Platforma na silniku krokowym + prowadnica

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
newArduino
Młodszy majsterkowicz

Platforma na silniku krokowym + prowadnica

Post autor: newArduino » 1 kwie 2017, 19:40

Cześć,

Chciałbym wykonać obracającą się platformę, platforma będzie miała kształt kółka ( niskiego walca, o wysokości 1cm) Sama platforma będzie wykonana na drukarce 3D.
Platformą chciałbym obracać silnikiem krokowym.

Jaki sposób budowy doradzilibyście mi? Myślałem, że platforma może być bezpośrednio na osi silnika. Muszę tylko dobrać odpowiedni silnik krokowy, z wystarczającym momentem. Muszę tylko się zastanowić jak dobrze policzyć moment bezwładności całej konstrukcji. Czy taki sposób konstrukcji będzie odpowiedni? Zastanawiam się też nad wprowadzeniem ew. sterowania ręcznego tj. obracam platformą ręcznie o pewien kąt, a później już precyzyjnie silnikiem krokowym - jak byście to zrobili? W taki najprostszy sposób to myślałem, żeby końcówka mocująca platformę do osi silnika miała śrubę zaciskającą się na osi i poprzez jej zwolnienie można by skorygować obrót, ale może udałoby się lepiej to wykonać - kręcenie śrubą spowoduje obrót platformy bezpośrednio- może są jakieś obrtowe sprzęgła?

Jeszcze na koniec jak byście rozwiązali sprawę przesuwania elementu na platformie? Załóżmy, ze mam element na niej, któremu chce zmieniać położenie w jednej osi (prostopadłej do silnika) sama oś/prowadnica będzie mieć z 40cm długość wobec czego chyba nie ma co jej drukować. Myślałem o wykorzystaniu profilu aluminiowego takiego jak tutaj: http://product.item24.pl/pl/item-polska ... 26591.html I do niego wydrukować podstawkę, która będzie się przesuwać po tej prowadnicy. Co myślicie? Jest to dobry pomysł, czy może macie lepszy pomysł?

Z góry wielkie dzięki za pomoc

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: