Kilka źródeł dźwięku w samochodzie

ODPOWIEDZ
Syri
Młodszy majsterkowicz

Kilka źródeł dźwięku w samochodzie

Post autor: Syri » 15 mar 2015, 22:28

Witam dużo podróżuję samochodem, słucham radia do tego nawigacja z telefonu plus CB-radio i strasznie wkurza mnie fakt, że urządzenia te bez przerwy się przekrzykują i każde nadaje z własnego głośnika. Czy istnieje jakiekolwiek urządzenie (lub w miarę prosty sposób na wykonanie takiego urządzenia) które było by swoistym powermikserem do którego można by podłączyć wszystkie te źródła dźwięku (cb i nawigacje przez minijack oraz radio przez kostkę iso lub rca) no i naturalnie na wyjściu głośniki samochodowe przez kostkę iso a następnie przy pomocy pokręteł/przycisków/suwaków regulować głośność wszystkich źródeł no i master volume?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

xdiax
Młodszy majsterkowicz

Re: Kilka źródeł dźwięku w samochodzie

Post autor: xdiax » 16 mar 2015, 09:15

Oczywiście jest taka możliwość. Najłatwiej by było, gdyby wszystkie urządzenia miały wyjście jack. W takim wypadku wystarczy zamontować kilka potencjometrów i gotowe :)
Syri
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Syri » 16 mar 2015, 10:19

No ale sygnał z cb radia oraz nawigacji trzeba by chyba wzmocnić przed podaniem na głośniki czyż nie?
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 20 mar 2015, 22:28

Ale jest rozwiązanie :) Przecież CB ma chyba wyjście na słuchawki (nawet jak nie ma to należy podłączyć przed końcówką) następnie potrójny mikser i wzmacniacz - i po bulu.
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 21 mar 2015, 08:14

Wyczuwam lekką irytację. Każda jakakolwiek ingerencja w sprzęt ma skutki. Czasami jest wyjście na głośnik czy na słuchawki (widziałem takie CB) i można je wykorzystać. Po za tym rozmawiamy o samochodzie to też oczywistym jest typ CB.
Marek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Marek » 23 mar 2015, 20:13

Moje CB ma wyjście na słuchawki a raczej na głośnik zewnętrzny, drugie gniazdo jack jest na megafon :) Nawet podłączałem CB do radia przez wejście AUX IN :)

Wg mnie chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby jakiś mały dwukanałowy wzmacniacz o niewielkiej mocy podpięty tylko pod głośnik przy kierowcy z pominięciem radia oczywiście, nie odłączając tego głośnika od radia (o ile się tak da). Jeden kanał można by wykorzystać pod CB a drugi pod navi. Głośność można wtedy będzie regulować bezpośrednio na podłączonych urządzeniach o ile navi też ma wyjście słuchawkowe i dodatkowo na samym wzmacniaczu.

Teraz niech się wypowie ktoś co ma pojęcie czy takie rozwiązanie nie zepsuje radia, bo ja noga w tych sprawach jestem
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 24 mar 2015, 22:52

Pomysł jest dobry, ale chyba nie najlepszy. Dokładając 2 wzmacniacze musisz podpiąć 2 głośniki. Można by wykonać separator na dwóch WO (wzmacniacza operacyjnych) i zastosować jeden wzmacniacz i jeden głośnik. Jednak moim zdaniem najlepiej byłoby zrobienie czegoś w rodzaju miksera. Pobierany jest sygnał mono z nawigacji, mono z CB, i stereo z radia. Wtedy wysyłany jest na wzmacniacz (coś podobnego do tego z auta) i podłączony do wszystkich fabrycznie zamontowanych głośników.
Chyba że się mylę ;)

send @tt||S3
Marek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Marek » 25 maja 2015, 17:27

Po Twoim poście się zmotywowałem i ostatnio sam coś podobnego robiłem z cb radiem i zestawem głośnomówiącym do tel. Wykorzystałem wyjście na zewnętrzny głośnik z CB radia i podłączyłem je bezpośrednio pod przewody idące do głośnika w drzwiach kierowcy( z pominięciem radia) i tak samo podłączyłem zestaw głośnomówiący nokii.( Wywaliłem fabryczny głośniczek z zestawu i podłączyłem również pod te same kable co CB)

Cb radio i zestaw głośnomówiący słychać bardzo dobrze, zachowało się też oryginalne sterowanie głośnością w tych urządzeniach. U mnie zaletą było to że głośnik w drzwiach jest dość mały i nie miał dużej mocy- nie wiem jak by się to sprawdziło przy większych głośnikach

Jako nawigację używam smartfona (google maps), który łącze z zestawem głośnomówiącym więc informacje nawigacyjne również mam odtwarzane w głośniku kierowcy + zestaw wycisza radio gdy nawigacja coś mówi (nie ma tego przy CB)

Zobaczymy jak to długo podziała :)
Zenek41
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Zenek41 » 8 lip 2016, 11:51

Można byłoby to jeszcze zsynchronizować z telefonem komórkowym. W momencie połączenia radio i inne odgłosy automatycznie by się wyciszały.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: