Jak konstruować własne głośniki ?

ODPOWIEDZ
GBM
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: GBM » 15 lis 2011, 19:04

Hej, tak jak w temacie, mam pytanie o to jak można samemu konstruować głośniki ? Czy to jest trudne, zrobić własny fajny i mocny głośnik ? :)
"Nie pozwól, by zgiełk opinii innych ludzi zagłuszył Twój własny, wewnętrzny głos" - Steve Jobs

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 15 lis 2011, 19:33

Głośnika raczej samemu nie zrobisz, ale zgaduję, że chodziło Ci o zrobienie kolumny ;) A kolumna nie jest niczym innym, jak drewnianą skrzynką z wyciętymi otworami. Największa sztuka polega na tym, żeby skrzynka miała odpowiednią pojemność obliczoną na podstawie tego, jakie głośniki chcesz w niej zamontować.

Ładne kompendium wiedzy w pigułce (razem z kalkulatorami do obliczania wielkości kolumny) znajdziesz tutaj: http://kolumny.prv.pl/obudowa.php :)

Przy okazji dodałem podkategorię "Audio" w forum "Jak to zrobić?" i przeniosłem tam ten temat :)
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
GBM
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: GBM » 15 lis 2011, 20:07

O właśnie o kolumny mi chodziło :D

Bo widzę że sporo osób zajmuje się właśnie tworzeniem kolumn, a sam chciałbym zrobić sobię zestaw kolumn do pokoju :)

Co do pojemności wydaję mi się że ów kalkulator, który podałeś na pewno się przyda. Tylko link niestety nie działa ;)

A jak jest z głośnikiem montowanym w kolumnie ? Czy jego montaż jest trudny ?
"Nie pozwól, by zgiełk opinii innych ludzi zagłuszył Twój własny, wewnętrzny głos" - Steve Jobs
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 15 lis 2011, 20:26

Zamontowanie głośnika jest banalnie proste - wycinasz okrągłą dziurę, wkładasz w nią głośnik (dziura musi być trochę mniejsza) i przykręcasz zwykłymi wkrętami do drewna. Prościej się nie da :)

I najlepiej nie wrzucać jednego głośnika szerokopasmowego, ale dać trzy głośniki - wysokotonowy, średniotonowy i niskotonowy - i podpiąć je wszystkie pod zwrotnicę, która rozdzieli cały sygnał na poszczególne głośniki (żeby np soprany nie trafiały w ogóle do średnio i niskotonowego głośnika). Taką zwrotnicę można kupić za grosze na Alledrogo, lub w każdym sklepie zajmującym się tematyką audio (nie zdziwiłbym się, gdyby nawet w MediaMarkt mieli takie pierdoły):

Obrazek

Pod input podpinasz sygnał ze wzmacniacza (czy z czego tam będziesz go puszczał), i pod kolejne wyjścia podpinasz już głośniki :)

Najważniejsze jest prawidłowe zrobienie samej skrzyni, by była solidna i nie wpadała w rezonans. A link sprawdzałem i u mnie nadal działa :)
GBM
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: GBM » 15 lis 2011, 20:36

O kurka, to wydaję się naprawdę proste z podłączeniem głośników :P - nie obraziłbym się jakbyś zamieścił jakiś fajny tutorial o tworzeniu głośnika na łamach forum ;>

A same głośniki są drogie ?

PS. tak, już mi link działa :)
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 16 lis 2011, 01:49

Tutoriala o kolumnach niestety raczej nie popełnię ;) Jestem zwolennikiem słuchawek, więc nie czuję wewnętrznej potrzeby robienia sobie kolumn :) Co do cen, to też się raczej nie wypowiem. Na pewno można kupić głośniki już za kilkanaście złotych, ale odradzałbym zakup tych najtańszych. Najlepiej poszperaj w sieci i poczytaj, w głośniki których producentów warto zainwestować, żeby się nie rozczarować :)
paczanga
Młodszy majsterkowicz

Post autor: paczanga » 16 lis 2011, 23:59

Budowa kolumn to też nie taka prosta sprawa, "skrzynkę na głośnik" każdy może sklecić ale z kolumnami nie jest tak prosto że wrzucasz głośniki zwrotnice i już ładnie gra. Trzeba wiedzieć jaką kolumnę chcesz robić np 3 drożną, jakie głośniki chcesz zamontować przy jakiej pojemności najlepiej grają, np. woofer w osobnej komorze żeby średniotonowego nie wydmuchał, sama zwrotnica: jaka charakterystyka tłumienia i wiele wiele innych spraw. Najlepiej czytać szukać i jeszcze raz czytać!!
Z własnego doświadczenia mogę ci powiedzieć że kiedyś zrobiłem suba na Alphardach za 40zł nawet mi się podobało dopóki nie kupiłem sobie Magnata za 200zł różnica nieporównywalna!!! Jakość ma znaczenie tylko niestety często idzie w parze z ceną...
A co do robienia głośników jest fajny motyw z głośnikami plazmowymi ]:-> raczej jako ciekawostka niż do codziennego grania/słuchania ale ciekawa rzecz
http://www.youtube.com/watch?v=26G4Gz8g90c
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: