Wiatromierz - anemometer

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
duh
Młodszy majsterkowicz

Wiatromierz - anemometer

Post autor: duh » 12 maja 2013, 18:23

Witam

Chce zbudować stację pogody i jak większość czujników jest dostępna i względnie tania to z pomiarem wiatru nie jest tak różowo, profesjonalne dedykowane do stacji pogodowych są dość drogie, więc postanowiłem zrobić go sam.
W związku z tym nasuwają się mi się pytania na które liczę że pomożecie mi odpowiedzieć.

Pomysł jest prosty, zbudować trójramię z przymocowanymi na końcu miseczkami, podłączyć to pod silniczek i mierzyć prąd lub napięcie. Na podstawie tego wyliczyć prędkość wiatru i tu jest właśnie problem. Czy jest jakiś matematyczny sposób na wyliczenie tego lub jakiś układy który potrafiły by to zczytać i przekonwertować.

Na necie jest kilka rozwiązań tego problemu ale wszystkie mało mnie zadowalają. Pierwszy to wykorzystać licznik rowerowy ( według mnie będzie to mało dokładne ) , drugi to jechać z takim urządzeniem zmontowanym do samochodu i odczytywać prędkość z gps lub prędkościomierza (tu znowu problem z dokładnością). Trzecią opcją jest podobny sposób do licznika rowerowego ale zamiast magnesu zastosować blaszkę która będzie przesłaniać diodę IR przy obrotach ( jest to najbardziej rozsądne jak na razie).

Ale może macie jakiś inny sposób aby zrobić to z jaką największą dokładnością i prostotą kalibracji.

Pozdrawiam
Michał

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: Wiatromierz - anemometer

Post autor: Maxik » 12 maja 2013, 19:11

Zamiast blaszki możesz wymontować ze starej kulkowej myszy wałek i transoptor szczelinowy zbudowany z diody IR i fotorezystora/fototranzystora(nie pamiętam co tam dokładnie siedzi. Na elektrodzie było kilka takich projektów, musisz poszukać.
Awatar użytkownika
jacek
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: jacek » 12 maja 2013, 19:29

Poruszyłeś kilka tematów w swoim poście:
  • co mierzyć
  • jak mierzyć
  • jak przełożyć na prędkość wiatru
Uważam, że nie powinieneś mierzyć napięcia czy prądu ale właśnie częstotliwość obrotów.

Licznik rowerowy będzie niezwykle dobry do tego. O dokładność się nie martw, będzie bardzo duża.

Najtrudniej będzie znaleźć wzór jak prędkość wiatru przekłada się na częstotliwość obrotów. Nie ma na to gotowego wzoru bo bardzo to zależy od konkretnego urządzenia. Podejrzewam też, że zależność ta nie jest liniowa, tzn dwa razy szybszy wiatr może powodować że częstotliwość nie będzie dwa razy większa. Tu pomysł z samochodem, gps'em i doświadczalnym sprawdzeniem tego wydaje się bardzo dobry.
Będziesz musiał też zapewnić niezmienność działania urządzenia żeby po miesiącu/roku/itp łożyska nadal stawiały taki sam opór albo skalibrować ponownie urządzenie.
pozdrawiam
Jacek
duh
Młodszy majsterkowicz

Post autor: duh » 12 maja 2013, 23:35

Najbardziej by mnie interesowała taka forma, że wiatraczek jest podłączony do silniczka który generuje jakiś tam prąd/napięcie tak jak przy turbinach wiatrowych i zmiany tego prądu/napięcia odnieść do prędkości obracającego się wiatraczka. Tylko jak to wyliczyć, zmierzyć skalibrować.
duh
Młodszy majsterkowicz

Post autor: duh » 12 maja 2013, 23:51

chyba udało mi się znaleźć rozwiązanie :D

elektroda pl rtvforum/viewtopic.php?t=2278851&postdays=0&postorder=asc&highlight=anemometer&start=0
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: