Mocowanie przyczepki rowerowej

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Mocowanie przyczepki rowerowej

Post autor: Łukasz » 30 kwie 2012, 18:08

Wyrwałem w niedzielę na giełdzie samochodowej taką oto przyczepkę do roweru:

Obrazek

Brakowało nam takiego cuda do wożenia paczek na pocztę, więc nad zakupem długo się nie zastanawialiśmy ;)

Rozważając różne sposoby mocowania takiej przyczepki (oryginalnego uchwytu nie było) zdecydowałem się zastosować stalową linkę do zapinania rowerów. Przeciąłem ją na pół i jeden jej koniec przymocowałem do roweru, a drugi do przyczepki:

Obrazek

Oryginalnie przyczepka powinna być zaczepiana pod siodełkiem, ale jako, że mam na bagażniku kuferek, musiałem podpiąć ją do niego. Odczepiłem więc połowę pałąka od przyczepki (w miejscu skręcenia widocznym na pierwszym zdjęciu) i zamocowałem przyczepkę ze skróconym pałąkiem:

Obrazek

Całość jest nawet solidna i dosyć giętka, by nie sprawiać problemów na zakrętach. Dzięki zamkowi na kluczyk mam też trochę większe poczucie bezpieczeństwa, że ktoś mi tej przyczepki nie zakosi jednym ruchem ręki ;)

Niestety przyczepka w czasie jazdy zachowuje się dosyć dziwnie ;) Na początku buja się na prawo i lewo, a po chwili zaczyna podskakiwać ;) Nawet uwieczniłem to na filmie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=trIlrv8bGyQ[/youtube]

Ma ktoś pomysł, dlaczego ona się tak zachowuje? Połączenie jest zbyt elastyczne i stąd to bujanie przechodzące w podskakiwanie? A może wina jest w tym krótkim pałąku? Myślicie, że długość pałąka i miejsce jego podczepienia (pod siodełkiem / na kuferku) może mieć znaczenie?

Teraz kombinuję, żeby zrobić zaczep na sprzęgle Cardana:

Obrazek

Tylko nie wiem, czy próbować na krótkim pałąku, czy od razu pogodzić się z utratą kuferka i zrobić to na długim pałąku mocując całość do sztycy...

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Fenclu
Majsterkowicz

Re: Mocowanie przyczepki rowerowej

Post autor: Fenclu » 30 kwie 2012, 19:51

Wg. mnie to jest zbyt wysoko zamocowane. Ja bym pomyślał nad zaczepem podobnym do haka holowniczego w samochodzie. I prędzej w okolicach połowy bagażnika, do którego przymocowany jest kufer, a błotnikiem.

Wiem. Dospawać kawałek rurki do dyszla równolegle do ziemi i tą śrubę obrócić o 90 stopni, żeby ta linka ze śrubą działały jak zawias.

Tak w ogóle to rozważył bym zwiększenie rozstawu kół w tej przyczepce. Bo chyba dlatego tak nią trzepie.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 30 kwie 2012, 19:58

no wg. wysokość też ma duże znaczenie, ja bym proponował mocowanie w okolicach środka koła na sztywno do końca promienia koła a następnie połączenie na bazie Cardana
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 1 maja 2012, 17:41

Fenclu pisze:Wg. mnie to jest zbyt wysoko zamocowane. Ja bym pomyślał nad zaczepem podobnym do haka holowniczego w samochodzie. I prędzej w okolicach połowy bagażnika, do którego przymocowany jest kufer, a błotnikiem.
Oryginalnie te przyczepki są właśnie tak mocowane, ale nigdzie nie mogę znaleźć do kupienia samego uchwytu. A co do wysokości - oryginalnie przyczepki te mocowane są jeszcze wyżej (tyle, że na dłuższym pałąku).
Fenclu pisze:Tak w ogóle to rozważył bym zwiększenie rozstawu kół w tej przyczepce. Bo chyba dlatego tak nią trzepie.
To odpada - z szerszą przyczepką bałbym się wyjechać na ulicę, a na ścieżce rowerowej przeszkadzałbym innym rowerzystom.
nightex pisze:no wg. wysokość też ma duże znaczenie, ja bym proponował mocowanie w okolicach środka koła na sztywno do końca promienia koła a następnie połączenie na bazie Cardana
Do ośki już nic nie przykręcę - mam na niej zaczepy do przyczepki reklamowej ;) I to już jest najdłuższa ośka, jaką udało mi się kupić, więc nawet jak bym chciał, to dłuższej już nie założę.

Jutro spróbuję ją podczepić na długim pałąku zaraz pod siodełkiem - czyli tak, jak to przewidział producent. Zobaczymy :)
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 2 maja 2012, 19:25

A nie myślałeś o wykorzystaniu zaczepów od przyczepki reklamowej?
A17
Młodszy majsterkowicz

Post autor: A17 » 25 lut 2013, 08:29

Jakie efekty? Co było przyczyną, w jaki sposób została usunięta ta wada?
piox89
Młodszy majsterkowicz

Post autor: piox89 » 1 mar 2013, 17:34

Masz zbyt dużo stopni swobody na łączeniu przyczepki z rowerem.
Najlepiej jak by był jeden, tj. przyczepka mogła się obracać jedynie w osi prostopadłej do ziemi przechodzącej przez punkt łączenia.

Tyle teorii. Jeśli masz dostęp do spawarki to w praktyce użyłbym połączenia takiego jakie jest np w przyczepkach lub wozach do traktoru. Czyli na końcu dyszla przyczepki obręcz, w rowerze dwie obręcze jedna nad drugą, wkładasz dyszel między obręcze w rowerze, zakładasz klin i gotowe.
Trzeba zwrócić uwagę, żeby obręcze były równolegle do ziemi.

Takie połączenie tutaj widać:
img1[kropka]sprzedajemy[kropka]pl/540x405_ciagnik-sam-s-woz-6763201.jpg
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: