Jak monitorować stan akumulatora?

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacek
Młodszy majsterkowicz
Posty: 47
Rejestracja: 28 mar 2013, 22:17
Kontakt:

Jak monitorować stan akumulatora?

Post autor: jacek » 12 lip 2013, 15:09

Witam,

kolega zwrócił się ze mną z prośbą o zrobienie monitora akumulatora. Cel jaki chce osiągnąć jest taki, że jak staje na parkingu i pracuje na laptopie podłączonym przez przetwornicę do akumulatora to w momencie jak poziom rozładowania osiągnie pewien krytyczny poziom to zostanie on zaalarmowany, że już należy przerwać pracę lub włączyć silnik aby podładować akumulator bo inaczej rano mogą być problemy z uruchomieniem silnika.

Moje pytanie jak stwierdzić w jakim stanie jest akumulator. Podobno samo mierzenie napięcia akumulatora to za mało.

Nie pytam (na razie przynajmniej) jak zbudować układ pomiarowy, tylko co (napięcie, prąd, ...) i jak mierzyć aby stwierdzić "stan rozładowania".
"Normalnie" stan bada się opornicą która nie dość, że droga to jeszcze obciąża akumulator bardzo dużym prądem no i maskę trzeba otwierać.

Da się inaczej?
pozdrawiam
Jacek

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Posty: 232
Rejestracja: 9 gru 2012, 19:45
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Jak monitorować stan akumulatora?

Post autor: djbuh » 12 lip 2013, 16:25

Wydaje mi się, że krytycznym parametrem jest napięcie. Nie bez powodu powstają urządzenia, które odłączają obciążenie od akumulatora po przekroczeniu napięcia granicznego. Prąd pobierany z akumulatora jest taki sam niezależnie od napięcia, czyli akumulator jest źródłem prądowym. Dopiero, gdy akumulator jest na wyczerpaniu jego napięcie spada bardzo szybko, gdy napięcie to osiągnie zbyt małą wartość, aby móc zasilić odbiornik, wtedy prąd maleje i tak do ustalenia się stanu równowagi, czyli w tym wypadku (o ile odbiornikiem będzie jakaś rezystancja) całkowitego rozładowania akumulatora. Prąd możesz mierzyć, tylko niewiele Ci to da, co najwyżej dzięki temu możesz monitorować moc jaka przekazywana jest do odbiornika.

Przy pomiarze napięcia akumulatora należy wziąć pod uwagę, że napięcie to jest niższe pod obciążeniem (w przypadku już dość rozładowanego akumulatora) niż bez obciążenia. Więc jak ustalisz próg odłączenia np. 10 V, i wiesz, że przy tym napięciu akumulator jest już bardzo słaby, po odłączeniu odbiornika, napięcie może wzrosnąć nawet do 11 V, zależnie od tego ile prądu pobierał odbiornik.

Nie jestem ekspertem i nie wiem, czy to co napisałem pokrywa się w 100% z prawdą :).
Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz
Posty: 321
Rejestracja: 11 wrz 2012, 15:11
Lokalizacja: offline

Re: Jak monitorować stan akumulatora?

Post autor: Peszel » 12 lip 2013, 19:23

Napięcie nie jest dobrym wskaźnikiem stanu zużycia aku. Ale jeśli akumulator pewny to napięcie jest bardzo dobrym wskaźnikiem rozładowania. I oczywiście mierzenie pod obciążeniem daję wartościowsze wyniki.
szczerość to nie chamstwo
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: