sterowanie oświetleniem

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielaq
Młodszy majsterkowicz

sterowanie oświetleniem

Post autor: zielaq » 6 wrz 2016, 09:21

Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu planuje zrobić sobie sterowanie oświetleniem (i być może też gniazdkami) z poziomu BT. Takich projektów jest bardzo dużo, lecz większość ma jedną wadę - trzeba do nich ciągnąć osobne kable sterujące.
Bardzo podoba mi się urządzenie firmy Zamel (ROP-02) i ono właśnie jest moją inspiracją do zrobienia czegoś swojego ponieważ samo ma pewne braki względem moich wymagań (choćby sterowanie z telefonu).

Wymagania:
- Zasilanie bezpośrednio z L i N w gniazdku (bez dodatkowych kabli)
- Sterowanie z poziomu aplikacji na androida po BT lub WiFi
- Obciążalność myśląłem z początku o 10A lecz w czasasch oświetlenia led to jest zdecydowanie za dużo. Więc na początek 1-2A

Najłatwiej taki układ zrobić na jakiejś małej atmedze, dorzucić malutki transformatorek do 5V, dać chiński moduł BT (ok 2$) i do tego przekaźnik 5V strerujący 230V. Takie rozwiązanie już mam, napisałem sobie do tego prostą apkę i generalnie to działa i zmieściło by się w puszcze (tej dłuższej) albo w samej lampie sufitowej.

Największą wadą tego projektu jest to że każda żarówka miała by osobne połączenie BT co jest kompletnie bez sensu. Do powyższego rozwiązania trzeba by dołożyć jakąś jednostkę centralną i teraz tutaj właśnie się zastanawiam jak to najsensowniej zrobić.

Myślę aby pomiędzy poszczególnymi jednostkami a centralną dać jakieś radiowe rozwiązanie - może właśnie coś na podobę tego co ma zamel (868) i dało by się wtedy jeszcze sterować tym niezależnie z poziomu włącznika radiowego.

Nie oczekuję gotowca, lecz sugestii - może ktoś z Was wie o jakiś rozwiązaniach które mogą się tu przydać ?
Rozważałem sparkIO które dałoby się podłączyć w jedną aplikację sterującą, ale wadą jest cena.

Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Re: sterowanie oświetleniem

Post autor: ethanak » 6 wrz 2016, 10:15

Przykładowo:
Jednostka na ESP8266 (najtańszy jaki jest), przekaźnik (spokojnie 10A pociągnie) z jakimś becakiem. Wychodzi dużo taniej niż atmega z przyległościami.
Komunikacja po UDP.
Centralka: RPi (albo coś podobnego) jeśli to ma sterować czymś więcej niż światłami lub również ESP8266 (można wykorzystać jedną z jednostek jako centralę). W drugim przypadku taniej już chyba się nie da :)
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
Bartek_Skoczylas
Młodszy majsterkowicz

Re: sterowanie oświetleniem

Post autor: Bartek_Skoczylas » 1 mar 2017, 13:33

Jeden wielki spam!!!
Ostatnio zmieniony 1 mar 2017, 20:32 przez MrLewerence, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Link usunięty. Nowi użytkownicy nie mogą umieszczać linków zewnętrznych. Ostrzeżenie, blokada stała!!!
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: