Mini maszyna CNC - pytanie o silniki krokowe

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rax90
Młodszy majsterkowicz

Mini maszyna CNC - pytanie o silniki krokowe

Post autor: rax90 » 12 mar 2017, 00:17

Witam

Jakieś kilka dni temu Youtube zaproponowało mi film (często oglądam :)) gdzie była zrobiona maszynka rysująca ścieżki na płytce miedzi. No to czemu by nie zrobić, z tym że zamiast markera chciałbym użyć silnik (z wiertarki / wkrętarki) z elementem, do którego mógłbym zamontować końcówki do wycinania elementów w drewnie, plastiku czy wiercenia otworów lub wykonywania PCB metodą CNC (chociaż dwie ostatnie funkcje mógłbym sobie odpuścić). Mniej więcej wiem jak zrobić podstawę, lecz nie wiem do końca jak zrealizować poruszanie stołem i tym silnikiem, czy na linkę/pasek , czy napęd ślimakowy, a tym bardziej nie wiem czy najtańsze silniki krokowe (coś takiego https://botland.com.pl/silniki-krokowe/ ... n2003.html) będą wystarczające. Wiem że przy frezowaniu może być potrzebny duży moment obrotowy (siła), dodatkowo wszystkie maszyny CNC "homemade" posiadają większe silniki krokowe (https://botland.com.pl/silniki-krokowe/ ... 043nm.html), tyle że koszt samych silników to wtedy jakieś 150 zł. Zapewne jak wykorzystam te mniejsze silniki to będzie działać, ale efekt pewnie będzie słaby.
Oraz mam jeszcze pytanie właśnie o ten silnik i element mocujący, na allegro znalazłem do mocowania wierteł i innych końcówek (średnica 13mm max) , ale silnika, żeby to zamontować to nie mogę znaleźć, jak filmu gdzie właśnie widziałem takie coś. Początkowo chodziło mi po głowie zakupienie używanej wkrętarki (sieciowej), ale nie wiem jak wygląda sprawa z udarem, czy dałoby radę wyciągnąć sam silnik i końcówkę (przekładnie?). Jak już zapytałem o napęd (czyt. silnik z końcówką) to czy nadaje się on również do frezowania? W sensie zamiast multiszlifierki (minieszlifierki) wykorzystać właśnie taki silnik i nim frezować (również mam pomysł na stół wiertarski). Co prawda mógłbym wykorzystać właśnie moją multiszlifierkę, ale miałbym utrudnione włączanie (osobny włącznik, który jest naprzeciwko regulacji obrotów) oraz jeżeli chodzi o końcówki to max średnica wiertła 3,2mm oraz nawet otwornicy nie zamontuję, więc jest kilka minusów.

Jak zrobię te maszyny, to oczywiście postaram się wstawić tu na stronę, o ile zrobię je, bo już było kilka pomysłów, których ostatecznie nie zrealizowałem ;)

Liczę na waszą pomoc ;)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz

Re: Mini maszyna CNC - pytanie o silniki krokowe

Post autor: Slawek » 13 mar 2017, 07:28

Na tych małych nie bedzie w ogóle działać. Na tch drugich robi sie drukarki 3D gdzie ni ma żadnych oporów, jak np. przy frezowaniu. Zakładam, że chcesz napęd na paskach, wiec silniki Nema17 0.5Nm to absolutne min aby cokolwiek frezować w tworzywach, i to raczej z kiepskim skutkiem. Do frezowania napęd musi być na śrubach trapezowych lub kulowych, wtedy silniki o których pisze sie nadadzą, ale wtedy musisz mieć świadomość, że posuwy bedą bardziej frezarkowe (wolne) niż jak w przypadku rysowania markerem.

Pozdr
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: