Napowietrzacz z agregatu.

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
Sarkazm
Majsterkowicz

Napowietrzacz z agregatu.

Post autor: Sarkazm » 13 lut 2013, 22:26

Witam. W "spadku" po zamrażarce został mi sprawny agregat. Chciałbym wykorzystać go zimą jako urządzenie do napowietrzania stawu. O ile od strony elektrycznej powinienem sobie poradzić, o tyle ze stroną typowo hydrauliczną pewien swoich możliwości nie jestem. Wiem jak łączyć ze sobą elementy, ale nie jestem pewien czy czegoś mi w tej układance nie brakuje. Poniżej schematyczny rysunek. Myślicie że powinno działać, czy jednak coś trzeba zmienić/zabrać/dołożyć?

Dodam że latem urządzenie okazjonalnie pracowałoby jako sprężarka.

Obrazek
|PhenomII X4 945|GA-MA69VM-S2|DDR2(2x2GB)|HD5770 1GB GDDR5|SSD840Pro|Logitech G15|A4Tech Bloody Gun3|BENQ GW2250HM|

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Re: Napowietrzacz z agregatu.

Post autor: cube » 13 lut 2013, 22:38

A po co jakieś zawory zwrotne? Wystarczy włożyć rurę do wody - z zasady naczyń połączonych wyjdzie że przy jednakowym ciśnieniu atmosferycznym i tym ze sprężarki, woda w rurce ustali się na poziomie tym samym co tafla. Zwiększysz ciśnienie w układzie (włączysz sprężarkę) woda zostanie wypchnięta i do stawu wleci bąbel powietrza, po czym ciśnienie znów wepchnie wodę do rurki, do czasu aż ciśnienie powietrza znów wypchnie kolejną porcję. W zależności od wydajności sprężarki może to być różnie szybko. Dopuki nie odwrócisz obiegu (nie zmniejszysz ciśnienia w układzie) woda nie dostanie się do sprężarki.
W tym wypadku widziałbym inny problem. Zamarzanie. Jak zamarznie Ci woda w rurce a nie będziesz posiadał zaworu bezpieczeństwa ciśnienia sfajczysz agregat albo rozsadzisz któreś połączenie.

Rozumiem że zasada KISS, czyli w tym wypadku 50-100cm trzcinki wbite do połowy w styropianowy krążek pływający po powierzchni jest zbyt mało ambitna dla majsterkowicza-hobbysty? ;)
Sarkazm
Majsterkowicz

Post autor: Sarkazm » 13 lut 2013, 22:44

Własnie dlatego myślałem że zawór zwrotny poniżej lustra wody uchroni mnie przed zamarznięciem. Woda nie cofnie się do powierzchni, gdzie temperatura jest ujemna tylko zatrzyma się w miejscu gdzie ma te 2-3 stopnie.
|PhenomII X4 945|GA-MA69VM-S2|DDR2(2x2GB)|HD5770 1GB GDDR5|SSD840Pro|Logitech G15|A4Tech Bloody Gun3|BENQ GW2250HM|
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 15 lut 2013, 22:10

Sarkazm pisze:Własnie dlatego myślałem że zawór zwrotny poniżej lustra wody uchroni mnie przed zamarznięciem. Woda nie cofnie się do powierzchni, gdzie temperatura jest ujemna tylko zatrzyma się w miejscu gdzie ma te 2-3 stopnie.
I to ma sens :)
Jeżeli ma być używane także jak kompresor to nie rezygnuj z zaworu przed butlą.

A i przydałby się jakiś filtr powietrza, z tego co zauważyłem to często stosowany był filtr paliwowy na wężyk :)
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Sarkazm
Majsterkowicz

Post autor: Sarkazm » 16 lut 2013, 08:58

Rozumiem, że filtr w miejscu gdzie agregat zasysa powietrze?
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 16 lut 2013, 12:38

Zerknij tu http://pwm.org.pl/pwm/index.php/atykuy/ ... k-po-kroku
Na wylocie dał pewnie po to żeby zatrzymywał niewielkie ilości oleju które mogą się dostać.
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: