Dynamo + akumulator żelowy + usb + światła

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
tidzu
Młodszy majsterkowicz

Dynamo + akumulator żelowy + usb + światła

Post autor: tidzu » 4 maja 2012, 10:42

Cześć. Męczy mnie ciągła wymiana baterii w lampkach rowerowych, to że przód i tył trzeba włączać osobno oraz to że nie ma się nigdy pewności, czy tylnia lampka świeci.
Mam pomysł żeby wykorzystać dynamo 6V/500mA do ładowania akumulatora żelowego 6V, który by był wykorzystany jako zasilanie 3V do usb oraz jako zasilanie lampek diodowych.
Cały czas się zastanawiam, czy dynamo będzie tak wydajne, aby naładować akumulator.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Re: Dynamo + akumulator żelowy + usb + światła

Post autor: nightex » 4 maja 2012, 10:56

tidzu pisze:jako zasilanie 3V do usb oraz jako zasilanie lampek diodowych.
Urządzenia USB mają z reguły 4,8-5V więc ty wystarczyłby stabilizator 5V/500mA, 5V/1A lub podobny, LEDy też pod niego mogły by być podłączone + rezystor
Za mało danych podałeś :)
jeśli chcesz obliczyć rezystancje to proszę -> KALKULATOR
BTW. nie jestem specem dziedziny rowerowej ale czy dynamo 500mA będzie w stanie efektywnie ładować akumulator pod obciążeniem??
tidzu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: tidzu » 4 maja 2012, 12:51

Ahh, racja... cały czas byłem przekonany, że USB ma napięcie 3V. Podałem tak mało danych podanych z powodu, że nie mam jeszcze nic szczegółowo określonego. Nie wiem dokładnie co lepsze - 4 akumulatorki AAA czy akumulator żelowy. Nie mam określone, czy użyć żarówek czy diod. Zapomniałem też o tym, że częstotliwość, jak i napięcie prądu w dynamo jest zależne od obrotów koła.
Z drugiej strony, dynamo mogłoby być używane do doładowywania akumulatora (byłby ładowany w domu, a dynamo by tylko 'dawało coś od siebie') . Myślę, że taki akumulator dałby radę zasilić 10 małych diod (ew. do 2 żarówek) + naładować telefon w ekstremalnych warunkach.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 4 maja 2012, 13:27

aku AAA są po 1,2V, 4x1,2 dało by 4,8V. Do podładowania telefonu wystarczy (dla bezpieczeństwa dać stabil 5v/1a) co do ładowania, musiałbyś określić średnią wartość prądu jakie wytwarza dynamo, i jeśli chcesz iść na łatwiznę to po prostu podpiąć kolejny stabilizator i ładować aku w miarę stabilnym prądem. Jedyne co musisz zrobić układzik który oddzielałby prąd ładowany od ładującego :D Heh jak to ładnie brzmi :) Chodzi o układzik który nie będzie kolidował z np. tel podczas ładowania aku
tidzu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: tidzu » 4 maja 2012, 13:52

Czyli potrzebne będzie przynajmniej 5 baterii. Dobrze rozumiem, jeśli baterie dadzą 6V, to przy ładowaniu ze stabilizatorem zostanie +/- 1V na zasilanie światła, trochę mało.
Się tak zastanawiam, czy jeśli miałbym akumulator 12V to czy by można było doładować go tym dynamem? Tzn. w domu będzie ładowany prostownikiem, a w trasie przy pomocy dynamo. Nie wiem czy transformator 6V / 12V by pomógł.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 4 maja 2012, 15:45

łoj, przesadziłeś :)
wystarczą 4 baterie, telefon może się ładować 4,8V
lampki, można też podłączyć podłączyć pod baterie, dynamo będzie ładować ten zestaw,
po prostu, jak podłączysz telefon do ładowania to po prostu "energia" z zestawu będzie uciekać szybciej niż dynamo zdąży ładować zestaw.
Ale potem wystarczy odłączyć tel i zestaw po kilku godzinach się naładuje :D
Pomysł z 12V nie jest dobry, bo ładowanie, przez dynamo ->traf 6V -> 12V -> Akku nie ma najmniejszego sensu :/
tidzu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: tidzu » 4 maja 2012, 22:58

Chyba racja, przesadziłem... Może lepiej by było jakbym zrezygnował z dynama, a użył tylko akumulatorków. Niby spoko, 6v ale chcąc, nie chcąc cały czas będzie obciążenie koła w rowerze - strata prawie 1/3 energii jazdy.
Jeszcze myślę nad jedną możliwością - energia słoneczna. Ale na to jeszcze mam czas. Z reszta - skoro akumulator ma 7Ah to przy poborze prądu rzędu 500mA będzie można działać przez ok 15 godzin. Nawet jakbym chciał, to przy podłączonym telefonie i lampkach spokojnie zadziałam przynajmniej 10 godzin.
Teraz tylko przygotować płytkę na 3 przełączniki, usb oraz wskaźnik naładowania akumulatora.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 4 maja 2012, 23:34

same lampki przy 2Ah godzinach podziałały by lekko parę dni :)
tidzu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: tidzu » 4 maja 2012, 23:41

W sumie, to nawet z aku żelowego mógłbym zrezygnować, na rzecz akumulatorków AA. 4 takie o pojemności 2000mAh będą dużo mniejsze niż żelowy, a od razu nie byłoby problemu z ładowaniem, czy awaryjnym zasilaniem.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 5 maja 2012, 01:21

no tak, z tym że aku żelowy wydajniej ładował by telefon :)
Drake90
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Drake90 » 25 mar 2017, 14:51

SPAMER
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: