Jak dobrać lutownice ....

Chcesz się poradzić przed zakupem nowych narzędzi? Pytaj śmiało!
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mielony » 20 lut 2012, 18:07

Witam
niestety moja lutownica padła, więc trzeba kupić nową i chciałbym zasięgnąć waszej porady
Czy kupić tę lutownicę
http://allegro.pl/lutownica-transformat ... 92298.html

Czy może jakąś stacje/oporową ?
Co będę lutował? Ostatnio się zainteresowałem różnymi układami, czytałem, że oporówka jest do tego lepsza, jednak na wiosnę mam zamiar zrobić pół elektryki w moim Ursusie na nowo, czy w takim przypadku oporowa zda egzamin :)? Czy nadaje się tylko do lutowania małych rzeczy?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Adam
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Adam » 20 lut 2012, 20:20

Jest ona dobra moze byc taka ale 130W jak cb stac to kup stacje lutownicza
moje gg 5620820 jezeli szukacie pomocy postaram sie pomoc ;)
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mielony » 20 lut 2012, 21:21

@Adam, na lutownicę mogę dać ok. 100 zł. Jeżeli kupię za to dobrą stację dla początkującego to nie ma problemu, ale czy polutuje tym komfortowo \"grubsze\" rzeczy?
Adam
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Adam » 20 lut 2012, 23:28

tak powinienes
moje gg 5620820 jezeli szukacie pomocy postaram sie pomoc ;)
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 22 lut 2012, 03:57

[quote=Adam]a moze taka ??? http://allegro.pl/lutownica-pistoletowa ... 26223.html[/quote]

Z Mastermaxa mam zestaw lutownica transformatorowa(180W) + lutownica oporowa
Transforamtorowej używam rzadko. W zestawie są tragiczne groty. Problem z grotami również w przypadku oporowej, ale do niej łatwo dokupić (nie próbowałem zdobyć grotu do transformatorowej).
Obie lutownice mają zbyt dużą moc, trzeba z nimi bardzo uważać. Dodatki do lutownicy (cyna + pasta) - tragedia. Jedyny plus zestawu to trzecia ręka i odsysarka do cyny.

Obecnie używam stacji lutowniczej Zhaoxin 936D. Kupiona na allegro za ~90zł. Świetny sprzęt, ale groty dokupione są słabe. Po kilku godzinach pracy z temperaturą max. 330 stopni się niszczą.

Odnośnie lutowania \"grubszych\" rzeczy. Moja stacja się do tego nadaje. Tylko nie taki grot, jak mam. Jako że jest kilka rodzajów grotu, na pewno dobierzesz coś dla siebie.
uosiu
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: uosiu » 22 lut 2012, 18:46

Za 100pln kupisz PT936 lub któryś z jej klonów. Groty kosztują dychę za sztukę i mniej :)
W ursusie zrobisz elektrykę, ale rób w zamkniętym pomieszczeniu, bo ruch powietrza wystudzi grot a 35W grzałka najprawdopodobniej nie da rady tego skompensować.
uosiu
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: uosiu » 22 lut 2012, 18:48

[quote=Adam]Lutolę LUT0061, nie ot ona ejak szybko przegrzewa cyne czyli ??[/quote]
przegrzewa cynę = cyna zachowuje się jak farsz na pierogi ruskie i jest porowaty jak gąbka. Za duża temperatura, cyna do wyrzucenia.
Po prostu musisz lutować sekundę, nie więcej :)
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mielony » 22 lut 2012, 20:17

[quote=uosiu]Za 100pln kupisz PT936 lub któryś z jej klonów. Groty kosztują dychę za sztukę i mniej :)
W ursusie zrobisz elektrykę, ale rób w zamkniętym pomieszczeniu, bo ruch powietrza wystudzi grot a 35W grzałka najprawdopodobniej nie da rady tego skompensować.[/quote]

http://www.hotair.pl/pl/sklep/details/2 ... aoxin.html
Na takiej tez nie popracuje na dworze?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 24 lut 2012, 04:11

Mam z tej serii, tylko moja wyświetla dodatkowo temperaturę ustawiona. Z tymi stacjami jest pewien problem: mają bardzo cienki grot, szybko stygnie. Na dworze możesz próbować, jeśli ustawisz wysoką temperaturę grzania. Ale nie gwarantuję, że coś to da
temporary
Młodszy majsterkowicz

Post autor: temporary » 9 mar 2012, 01:33

Zakupiłem dzisiaj TAKĄ lutownicę. Model 25W. Za dodatkowe kilka złotych mogę wymienić ją na wersję 40W. Chciałbym używać jej bardzo hobbistycznie, do zabawy z elektroniką. Która z nich będzie lepsza? Wybrałem słabszą, ponieważ tak doradził mi kolega mający w tych kwestiach więcej doświadczenia, ale zawsze warto wysłuchać zdania innych osób :)

Pozdrawiam
Filip
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Filip » 9 mar 2012, 13:47

Ja również wybrałbym lutownice o mniejszej mocy, ponieważ jeśli jest ona zbyt duża łatwo przepalić ścieżki ;)
uosiu
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: uosiu » 17 mar 2012, 10:14

Jak masz oporówkę ~100W nawet, ale z regulacją temperatury, to nic złego się nie stanie :)
IdCzarek
Młodszy majsterkowicz

Re: Jak dobrać lutownice ....

Post autor: IdCzarek » 7 kwie 2012, 19:26

mam doczynienia z łodzkimi lutownicami z zdz - wersja z przełacznikiem 75/45 myślę ze to dobry strzał. Wykonanie i jakość jest naprawdę POLSKIE ..

A co do TOPEX'u to powiem tak ... każda rzecz się psuje ... i kurcze kupisz sobie klucz z TOPEX'u i będzie działał a kupisz sobie klucz z FACOM'a i trafisz na wadliwy i popsuje się i co TOPEX lepszy do FACOM'a ?? to nie o to chodzi to chodzi do czego chcesz tego używać ....

Wiadomo jak chcesz na tym zarabiać to nawet nie patrz niżej niż średnia półka .. jak jesteś amatorem szukaj promocji na średnią półkę :)

Takie moje zdanie
Awatar użytkownika
Paweł
Majsterkowicz

Post autor: Paweł » 17 kwie 2012, 19:11

Własnie podczas dzisiejszej zabawy, moja lutownica raczej nie moja nawet marki"Topex" wysiadła ;)
Więc też odradzam tą firmę i wszystko co z nią związane, to nie pierwsza cześć która tej firmia wysiadła od tak...

Tak więc i moje pytanie jaką mi polecacie lutownice, najlepszym wyborem dla mnie będzie oporowa, jestem początkujący w tych sprawach a oporówką zrobię dość dużo rzeczy...
Budżet w sumie mnie aż tak bardzo nie ogranicza, może polecicie coś na Alledrogo lub w Chmurce, zakup był planowany na Maj a tu nagle wyskoczyło.
majster0592
Młodszy majsterkowicz

Post autor: majster0592 » 18 kwie 2012, 07:39

Poszukuję dobrej lutownicy, za radą Mielony trafiłem na stronę http://www.hotair.pl widziałem te sławne PT936 czy wep936 jednak to co mnie zainteresowało iSolder-40 podobno to stacja samo lutująca co sądzicie o niej, czy ktoś się już nią lutował lutownica pod adresem
http://www.hotair.pl/pl/sklep/details/9 ... er-40.html
Awatar użytkownika
Fenclu
Majsterkowicz

Post autor: Fenclu » 18 kwie 2012, 21:14

IdCzarek pisze:mam doczynienia z łodzkimi lutownicami z zdz - wersja z przełacznikiem 75/45 myślę ze to dobry strzał. Wykonanie i jakość jest naprawdę POLSKIE ..

A co do TOPEX'u to powiem tak ... każda rzecz się psuje ... i kurcze kupisz sobie klucz z TOPEX'u i będzie działał a kupisz sobie klucz z FACOM'a i trafisz na wadliwy i popsuje się i co TOPEX lepszy do FACOM'a ?? to nie o to chodzi to chodzi do czego chcesz tego używać ....

Wiadomo jak chcesz na tym zarabiać to nawet nie patrz niżej niż średnia półka .. jak jesteś amatorem szukaj promocji na średnią półkę :)

Takie moje zdanie
Nie chodzi o to. Sprzęty tego typu są często przerażająco źle wykonane. Wszystko jechane po kosztach.
Nie lubię takiego gadania...

Kupiłem sobie Zhaoxina 936A+. Bardzo dobra stacja, ale musiałem przypiłować trochę grot, bo bł za ostry i słabo ciepło oddawał.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 28 kwie 2012, 12:34

Panowie głęboko zastanawiam się nad lutownicą gazową Yato, ktoś miał z nią styczność? lub jej podobną?
Awatar użytkownika
Paweł
Majsterkowicz

Post autor: Paweł » 29 kwie 2012, 22:46

Ja posiadam z Yato oporówkę, działa dobrze ale żeby coś więcej powiedzieć za krótko ją mam.

A co do gazowej nic nie mogę powiedzieć.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 29 kwie 2012, 23:05

Za firmę Yato to ja jestem pewny :D ale czy gazowa to dobre rozwiązanie, nigdy nie miałem a też i nie znam nikogo kto ma lub miał
Awatar użytkownika
Fenclu
Majsterkowicz

Post autor: Fenclu » 30 kwie 2012, 15:56

Wypowiedź z Elektrody:

"Mam do czynienia z lutownicami czy też palnikami gazowymi od bardzo dawna i wiem, że tego typu palniki (lutownice) nadają się do lutowania elementów z metali typu miedź i mosiądz, które nie są w bezpośrednim kontakcie z innymi materiałami typu płytki drukowe, plastik itp. Temperatura płomienia dochodzi do 1400C, więc materiały, które źle znoszą wysoką temperaturę ulegają uszkodzeniu. Do lutownic tego typu dołączone są zazwyczaj specjalne groty, które umożliwiałyby lutowanie elementów elektronicznych, ale one zazwyczaj nie zdają egzaminu, ponieważ nie są wstanie rozgrzać się do temperatury, która umożliwiłaby topnienie cyny. Takie palniki można nabyć od 50zl na allegro do 300 i więcej. Stanowczo odradzam palniki za 10 i 20 zł, ponieważ od nowości nie działają prawidłowo."
Awatar użytkownika
johny
Majsterkowicz

Post autor: johny » 31 lip 2012, 19:06

Awatar użytkownika
kamiltbg
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: kamiltbg » 31 lip 2012, 19:09

Poobno Pensole są dobre (bałbym się lutować tym scalaki, bo na 220V), ale drogi coś ten sklep, przynajmniej jeśli chodzi o te typowe chinole.
NetJaro
Młodszy majsterkowicz

Post autor: NetJaro » 31 lip 2012, 23:10

Witajcie.

Mam zamiar rozpocząć zabawę z Arduino. Jaką lutownice polecacie dla początkującego? Oporową, o jakiej mocy?

Pozdr :)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 31 lip 2012, 23:26

40W,60W lub 100W z płynną regulacją :)
Obrazek
Aldek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Aldek » 18 lut 2014, 14:04

No właśnie tak się zastanawiam, dlaczego odradzacie ten Topex - jakie powody? szybko sie psuje? Bo w sumie prawie jej wczoraj nie kupilem, dobrze ze najpierw tu zajrzałem... Co do samego lutowania, to zależy co się chce lutować. Czasem wystarcza hermetyczne złączna lutownicze.
Zablokowany

Strony partnerskie: