Dremel VersaTip- warto?

Chcesz się poradzić przed zakupem nowych narzędzi? Pytaj śmiało!
ODPOWIEDZ
kapitantaito
Młodszy majsterkowicz

Dremel VersaTip- warto?

Post autor: kapitantaito » 22 mar 2013, 00:43

Witam
Od nie dawna zacząłem zabawę z arduino i przymierzam się do zakupu lutownicy.Wprawdzie mam jedną transformatorową która ma chyba z 15 lat ale jest trochę ciężka i niewygodna. Co sądzicie o tym Dremelu VersaTip? Kusi mnie on z względu na duże możliwości i przyzwoitą cenę.
Ale jak wygląda lutowanie nim? Czy jest wygodne i w miarę przyjemne? Niepokoi mnie trochę ten wylot spalin przy grocie. Czy przy pracy tym urządzeniem musimy ciągle wdychać jego spaliny? I czy to prawda że nie nadaję się do lutowania kabli powyżej 2.5 mm2? I czy hałas wydobywający się z lutownicy nie jest zbyt głośny? A jeśli uważacie że ta lutownica nie jest warta swoich pieniędzy to prosiłbym o podanie o jakieś alternatywy w tej okolicy cenowej.Dodam tylko że jestem początkującym elektronikiem :)

Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
grnape
Młodszy majsterkowicz

Re: Dremel VersaTip- warto?

Post autor: grnape » 22 mar 2013, 01:12

Właśnie całe wypracowanie o lutownicach mi zniknęło z posta:/ Więc napiszę krócej a jeśli będziesz potrzebował więcej informacji to pytaj.

Jeśli potrzebujesz lutownicy:
1. Stacja z kitu AVT 987 opisana przez Łukasza na stronie głównej. Przekroczysz trochę budżet ale inwestycja IMO opłacalna, możesz kupować stopniowo poszczególne składowe stacji. W pierwszej kolejności kit z AVT, 72 plus przesyłka, potrzebujesz jeszcze do tego trafo za około 60-70zł i kolbę na 24V z termoparą K (ceny od 35 mniej więcej). Duże możliwości, łatwo potem coś naprawić jeśli się to samemu poskładało, możliwość dodania funkcji zmieniając soft procesora. Sporo też Cię nauczy taka konstrukcja. Polecam!
P.S. obawiam się, że musiałbyś kupić jakąś najprostszą lutownice oporową bo transformatorowa może uszkodzić lutowane układy. Możesz mieć później na zapas jako awaryjną.

2. Gotowa stacja. Może koledzy coś polecą, ja kojarzę z tematów na forach stacje firm Xytronic i Pensol-Salomon

A jeśli potrzebujesz małego palnika-lutownicy to Dremel ma sporo zalet. Fajne końcówki (cięcie, wypalania, obkurczanie koszulek), mobilność. Jednak brak regulacji temperatury typu ustawiam 200 stopni i jest 200 stopni do elektroniki niezbyt się nadaje, nie wiem też jak znosi kilka godzin lutowania.
Uważam, że w pierwszej kolejności stacja, potem jako uzupełnienie i dodatek ten Dremel.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 22 mar 2013, 01:16

To jest lutownica gazowa na sterydach. Otwory na grocie, przy rękojeści, to raczej otwory do zaciągania powietrza potrzebnego do spalania gazu.
Spalanie raczej całkowite, więc nic poza CO2 nie powinno się pojawiać.
Co chcesz lutować?
Elektronikę to raczej średnio - bez wprawy przypalisz obudowy plastikowe czy odkleisz miedź od laminatu. Taśma kaptonowa pewnie była by wielce wskazana. Hotair bardziej przewidywalny.
Jeśli bawisz się np. w robienie ozdób - to nada się dobrze do lutowania twardego spoiwem ze srebra (niewielkich elementów) czy miękkiego lutowania spoiwami bazującymi na cynie.
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 24 mar 2013, 21:24

cube pisze:Spalanie raczej całkowite, więc nic poza CO2 nie powinno się pojawiać.
Z tego co mi wiadomo to CO2 i H2O(w stanie gazowym)

Może na początek najprostsza stacja lutownicza np. http://diolut.pl/stacja-lutownicza-zhao ... -3465.html (grot w zestawie jest kiepskiej jakości więc najlepiej brać z zapasowym).
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
kapitantaito
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kapitantaito » 24 mar 2013, 22:15

Może zadam głupie pytanie ale czym się różni stacja lutownicza od lutownicy oporowej po za tym że stacja ma regulacja temp?
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 24 mar 2013, 22:23

Na przykład tym, że kolba nie jest zasilana prosto z sieci, a przez 24V w przypadku tej podanej przez Tomasza.B. No i taka opcja jest dość wygodna. W VersaTip bym się nie pchał, nie do lutowania elektroniki w domu, co innego jeśli planujesz prace z dala od gniazdek. Pytałeś też o hałas, według mnie jest dość głośna, Łukasz używał na WordCampie i sam dźwięk porównałbym do zwykłego palnika gazowego, osobiście wolę bezgłośne, elektryczne lutownice.
kazuio
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kazuio » 9 maja 2013, 08:15

Poza wadami wymienionymi przez kolegów wyżej (regulacja temp. na oko, hałas itp) dochodzi kwestia tego, że końcówki mają wylot spalin, którymi możesz popalić płytkę lub przewody znajdujące się blisko lutowanego elementu.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: