Stół warsztatowy - porady, uwagi

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Stół warsztatowy - porady, uwagi

Post autor: Mielony » 21 paź 2013, 20:53

Witam,
jestem w trakcie projektowania mojego nowego skromnego miejsca pracy :)
Od początku wiedziałem, że największy problem sprawi mi stół warsztatowy, bo chcę go zrobić bardzo porządnie, przemyślanie, a niestety niezbyt mi to wychodzi.
I dlatego zwracam się do was, majsterkowicze. Co sądzicie o takim projekcie stołu? Oczywiście mam zamiar dodać półki do niego lub szafki, chodzi mi o ogólny zarys.
Bardzo mi zależy na pierońskiej stabilności i aby bezpośrednio stół dolegał do ściany.
Co myślicie, aby kątowniki przykręcić na kilku kołkach rozporowych?
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Re: Stół warsztatowy - porady, uwagi

Post autor: cube » 21 paź 2013, 21:05

Poczytaj ten temat: http://majsterkowo.pl/forum/rozsuwany-s ... t1328.html Peszel jest w trakcie robienia dwóch stołów, możesz podpatrzeć jego pracę.
Jaki profil wybrałeś? Na nogi wybrał bym profil kwadratowy, ze 40x40.
Awatar użytkownika
jacek1234gml
Majsterkowicz

Post autor: jacek1234gml » 22 paź 2013, 00:08

Ja bym odpuścił sobie jeden z profili wzmacniających nogi. Będzie ci bardzo niewygodnie do niego usiąść. Za to zamieniłbym kątowniki (podatne na skręcanie) na kształtowniki
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mielony » 22 paź 2013, 17:28

Dzięki wszystkim za uwagi :)
@cube, miałem wybrane kątowniki, bo mam ich pod dostatkiem, ale jednak zmieniłem przednie nogi na profile 40x40

@jacek1234gml, dałem trochę wyżej przedni kątownik (30cm od ziemi) i na 100% mi nie będzie przeszkadzał, bo mam tak w starym stole i jest ok, a siadać przy nim nie będę :)

@Peszel, dzięki za obszerną odpowiedź na podstawie której zmodyfikowałem trochę stół. Blat będzie na wysokości 85cm, tak mi najbardziej pasuje. Co do Twojego projektu to pomysłowe, jednak nie podoba mi się kilka rozwiązań więc zostanę przy swoim.

Obrazek

Będzie ok?
Awatar użytkownika
jacek1234gml
Majsterkowicz

Post autor: jacek1234gml » 22 paź 2013, 20:05

A propo wypowiedzi mojego poprzednika. Jeśli na wysokości wzmocnień dałbyś drugi blat miałbyś półkę na narzędzia, ewentualnie można zrobić też ścianki i drzwiczki lub szuflady. Bo jeśli nie masz zamiaru siadać przy stole to warto by wykorzystać miejsce pod nim.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 23 paź 2013, 00:04

Szuflady w stole warsztatowym warto mieć. Z dwóch względów. a) miejsce na przechowywanie różnorakich gratów; b) wzrasta waga stołu. Przy sporej wadze samego złomu w szufladach, konstrukcji stołu i narzędzi na nim, nie trzeba go kotwiczyć do ścian. Możesz złapać coś w imadle naprawdę mocno i nie ma szans na przestawienie stołu podczas dokręcania ścisku. U mnie w warsztacie nie ma możliwości usiąść przy stole - są 4 ogromne szuflady. Można się obejść bez siedzenia, a jednak każde miejsce składowania narzędzi, które powoduje że są osłonięte od pyłów jest na wagę złota. O wiele przyjemniej pracuje się kluczem nieoblepionym wiórami.
Stół powinien mieć 4 nogi. Możliwość zakotwiczenia go do ściany powinna być dodatkiem, moim zdaniem. Łatwiej go nawet potem przestawić, mając możliwość podłożenia pod nogi rolek. A kwadratowe profile na nogi mają sporo zalet (poza wspomnianą ceną x2 w stosunku do kątowników). Łatwiej zrobić regulację wysokości nóżek (vide sposób Peszla z wbitymi i zaspawanymi/zakołkowanymi nakrętkami). Pamiętaj, że stół spawany na 4 nogach zawsze będzie Ci się kiwał, bo spawanie potrafi wykrzywić profile. A płaszczyzna jest definiowana trzema punktami, a nie czterema.
edit. pełne nogi stołu mają jeszcze jedną zaletę. Można je łatwo zasypać piaskiem, który, primo, zwiększa wagę, secundo, tłumi pewną część drgań.
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mielony » 23 paź 2013, 16:38

Na wysokości wzmocnień będzie półka na cięższe rzeczy a u góry szuflady, oczywiście że miejsce nie może się zmarnować :)
@cube, pomyślę na Twoimi pomysłami bo głupie to one nie są ;)
Dzięki chłopaki,
pozdrawiam
Awatar użytkownika
jacek1234gml
Majsterkowicz

Post autor: jacek1234gml » 23 paź 2013, 19:25

cube piszesz o tym że mozna obejść się bez siedzenia przy stole.
Z tym się zgodzę i nie zgodzę. Robię różne rzeczy, a autor nie napisał co ma zamiar robić na tym stole. I o ile przy pracach przy mechanice np. cięcie, wybijanie, rozbieranie podzespołów samochodowych z rozkręcaniem i wybijaniem to przy tych pracach w ogóle nie opłaca się siadać... Nie będę tej wypowiedzi bardziej rozwijał bo chyba każdy wie o co mi chodzi.
Ale przy pracach z elektroniką to o wiele przyjemniej się pracuje siedząc. Raz że łatwiej trzymać precyzyjnie lutownicę ręką opartą o stół, poza tym prace są drobniejsze, mniej fizyczne ale czas wykonania jest dłuższy dlatego warto siadać.
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mielony » 23 paź 2013, 22:32

jacek1234gml, dlatego w warsztacie będą dwa stoły :) Wyżej wymieniony właśnie będzie do spraw mechanicznych, czyli to czym się głównie będę zajmował, natomiast drugi stół, a właściwie to bardziej biurko mam zamiar przeznaczyć na prace z elektroniką :)
Awatar użytkownika
jacek1234gml
Majsterkowicz

Post autor: jacek1234gml » 23 paź 2013, 23:20

No i rozwiałeś moją niepewność dotyczącą przeznaczenia stołu:)
Jak mechanika to pomyśl o mocowaniu imadła zanim wszystko pomalujesz pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

Post autor: Peszel » 24 paź 2013, 20:27

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Ostatnio zmieniony 19 lis 2014, 16:56 przez Peszel, łącznie zmieniany 1 raz.
szczerość to nie chamstwo
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mielony » 26 paź 2013, 08:51

Mam imadło, ale projekt i wykonanie świetne :) Jednak mam w planach zrobić imadełko do wiertarki stołowej tego typu
http://domtechniczny24.pl/bilder/wierta ... 7707-3.jpg

Może masz jakieś projekty?
Pozdrawiam
wow
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wow » 2 mar 2014, 01:07

Witam, jak tam postępy?
Stół wykonany???

Macie jakieś fajne patenty na zrobienie szafek/półek?
Neron
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Neron » 4 mar 2014, 00:20

Trochę z innej beczki
Mielony jaki programie zrobiłeś rysunek biurka ? :)
Botler
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Botler » 12 lis 2015, 11:05

A gdzie byście kupili taki stół? Może na meblestalowe.pl? Mają dużo ciekawego sprzętu.
j_krzyzan
Młodszy majsterkowicz

Post autor: j_krzyzan » 7 lip 2016, 15:10

Z SPAM!!!. mam szafkę na narzędzia i sprawdza się świetnie. Jest dobrze zrobiona i do tego bardzo pojemna, łatwo wszystko zorganizować. Rozważam jeszcze zakup wózka narzędziowego, ale waham się który wybrać.
tomgme
Młodszy majsterkowicz

Post autor: tomgme » 11 wrz 2016, 01:43

Ja zrobiłem z SPAM!!!. polakierowałem tylko raz i trzyma się że HEJ, nie wypatrzy się, nie zgnije tak szybko... SPAM!!!. jest do wszystkiego dobra
manilla
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: manilla » 12 wrz 2016, 14:26

Dzięki za linka, skorzytam! SPAM!!!.
konstruktor
Majsterkowicz

Post autor: konstruktor » 12 wrz 2016, 17:52

Proszę administrację o usunięcie tych marnych wypocin Betlora J_krzyzana i manilly bo to jak reklamują to przekracza granice...

Zrobione.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: