, albo uszkodzony sterownik przerwornicy. Masz może oscyloskop?
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 8 sie 2014, 17:29

Sprawdz jescze kondensatory po stronie wtornej, moze ktorys z nich zwiera
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 8 sie 2014, 17:57

Oscyloskopu nie mam. Trzeba by sprawdzić sterownik PWM, ale to muszę go kupić, ale jeżeli są uszkodzone zwoje w transformatorze to raczej po przetwornicy bo chyba taki trafo ciężko będzie dostać. Ok idę sprawdzić jeszcze te kondensatory po wtórej czy mają przebicie.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 9 sie 2014, 12:44

Wy-lutowałem transformator żarówka błyśnie, chyba on jest uwalony/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 9 sie 2014, 14:11

To ze wylutowales transformator nic Ci nie powie na temat tego czy to on robi zwarcie. Powtarzam, spójrz na schemat aplikacyjny w nocie tego scalaka który cala ta przetwornica steruje. Jezeli wylutowales transformator to zrobiles przerwę w obwodzie i teraz jedynie kondensator się laduje przez zarowke i tyle. Po czym wnosisz ze to wina transformatora? Mierzyles indukcyjnosci uzwojen? Nie. A moze to scalak zamiast podawac na bramke feta PWM daje caly czas stan wysoki i po kilku microsendach od wlwczenia w uzwojeniu pierwotnym pojawia się już taki prąd ze wywala bezpiecznik. Tranzystor pewnie juz szlag trafil bo bo jak w trafo byl duzy prad to jak poszedl bezpiecznik to bylo takie przepiecie ze uwalilo tranzystor. Polecam Ci poczytać, zdobyc jakas wiedzę bo bez tego ani rusz.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 9 sie 2014, 14:46

Cały czas się uczę tranzystor jest sprawny bo jak bezpiecznik poszedł to wy-lutowałem go i przetestowałem na płytce prototypowej.

Najlepiej będzie kupić kontroler PWM nowy i przetestować?

Masz jakieś artykuły które polecasz poczytać?
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 9 sie 2014, 15:03

Na sam początek polecam kursy edw o przetwornicach. Ale tam sa jedynie podstawy. Ciezko jest to pojac wszystko ale checi i troche czasu wystarcza. Nie wiem czy jest sens naprawy tego zasilacza. Ja ostatnio kupiłem zasilacz samochodowy impulsowy, stabilizowany o wydajnosci.1,7A i 12V za 3.50 na allegro...
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 9 sie 2014, 16:14

Dobre podstawy znam elementy też i jak działają zasilacze impulsowe w teorii też. Może uda się coś wykombinować jak dostane układ PWM.

Dzięki za wszelką pomoc. :)
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 9 sie 2014, 16:31

Nie, ja studiuje elektrotechnike. Elektronikę jako hobby traktuje. Ciesze się ze chcesz naprawić ale jeżeli koszt elementów przewyzszy koszt zakup nowego zasilacza o podobnych parametrach to raczej trzeba ambicje schować do kieszeni. W takim układzie uszkodzonych może być wiele elementów. Trzeba by wziac schemat i w miarę możliwości badac każdy element. Ja w tej chwili podejrzewam albo uszkodzony scalak albo uszkodzenie izolacji drutu którym nawiniety jest transformator. Opowiedz dokładnie co zrobiłeś ze szlag go strzelił. Bo z tego co pisales to szlag go trafił po podłączeniu silbika DC?
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 9 sie 2014, 18:26

A zapomniałem napisać o tym, no tu nie byłbym do końca pewien, że przez ten silnik bo przed tym rozładowywałem kondensator ponieważ po odłączeniu zasilania długo się rozładowywał raz po mnie przeszedł cały ładunek jak chwyciłem płytkę na na następny raz po podłączeniu chciałem go rozładować szybciej i zrobiłem to za pomocą śrubokrętu stykając jego nóżki i prawdopodobnie mogłem śrubokrętem dotknąć coś obok i być może przez to, ale nie jestem tego pewien.
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 11 sie 2014, 15:44

-Diody wymieniłem na RL205 też wy-lutowane chyba z jakiegoś ATX'a kiedyś, przed przylutowaniem sprawdziłem każda czy nie ma przebicia oraz każda z nich pokazała prawie 700mV.
-Kondensatora takiego samego nie miałem tam był 100uF 400V ja założyłem 270uF 450V wy-lutowałem go niedawno z telewizora jak i wiele innych elementów ;).
-Transformator wlutowany.
-Zamiast tranzystora wstawiłem żarówkę 40W nie mogłem dostać 25W w sklepie...
,,Żarówka tranzystor świeci, żarówka sieciowa żarzy się lekko.
-Napięcie na żarówce tranzystor (sprawdzałem pomiędzy jej zaciskami) 140V, na transformatorze 139V.
Między bramką tranzystora a masą w pierwotnym 0V. Spadek napięcia spowodowany jest obciążeniem przez żarówkę czy sygnalizuje to dla mnie gdzieś jakieś zwarcie?

Mam kilka pytań:
1.Montując żarówkę tranzystor zamknąłem obwód w stronie pierwotnej? Bo chyba w takim celu ją to montowałem? Czy jest jakieś inne przeznaczenie takiego montowania żarówki.?
2. Czy daje coś na plus lub minus zwiększenie pojemności kondensatora tego na 400V?
3.
MrLewerence pisze:Po stronie wtórnej też ma być żarówka... ;)
Jak mam ją podłączyć? Jako obciążenie?
4. Jak sprawdzić tą wielką cewkę CL-00-386?
5. Spadek napięcia spowodowany jest obciążeniem przez żarówkę czy sygnalizuje to dla mnie gdzieś jakieś zwarcie?

Co do rozładowywania kondensatora mam rezystor ceramiczny 5W prawie 100ohm wy-lutowany z telewizora. :) Już przetestowałem go ;]

Co jak mierzyłem pokazałem na zdjęciu poniżej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: