Jak zrobić mikrofon na jack do telefonu komórkowego?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aleksandra
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Aleksandra » 14 lut 2012, 13:59

Przywitam się na wstępie, ponieważ to mój pierwszy post :-)
Chciałam zapytać w jaki sposób mogę zrobić zewnętrzny mikrofon podłączany na jacka ale tak, by działał z telefonem komórkowym (tak dokładniej smartfonem), który ma wyjście audio stereo oraz mikrofon. Oryginalne słuchawki z mikrofonem działają. Wtyk wygląda tak:
Obrazek
ale chciałabym mieć możliwość podłączenia tylko samego mikrofonu, oddzielnego, na dłuższym kablu, bo z tymi dyndającymi słuchawkami jest niewygodnie. Mam też taki oddzielny mikrofon od dyktafonu ale on oczywiście nie działa (ma tylko jedną kreskę, tą znajdującą się najbliżej końcówki), bo jest przystosowany tylko do wejścia audio (w dyktafonie).

Czy ktoś mógłby powiedzieć, co będzie potrzebne? Jeszcze nigdy nie majstrowałam przy takich rzeczach (nie było nigdy potrzeby) ale blog Pana Łukasza mnie zainspirował do majsterkowania :-)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

uosiu
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: uosiu » 15 lut 2012, 02:12

Musisz w jakiś sposób poznać pinout tego zlącza oraz rozebrać oryginalną pastylkę mikrofonu, chodzi o to by dowiedzieć się co tam jest oprócz wkładki elektrotetowej.

Kupujesz takiego jacka, zgodnie z pinoutem lutujesz. Jedna żyła do mikrofonu, druga do masy. Pamiętaj, że telefon domyślnie wszystkie dźwięki będzie kierował do (nieprzylutowanych) słuchawek.
Awatar użytkownika
Aleksandra
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Aleksandra » 15 lut 2012, 11:13

[quote=uosiu]Pamiętaj, że telefon domyślnie wszystkie dźwięki będzie kierował do (nieprzylutowanych) słuchawek.[/quote]
Dobrze, że przypomniałeś. Faktycznie bym o tym zapomniała. Ale z drugiej strony, gdy będę coś nagrywać, dźwięki z telefonu będą raczej niewskazane.

Nie chcę też rozbierać mikrofonu, który już mam, tylko zrobić nowy. Czy sama wkładka elektretowa wystarczy? Może lepiej będzie jak kupię jakiś inny mikrofon i go rozbiorę..

W jaki sposób dowiedzieć się jaki jest pinout oryginalnego jacka? Metodą prób i błędów?
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 15 lut 2012, 14:26

W sieci co źródło, to podają inną wersję wyprowadzeń:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I weź tu bądź człowieku mądry ;)
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
Awatar użytkownika
Aleksandra
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Aleksandra » 15 lut 2012, 14:54

@Łukasz, dzięki za info, przynajmniej teraz wiem, jak tego szukać. I znalazłam: http://pinoutsguide.com/HeadsetsHeadpho ... nout.shtml ale czy wierzyć im na słowo (3 pozytywne do 2 negatywnych)?
Chyba sobie odpuszczę to przerabianie i zajmę się czymś prostszym, np. breloczkami internetowymi..

[EDIT 1]
Znalazłam stare słuchawki z mikrofonem. Rozebrałam je. Mikrofon strasznie trzeszczy - czy przyczyną może być jakaś przerwa w połączeniu?

[EDIT 2] Trochę rozgrzebałam plastik od uchwytu na mikrofon i znalazłam przerwę. Tylko dziwne jest to, że im bardziej to rozgrzebuję i im kable bardziej się przerywają, dźwięk staje się czystszy. Cóż, później poszperam bardziej. Teraz lecę do sklepu po rzeczy potrzebne do zrobienia breloczków ;-)
Awatar użytkownika
Aleksandra
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Aleksandra » 29 lut 2012, 10:39

Odlutowałam stare przewody od mikrofonu (jeszcze muszę go oczyścić, bo był upaćkany w kleju - mam nadzieję, że będzie działać). Obecnie mam taki zestaw:
Obrazek
bos_kg
Młodszy majsterkowicz

Re: Jak zrobić mikrofon na jack do telefonu komórkowego?

Post autor: bos_kg » 15 paź 2014, 00:25

Podepnę się pod temat poszukuje mam kabel od starych słuchawek i znalazłem przewody odpowiedzialne za głos lecz nie wiem czemu kolejne nie działają z mikrofonem poradźcie
Stefankar1000
Majsterkowicz

Post autor: Stefankar1000 » 3 gru 2014, 19:03

Na pewno czerwona wtyczka do smartfona się nie nada ponieważ to wtyczka AUX. Ten leżący na stole bolec się nada. Poczekaj trochę. Narysuję schemat
Stefankar1000
Majsterkowicz

Re: Odp: Jak zrobić mikrofon na jack do telefonu komórkowego

Post autor: Stefankar1000 » 3 gru 2014, 19:22

[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12 ... 96d039.jpg[/img]

[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12 ... 04949f.jpg[/img]

Narysowałem na szybko :)
Jeśli coś źle, proszę kolegów i koleżanki o porawienie mnie ;)
Stefankar1000
Majsterkowicz

Post autor: Stefankar1000 » 13 gru 2014, 16:27

I co pomogłem?
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: