Jak zwiekszyc moc głośnika (jak dopasowac wzmacniacz) ?

ODPOWIEDZ
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Jak zwiekszyc moc głośnika (jak dopasowac wzmacniacz) ?

Post autor: kakus1847 » 29 gru 2015, 20:00

Witam. Mam glosniki logitech x 530 a dokladnie jeden z tych glosnikow (center ) . Zamiast czincza (ktory był tam oryginalnie ) przylutowalem mini jacka (odcietego od sluchawek do telefonu ) . Glosnik po podlaczeniu do komputera czy telefonu oczywiscie gra ale bardzo słabo. Mam takie pytanie : co zrobić by ten głosnik gral głośniej ? Chciałbym też żeby mial swoje własne zródło zasilania (jakis akumulatorek czy cos ) , żeby nie czerpal bateri telefonu podczas puszczania z niego muzyki ( cos w podobie jak maja takie typowe przenośne glosniki do telefonu ) . Kompletnie się na tym nie znam , wiec prosze o pomoc . Jeśli potrzebny bedzie do tego wzmacniacz to chciałbym sie dowiedziec jak go zrobic . Wiem ,że dużo w necie takich filmików jak zrobic wzmacniacz itp , ale nw jak zrobic go do moich glośnikow (rezystancja itd ) jak wspominałem nie znam sie na tym. Podalem powyzej model glosnikow poniewaz na nich nic nie pisze , ani moc ani nic i nw gdzie to znalezc.
Prosiłbym o jakis schemat z opisaniem elementów (w sensie opisaniu np pojemnosci kondesatora itp).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Re: Jak zwiekszyc moc głośnika (jak dopasowac wzmacniacz) ?

Post autor: kakus1847 » 30 gru 2015, 15:04

Krapi pisze:gra cicho, bo to głosnik pasywny pobierający moc z głośnika aktywnego, którym w tym układzie jest subwoofer
musisz zrobic zewnetrzny wzmacniacz
nie wiem czy warto sie w to bawic, skoro gotowe głosniki mogą wyjśc taniej niz ta przeróbka

Mam taki gotowy , ale chce sb zrobic ten , dla własnej przyjemności ;) Prosze o pomoc jak dobrze zrobic ten wzmacniacz ;)
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 30 gru 2015, 21:41

MrLewerence pisze:A ten "Jacek" od telefonu, to taki typowy z zestawu słuchawkowego, czy zwykłe słuchawki?
Ten od zestawu słuchawkowego jest nieco inny, ma 4 piny.
Ten od słuchawek ma pinów 3.

Wzmacniacz może być taki:
https://sklep.avt.pl/avt5416.html

Przy obecnym stanie rzeczy polecam zamówić zestaw zmontowany ewentualnie za 35 PLN kupić dedykowane głośniki zewnętrzne do telefonu. Koszt będzie taki sam.
Jack na 4 piny i podpiąłem 2 do plusa i 2 do minusa .
A taki wzmacniacz mozna sb zrobic samemu ? Jakis prosty ? Mi chodzi głównie o przyjemnosc z podlaczania i satysfakcje , że zrobiłem a nie kupilem :D
A jesli juz kupowac to ten , ktory podesłałeś bedzie odpowiedni ? Będę mógł zasilać go np akumulatorem 12V ?
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 11 sty 2016, 14:30

MrLewerence pisze: Jest kanał lewy, prawy, masa, video, a w przypadku zestawów słuchawkowych jest to mikrofon i przycisk.
Co na którym pinie jest zależy tylko i wyłącznie od producenta.
Ciebie interesują żyły podłączone do pinu 1, 2, 3. Pin 4 można sobie darować, bo w standardowym gniazdku słuchawkowym nie ma dla niego pinu, a wtyk wejdzie w gniazdo do końca, mimo że sam wtyk jest nieco dłuższy.
Pin 1 to dla ciebie masa, pin 2 to kanał lewy, pin 3 to kanał prawy.
Gdybyś zastosował tulejkę dystansową (zakłada się taką podkładkę na wtyk) to automatycznie numeracja przesuwa się dalej i wykorzystywane będą piny 2, 3, 4.
Nie rób zwarcia między kanałami lewym i prawym, bo uszkodzisz końcówkę mocy w telefonie albo wyjście audio karty muzycznej w PC.
Czyli jak to polutować ? Bo nie wiem która żyła idzie do którego pinu.
MrLewerence pisze: Pin 4 można sobie darować, bo w standardowym gniazdku słuchawkowym nie ma dla niego pinu, a wtyk wejdzie w gniazdo do końca, mimo że sam wtyk jest nieco dłuższy.
Ale jak wezmę kabel jack-jack z 3 pinami i połączę nim mój telefon z takim oryginalnym przenośnym głośnikiem , który mam to muzyka leci bardzo cicho , a gdy zrobiłem sobie kabel jack-jack z 4 pinami to gra już głośno , wiec na pewno można pominąć ten czwarty pin ?
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 11 sty 2016, 15:46

MrLewerence pisze: Ciebie interesują żyły podłączone do pinu 1, 2, 3. Pin 4 można sobie darować, bo w standardowym gniazdku słuchawkowym nie ma dla niego pinu, a wtyk wejdzie w gniazdo do końca, mimo że sam wtyk jest nieco dłuższy.
MrLewerence źle tu napisał. Wtyki są zawsze tej samej długości, tylko ta część, gdzie w zwykłym jacku jest masą, jest podzielona na dwie części.
jack.png
Obrazek

Więc skoro są tej samej długości, to według tamtego rysunku od MrLewerence, nie pin 4 jest niepotrzebny, tylko pin 1. I takie ułożenie pinów będzie myślę w 99% telefonów(tak jak na tym obrazku wyżej przy PC Headset), bo gdyby było inaczej, to nie działałyby zwykłe słuchawki, te z trzema pinami.

A w ogóle to jest ciekawe jak to jest w telefonie zrobione, że dochodzi tylko jeden pin, a wtedy poza słuchawkami jest nie tylko dodatkowo mikrofon, ale też 3 przyciski.
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 11 sty 2016, 22:11

Ok , czyli jak przylutować te żyły ?
Dodam że glosniki sa podłaczone w szereg , czyli z kabla tego od glosników wychodzą 2 żyły. Jak przylutowac jacka , skoro wychodzą z niego 4 żyły , a ja nie wiem która żyła jest od którego pinu ? :D
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 11 sty 2016, 22:37

Ground i right (albo left). Miernik byś potrzebował, żeby sprawdzić który kabelek jest który.
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 11 sty 2016, 23:23

Miałem różne telefony, różne kable, słuchawki i jakoś nie miałem żadnych problemów. Każdy telefon jaki miałem, podłączałem do wieży i było dobrze, ewentualnie kanały mogły być odwrócone. Firma z jabłkiem to jest znana z takich "przeróbek". Ale mam teraz trzeciego szajsunga i nie wiem o czym mówisz:P

Ale rzeczywiście, jest parę możliwych kombinacji na wtyczce, że i tak zwykłe słuchawki będą działać.
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 12 sty 2016, 14:45

Tego jacka mam właśnie od słuchawek Samsunga .
Ale teraz mam takie pytanie , bo wspominałem już ,że kompletnie się nie znam na sprawach audio . Czyli tego jacka muszę polutować ze wzmacniaczem , a wzmacniacz do głośników ?

Jeszcze takie pytanie: Te głosniki połączone są szeregowo , wiec lepiej bedzie uzyc wzmacniacz np. tego :
MrLewerence pisze: Skoro chcesz budować sam, to ten wzmacniacz do samodzielnego montażu będzie dobry:
https://sklep.avt.pl/avt1490-1.html
Zasilanie 12V z akumulatora jak najbardziej.
i wtedy kazdy z głosników połączyc oddzielnie, czy może lepiej wziąć taki wzmacniacz żeby one mogły być złączone w szereg ?
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 18 lip 2016, 23:08

Powracajac do tematu (jakos nie odpuscilem sobie ten glosnik , ale teraz znow mnie naszł0) zamowilem wzmacniacz AVT 1723 no i podaje zasilanie , podlaczylem glosniki (kazdy oddzielnie ) , ale nie wiem jak podłaczyc jacka no bo mamy wejscia INR GND GND INL
avt.png
. Nie wiem ktory pin jacka podpiac pod ktore wejscie w plytce wzmacniacza . Podam moze kolory przewodow pinów , zeby latwiej to bylo wytlumaczyc : liczac od czubka jacka to pierwszy pin=zielony kabel , drugi pin=czerwony , trzeci pin=czarny , czwarty pin=biały kabel.
Prosze o pomoc : jaki kolor przewodu do ktorego wejscia ?
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 18 lip 2016, 23:24

Standardowo jest od czubka - kanał lewy, kanał prawy, mikrofon, masa. Czyli trzeci pin pomijasz,
pin 1 (zielony) do INL,
pin 2 (czerwony) do INR,
pin 4 (biały) do GND.
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 18 lip 2016, 23:34

No tak robilem i nie dziala. a ta mase to do oby dwu wejsc , tak ? nie wiem dlaczego to nie dziala ? bo jesli podpinam ten uklad do pradu i wgl , to juz nic wiecej nie trzeba tak ? a zworka stb powinna byc zalozona ,prawda ?
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 18 lip 2016, 23:42

Tak, zworka ma być założona, żeby wzmacniacz działał. Czym zasilasz ten wzmacniacz i do czego podłączasz tego jacka?
Masa może być do jednego pinu, bo one i tak są połączone na płytce.
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 19 lip 2016, 00:07

Narazie prowizorycznie ladowarka od telefony (5.7 v) .
jacka do telefonu
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 19 lip 2016, 14:27

Srawdzilem napiecie na wyjsciu wzmacniacza i wynosi ono 2,4 V czyli prawie dwa razy mniej niz na wyjsciu , co moze byc powodem ?
kakus1847
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kakus1847 » 19 lip 2016, 17:44

Juz zrobione. dzieki za kazdy pomocny post :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: