podłączenie płyty indukcyjnej

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
gaveen
Młodszy majsterkowicz

podłączenie płyty indukcyjnej

Post autor: gaveen » 27 wrz 2014, 18:43

Podczas remontu kuchni wybór kuchenki padł na płytę indukcyjną. Blat zamontowany, otwór wycięty, doprowadzone przewody dwa fazowe i neutralny. Płyta jest dwufazowa.
Instalacja stara, ale przewody w ścianach dobrej jakości, natomiast brakuje PE.

Zastanawiam się jak podłączyć sprzęt.
Posiada zaciski L1(brązowy), L2(czarny), N1(niebieski), N1(szary), PE(żółto zielony).
N1, N2 są spięte fabrycznie (nałożona termokurczka niebieska), tak samo jak L1 i L2(bez termokurczki).
L1 i L2 rozumiem że trzeba rozciąć i podłączyć do dwóch faz.

I na koniec co z PE, muszę dorobic zero w instalacji? Ewentualnie mostkowanie go z N...czy PE może "wisieć" nie podłączone?

Jeśli coś źle myślę proszę o pomoc - nie krzyczeć bardzo na mnie :)

Czytałem na jakimś forum że komuś spaliło płytę przez wadliwą instalację (różnicę potencjałów pomiędzy fazami L1 i L2).

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Re: podłączenie płyty indukcyjnej

Post autor: Nefarious19 » 27 wrz 2014, 19:03

Jaka dwufazowa? Głupoty gadasz. L1 i L2 spięte razem do przewodu fazowego, N1 i N2 tak samo a PE to uziemienie. Jak nie masz doprowadzonego takiego przewodu (bo powinny być 3 czyli faza, neutralny i ochronny o żółto zielonym kolorze) to zewrzyj ochronny z neutralnym. I tyle, cała filozofia. No chyba ze masz dwie fazy pociągnięte to L1 do jednej L2 do drugiej a zwarte n1 i n2 do neutralnego i do nich ochronny jak nie masz doprowadzonego.
gaveen
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gaveen » 27 wrz 2014, 19:18

Dzięki za opinie.
Mam doprowadzony przewód trój fazowy, wiec radzisz podpiąć L1 do jednej fazy, L2 do drugiej, oba N razem z PE i tak zrobię:)
A jeszcze jedno pytanie, PE nie może zostać niepodłączony? co się stanie jak zostanie "w powietrzu"?
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 27 wrz 2014, 19:45

Obudowa urządzenia może znaleźć się pod napięciem np jeżeli w środku uszkodzi się jakiś przewód. Wtedy jak ktoś jej dotknie może być nie miło i niebezpiecznie. Przewód ochronny służy do tego by uziemic obudowę i sprowadzić ja na zerowy potencjał a jeżeli coś ulegnie uszkodzeniu i nastąpi zwarcie to zadziała zabezpieczenie nadpradowe. Warto go skręcić chociaż z neutralnym choć w prawidłowo zrobionej instalacji powinny być one osobno. Rozbicie podłączenia na dwie fazy będzie lepsze bo płyty indukcyjne lubią prąd i jak się nie pomyśli nad zabezpieczeniami odpowiednimi to laczone z jednej fazy mogą "wywalac korki ". :)
gaveen
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gaveen » 27 wrz 2014, 21:35

Z tego co doczytałem to po dwa pola podłączone pod każdą fazę. Ale nie ma w instrukcji które gdzie.
Balans
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Balans » 5 paź 2014, 19:56

Możesz podać na L1 i L2 tą samą fazę lub dwie fazy z instalacji - zależy czy przewody wytrzymają takie obciążenie - przeczytaj instrukcję. N jest wspólne dla obu płytek grzewczych. Pe (uziemienie) powinno być osobno podłączone. Ale w starych blokach i ogólnie tam gdzie wystepuje stara instalacja często podłącza się uziemienie pod N (zero). JA osobiście nie uważam tego za rozwiązanie, bo jest niebezpieczne (na przewodzie N też może wystąpić napięcie fazowe). Dlatego odradzam. A i jeszcze jedno często przy kuchniach tego typu w gwarancji musi się podpisać elektryk z uprawnieniami, że jest dobrze podłączona inaczej nici z gwarancji, dlatego polecam znowu przeczytać dokładnie instrukcję i kartę gwarancyjną.
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: podłączenie płyty indukcyjnej

Post autor: Nefarious19 » 5 paź 2014, 21:45

Balans pisze:Możesz podać na L1 i L2 tą samą fazę lub dwie fazy z instalacji - zależy czy przewody wytrzymają takie obciążenie - przeczytaj instrukcję. N jest wspólne dla obu płytek grzewczych. Pe (uziemienie) powinno być osobno podłączone. Ale w starych blokach i ogólnie tam gdzie wystepuje stara instalacja często podłącza się uziemienie pod N (zero). JA osobiście nie uważam tego za rozwiązanie, bo jest niebezpieczne (na przewodzie N też może wystąpić napięcie fazowe). Dlatego odradzam. A i jeszcze jedno często przy kuchniach tego typu w gwarancji musi się podpisać elektryk z uprawnieniami, że jest dobrze podłączona inaczej nici z gwarancji, dlatego polecam znowu przeczytać dokładnie instrukcję i kartę gwarancyjną.
Ci sie Kolego troche daty pomylily. Raz ze autor odpowiedz juz uzyskal, dwa ze post jest sprzed tygodnia ponad ;-)
martinok
Młodszy majsterkowicz

Post autor: martinok » 11 sty 2015, 02:07

Witam. Wiem ze czas mija ale czy ktoś tu ma pojęcie o funkcji przewodu ochronnego i wyłącznikach rocznicowo-prądowych o prawie Kirchhoffa już nie wspomnę.
Zwarcie ochronnego z neutralnym??
Wiem stare bloki ale wymogi swoje a rzeczywistość swoje to lepiej poprowadzić bezpośrednio przewód PE do tablicy.(niestety)
Zasada PE wikipedia
martinok
Młodszy majsterkowicz

Post autor: martinok » 13 sty 2015, 00:54

Ok Zgadzam się nie zawsze jest możliwy remont instalacji. Ale tak sobie myślę ze nawet podłączenie różnicowo- -prądowego przy kuchence ma sens( czy przy innych urządzeniach gdzie jest bezpośrednia styczność) bo czas zwłoki tej RP i tak będzie szybszy nisz zadziałanie bezpiecznika. A tak na marginesie ja byś podłączył wannę z hydromasażem w instalacji 2 przewodowej aby było bezpiecznie?

Przepraszam nie dopisałem pytanie do kolegi MrLewerence
Pozdrawiam.
M
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: