Stacja ładowania LiPo z OZE

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
zgoda
Majsterkowicz

Stacja ładowania LiPo z OZE

Post autor: zgoda » 1 lis 2016, 11:49

Chciałbym zrobić sobie autonomiczną stację ładowania LiPo 2s po ok. 1800 mAh i wymyśliłem, że zrobię to wyłącznie na OZE - 2 panele fotowoltaiczne 12v od Chińczyka po 2.5-4W + generator wiatrowy, a celem zmniejszenia skomplikowania mechanicznego - pionowy (brak przekładni). Cel jest taki, żeby w 24h naładować jedną taką baterię, niezależnie od pory roku.

Pytanie pierwsze - czy ma to sens technicznie?

I pytanie drugie już szczegółowe, o generator z pionową osią - zacząłęm od tego słynnego tematu na Elektrodzie, ale to jest ponad 400 stron, więc może na skróty, czy do takiego zastosowania potrzebuję jakichś poważnych konstrukcji, czy prosty wirnik Savoniusa mi wystarczy?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

ElectronicRide
Majsterkowicz

Re: Stacja ładowania LiPo z OZE

Post autor: ElectronicRide » 15 gru 2016, 11:17

Co do ładowania baterii, to są gotowe moduły, które ładują i automatycznie odłączają zasilanie po naładowaniu, lub to sygnalizują, po przez diody stanu. Takie moduły kosztują parę zł.
Co do paneli foto, to dane od chińczyka, trzeba dzielić na pół. Miałem taki panel i była z nim masakra... 40% tego co deklarował chinol (mierzą prądy przy pełnym zwarciu), no chyba, że trafisz inaczej. Bo to jest kwestia również szczęścia, bo nie wszystkie panele są do dupy. Pytanie brzmi w jakim rejonie mieszkasz? Sprawdź w internecie na roczne średnie nasłonecznienie w Twoim regionie i prędkość wiatru.
Pytanie czy ma to sens? Na pewno w słoneczny dzień naładujesz akumulator od rana do wieczora, lecz jak będzie w zimie? Tak jak mówię najpierw sprawdź czy to się opłaci, ile jest dni słonecznych i jakie średnie prędkości wiatrów. A potem się pomyśli nad resztą ;)
Co do śmigła pionowego ja używam takiego: http://abc-rc.pl/smiglo-pionowe-10cm
ale używam je do stacji pogodowej i pomiaru prędkości wiatru, nwm czy poradziła by sobie z napędzeniem czegokolwiek. Więc i wymiarowo musiało by to być większe, dużo większe. Nie licz, że podmuchy odczuwalne na policzku napędzą cokolwiek.
Pozdrawiam.
zgoda
Majsterkowicz

Re: Stacja ładowania LiPo z OZE

Post autor: zgoda » 19 gru 2016, 14:55

No i wychodzi że technicznie to mało prawdopodobne żeby zadziałało...
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: