Raspberry Pi - Pre-Order

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: nightex » 2 mar 2012, 03:25

Nie wiedziałem za bardzo w jaki dział to wrzucić :)
Ruszyła przed sprzedaż a raczej wstępne zamówienia na Raspberry Pi ver. B

z czym się to je?
Raspberry Pi to mini komputer w postaci mini płyty głównej z procesorem, portem hdmi 1080p30, Lan\\\'em, USB, zasilana notabene np poprzez mikroUSB (5V), mały pobór mocy 700 mA (3.5 W)
Jest dużo tańsza od Arduino choć nie bardzo jest to idealny odpowiednik do porównania. Działa pod przygotowanymi na karcie SD dystrybucjami linuksa.
Wielkość to karta kredytowa :)

Procesor: ARM11 700 MHz
Obrazek
A najlepsza jest cena:
ver.A 25$
ver.B 35$

specyfikacja tutaj (dolna cześć strony): http://www.element14.com/community/docs ... d-computer

Do czego może służyć?
Dziwnie to zabrzmi ale do wszystkiego :)
Może stanowić domowy MediaCenter, wystarczy podpiąć kablem HDMI pod TV i pod USB podpiąć HDD z filmami.
Sami pomyślcie co można z tym zrobić - małym kosztem.
Ja mam zamiar wsadzić to do auta :) jako komputer pokładowy z interfacem sterownika+ multimedia (radia internetowe itp) tylko muszę rozgryźć sposób podłączenia ekranu z digitalizerem :/
To naprawdę dobry sprzęt za tak małe pieniądze

Zamówienia (1 szt. na 1 osobę): http://downloads.element14.com/raspberryPi1.html
Jeden z wielu filmików: http://www.youtube.com/watch?v=6BbufUp_HNs
Obrazek

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: Łukasz » 2 mar 2012, 11:54

Raspberry Pi nie jest tańsze, tylko kosztuje tyle samo (Arduino w SMD to koszt 87zł). Poza tym Arduino kupisz raz i możesz nim zaprogramować dowolną ilość ATmeg (czy innych mikrokontrolerów), a Raspberry Pi wykorzystasz tylko raz :)

Ale zgadzam się z Tobą, że tych dwóch zabawek nie można ze sobą porównywać, bo mają one zupełnie inne zastosowania :) Jak na komputer, to rzeczywiście Raspberry Pi jest bajecznie tani i pewnie niedługo go sobie sprawię :)
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: nightex » 2 mar 2012, 13:04

Boli mnie fakt ze 10000 sztuk poszło w mig :-( przyszedłem do domu z pracy i wszystkie sztuki poszły mimo limitu 1 na oswobę. Ale to nawet dobrze bo jest informacja ze wersja A bez Lana bedzie wyposazona mimo wszysko w 256 ramu (wczesniej miało być 128) a koszt to 25 usa
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: Łukasz » 2 mar 2012, 20:34

Ja się trochę wstrzymam, bo znając życie, pierwsze wersje będą miały jakieś bugi, które nie wyszły w testach. Tak jest z każdym nowym sprzętem trafiającym na rynek :)
Awatar użytkownika
LekkiGoryl
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: LekkiGoryl » 4 mar 2012, 00:21

coś czuje że przy tej cenie urośnie wokoło raspbery pi dośc szerokie community a co się z tym wiąże b.dobry support, czyli obrodzi fajnie zoptymalizowanymi systemami i masą pomysłów co z tym zrobić, a skoro już nie porównujemy raspbery pi z arduino :P to prostota obsług raspbery daje jej sporo szerszą grupę docelową niz arduino, które bądź co bądź wymaga choćby sporo dobrych chęci.
W tumanach kurzu przy wtórze drzew...
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: Łukasz » 4 mar 2012, 10:38

No właśnie nie wiem, czy Rapsbery Pi będzie takie proste. Cały \"komputer\" będzie działał na Linuksie przygotowanym pod procesory ARM. O ile same Linuksy pod ARM są, o tyle ze sterownikami będzie już spory problem. Pewnie w 95% przypadków będzie trzeba sterowniki do sprzętu pisać samemu (do monitora, do odbiornika GPS, itd), co pewnie będzie barierą dla większości zainteresowanych.

Jedyna nadzieja jest w tym, że rzeczywiście Rapsbery Pi odniesie sukces i za parę lat będzie już jakaś całkiem spora baza sterowników :)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: nightex » 4 mar 2012, 11:06

Nie ma co ukrywać ma spory ptencjał. Zawsze można liczyć na support, ale z tego co sięorintuje można przeportować streowniki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: Mielony » 4 mar 2012, 16:39

Polecam przeczytać: http://www.wykop.pl/ramka/862605/nie-na ... -za-80-zl/

i komentarz użytkownika Lesiuk:
1. Programów nie piszę się pod architekturę. Co najwyżej kompiluje je. Linux działa natywnie na ARM-ach. Nie trzeba nic przerabiać.
2. To nie jest urządzenie do odpalania crysisa a dla hobbystów którzy np tworzą własne roboty. Takie lepsze Arduino.
3. Po co emulować skoro możesz odpalać natywnie linuksowe programy?
4. Wszystkie linuksowe sterowniki na tym działają. Akurat do tej karty dźwiękowej jak i do tysięcy innych są.
5. 700 mhz i 256 mb ramu to całkiem dobry domowy serwer. Pod usb podpinamy dysk na usb i całkiem to ładnie powinno działać.
6. To jest bardzo dobra cena jak za takie coś. Ja np z miejsca biorę dwa.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: nightex » 4 mar 2012, 22:40

czytałem już kiedyś tego wykopa, 80zł ciekawa cena :D bo z przesyłką wychodzi około 175zł za wersję B i prawdopodobnie cena wersji A będzie wynosić 125zł.
Poza tym ilu ludzi tyle opinii. Ja jestem na TAK z RaspberryPi.
Ciekawi mnie możliwość zainstalowania Win CE 5 albo Win Mobile 6, szkoda że nie będą tych systemów supportować :/ ale z drugiej strony to fundacja nazwijmy to \"low-profit\" i raczej nie będą podnosić ceny z powodu licencjonowania produktu.
Ja już dostałem info od element14 że mogę już zamówić przedpremierową sztukę drugiej dostawić. Ale chyba poczekam na wersje A bo LAN mi do niczego w aucie niepotrzebny :/ choć myślałem jeszcze o porządnym Media Center, i LAN mógłby się przydać w sumie, ale ciężko mi się pozbyć 175zł z powodu samego LANa (no i drugiego portu USB)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mielony
Młodszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: Mielony » 4 mar 2012, 23:29

@nightex
Może założysz na forum jakiś temat, gdzie będziesz opisywał swoje prace nad tym komputerem pokładowym? Bardzo mnie to ciekawi :) Sam jestem w posiadaniu auta, w którym chciałbym coś porobić z audio itp. więc myślę, że bardzo by mi się to przydało
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: nightex » 5 mar 2012, 05:38

najpierw to muszę dorwać Wersję A, bo wersja B jest mi do auta całkiem zbędna, no i trza się zastanowić nad ekranem dotykowym, doszukałem się owego na USB, ale cena lekko mnie zdziwiła, bo podwoiła prawie cene wyświetlacza bez USB :/
Obrazek
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: nightex » 5 mar 2012, 20:11

Opcji można zrobić kilka
1. Ekran LCD + Digitalizer USB (dobre rozwiązanie, ale duży koszt takiego ekranu)
2. Ekran LCD + Touchpad USB (nie wygodny w obsłudze, ale za to bardzo tani)
3. Ekran LCD + Przyciski kierunkowe na kierownicy (dobre rozwiązanie, ale owy joy zrobić na zasadzie klawiatury USB) i tu pytanie do Łukasza, czy ma jakiś pomysł na rozwiązanie tego małego problemu

Podejrzewam że jeszcze można by było coś wymyśleć
Jak podłączyć? To proste :) Napięcie 5V to chyba nie problem.
Do Raspberry podłączamy LCD pod port Video np. hdmi, do USB podłączamy Hub USB (jeśli mówimy o wersji A) i do jednego portu jedno w powyższych rozwiązań. Do drugiego podłączamy USB z interfejsem sterownika (dla aut europejski powyżej roku 2001 obowiązkiem jest OBDII, który może zawierać szynę CAN). Sterowniki są dostępne z reguły przy zakupie.
Jako że Raspberry opiera się na Linuksie ARM nie ma problemu z doborem oprogramowania. Co prawda wolałbym Win CE albo Mobile, może ktoś wyda instalke Win - nazwijmy to że dla edukacji :D
Linuksik ma na szczęście otwartość kodu :) więc będzie można lekko zmodyfikować wygląd programu aby wyświetlał nam tylko to co chcemy (oczywiście mówimy tu o oprogramowaniu do OBDII).

Oczywiście trzeba będzie zrobić program z menu potrzebnych rzeczy, takich jak :
- Radio internetowe (bo przecież można podłączyć modem HSPA/LTE )
- Mapa (modem GPS)
- Trasa (jest programik linuksa w ARM który bez problemu śledzi trasę i wyświetla ją na Google Maps [fot.1 i fot2]
- Odtwarzacz MP3
- Przeglądarkę WWW (na upartego)
- Program diagnostyczny (OBDII)
- To co komu jeszcze by przyszło do głowy, nawet gry :) czy też GIMP’a :D
Oczywiście bez problemu dzięki modemowi będzie można dać program który podaje nam aktualną pozycję GPS auta poprzez SMS, więc po części będzie można zlokalizować np. skradzione autko.

Można również choć efekt mógłby być dziwny zainstalować Ekran zamiast zegarów i wyświetlać info w postaci elektronicznej.

Montaż jest uzależniony od auta, w moim „Hultaju” na środku konsoli mam wyloty powietrza, a że ich nie używam więc ładnie mi tam 7” wejdzie po drobnych przeróbkach, mocowaniach no i niestety jedyny duży koszt w tym przypadku to kupno skóry ekologicznej i obłożenie z głową deski, no chyba że ktoś zamontouje to na jakimś uchwycie ale straci to efekt wizualny :)
Tyle z planów :)
Jest to długi i mozolny proces, ale na pewno do zrealizowania.
Oczywiście jeśli ruszę z projektem po skompletowaniu prawie wszystkiego chętnie się podzielę wszelkimi programami, uwagami i zdjęciami :)
fot1.Obrazek
fot2Obrazek
Obrazek
ktoosiu
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: ktoosiu » 4 kwie 2012, 21:30

nightex pisze:(...)
Raspberry Pi to mini komputer w postaci mini płyty głównej z procesorem, portem hdmi 1080p30, Lan\\\'em, USB, zasilana notabene np poprzez mikroUSB (5V), mały pobór mocy 700 mA (3.5 W)
Jest dużo tańsza od Arduino choć nie bardzo jest to idealny odpowiednik do porównania. Działa pod przygotowanymi na karcie SD dystrybucjami linuksa.
Wielkość to karta kredytowa :)
(...)
coś to bez sensu:D
Uśmiechnij się:)
Mateusz
Młodszy majsterkowicz

Re: Raspberry Pi - Pre-Order

Post autor: Mateusz » 5 kwie 2012, 10:46

Ja używam launchpada. I jest w wiele tańszy od arduino kosztuje tylko 4$
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: