Stare autko RC

Zastanawiasz się, czego warto nie wyrzucać? Zapytaj tutaj.
ODPOWIEDZ
legend
Młodszy majsterkowicz

Stare autko RC

Post autor: legend » 30 wrz 2012, 13:49

Witam
Jak w temacie - jakiś pomysł na wykorzystanie elektroniki z starego autka sterowanego radiowo?
Siedzi w szafie, aku pewnie już padły, ale reszta fine.

Jest 'chip' (raczek) z napisem 27 M

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

bartek0305
Majsterkowicz

Re: Stare autko RC

Post autor: bartek0305 » 30 wrz 2012, 22:16

Ja na bazie tej elektroniki robiłem duuużo fajnych rzeczy, między innymi zdalny detonator do materiałów wybuchowych i zdalne sterowanie Winampem ;) Myśle że można wykorzystać to do praktycznie wszystkiego, wydaje mi się że to kwestia dobrania tylko odpowiednich przekaźników czy cos. Ja używałem przekaźniki na 5V bo taką mam baterię, nie pamiętam jakie miały parametry. W każdym razie jest to podłoże do fajnych rzeczy ;)
Awatar użytkownika
kamiltbg
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: kamiltbg » 1 paź 2012, 23:04

ABW już jedzie :P
legend
Młodszy majsterkowicz

Post autor: legend » 2 paź 2012, 18:49

"Praktycznie wszystkiego", "odpowiednich przekaźników"

No na to też wpadłem, ale może jakieś konkretne zastosowania. Może ktoś wpadł a coś interesującego, z opisem
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 2 paź 2012, 19:51

To były dokładnie te przekaźniki http://sklep.avt.pl/p/pl/480085/przekaz ... 5-1zs.html . Całość (czyli 2 przekaźniki) zamknąłem w tej obudowie http://sklep.avt.pl/p/pl/487580/obudowa ... zarna.html. Leży ona za klawiaturą. Z jednej strony wchodzą 2 pary przewodów od elektroniki z samochodu (sterowanie przód/tył i prawo/lewo). Po wciśnięciu przycisku na pilocie leci nimi napięcie 5V i załącza przekaźniki, które zwierają przewody wyprowadzone z klawiatury, prowadzące do odpowiednich przycisków. Jeśli chcesz to mogę Ci to bardzo dokłądnie rozpisać, ale z Twojej wypowiedzi wnioskuję ze to Cie nie interesuje.

Co do zapalnika to do 1 pary przewodów podłączałem na końcu ostrożnie stłuczoną żaróweczkę choinkową, tak żeby nie zerwać żarnika. Na wolframowy drucik kładłem zapałkę i gotowe ;) Jak włącząłem, drucik natychmiast rozgrzewał się do czerwoności, zapalał zapałkę a ta umieszczony nad nią lont.
legend
Młodszy majsterkowicz

Post autor: legend » 2 paź 2012, 20:34

O, to już coś więcej! Świetny patent z tym wolframem, jednak ciekawi mnie jego żywotność w takiej konstrukcji;
Kilka pomysłów już pojawiło mi się w głowie, lecz jest poważne pytanie: jaki jest zasięg takiej manetki? I czy jest jakaś możliwość na jego wzmocnienie?
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 2 paź 2012, 20:42

Niestety ale żarówki są jednorazowe. Na końcu możesz sobie założyć gniazdo i będziesz mógł szybko wymienić "zapalnik".
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 2 paź 2012, 21:30

Dokładnie, końcówka jest jednorazowa, z resztą po wybuchu nie ma już co zbierać :D Jednak przygotowanie nowej końcówki trwa około minuty, może 2. Chciałem w sklepie kupić kilka żaróweczek ale koleś był w szoku po co mi to i powiedział że nie ma takich na sprzedaż. Ale jak już chciałem wychodzić to zatrzymał mnie i dał całą garść za free. Co do zasięgu, to w terenie stałem może z 20 metrów i zasięg był. Mam tez mieszkanie 60 metrów i z balkonu po drugiej stronie domu dalej działało. Nie mam pojęcia czy da się jakoś zwiększyć zasięg, może koledzy oblatani z elektroniką coś wymyślą, jakieś mocniejsze podzespoły. W moim zapalniku wymyśliłem sobie prosty sposób na sprawdzenie zadzięgu-dzieki niemu wiedziałem czy nie ma zasiegu czy jest ale popsuło sie cos przy ładunku ;) Samochodzik w którego to wymontowałem to był radiowóz-na pilocie był przycisk do włączenia sygnału policji na jakies 5-10 sekund. W to miejsce zamiast migających żaróweczek wstawiłem buzzer. Po wciąsnieciu przysicku jak wszystko było ok dało sie słyszeć bardzo wysoki i wkurzający pisk :D
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 3 paź 2012, 17:32

Wzmocnienie sygnału analogowej możesz zrobić za pomocą dłuższych anten - zasięg ... jak dobry sprzęt to i 35m. Choć to 27Mhz więc liczył bym maks na 20-30m. Pomysłów może być mnóstwo :) Choćby model małej łódki lub zdalną kosiarkę do trawy - choć do takich zabaw poleciłbym już zestaw cyfrowy 2.4Ghz - zasięg na otwartej przestrzeni nawet 200m.
- Zdalne wł komputera
- Sterowanie rolet
- Podajnik do rybek
Pomysłów więcej z każdą chwilą :)

Plusy 27Mhz to zasilanie :) nie wymagają tyle "sztromu" co 2.4Ghz :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: