Licznik przeciętych tasiemek do druciarki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Licznik przeciętych tasiemek do druciarki

Post autor: Łukasz » 3 kwie 2012, 13:19

Witajcie.

Część z Was widziała już pewnie wcześniej druciarkę, którą zmontowałem żonie do cięcia tasiemek:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Nw9B49y85Uc[/youtube]

Druciarka działa prosto - rozgrzany drut oporowy przetapia tasiemkę.

Dzisiaj wpadłem na pomysł, żeby dorobić do tej druciarki licznik. Czasami musimy naciąć po kilkaset tasiemek i liczenie ich w pamięci jest strasznie męczące (nie mówiąc już o tym, jak łatwo o pomyłkę:)

Zrobienie samego licznika (chociażby na Arduino), to pikuś. Nie mam tylko pomysłu na to, jak automatycznie wykrywać fakt przecięcia tasiemki. Zastanawiałem się nad pomiarem światła, ale przypadkowy ruch ręką nad druciarką też by był wyłapywany. Podobnie z pomiarem odległości czujnikiem ultradźwiękowym.

Macie jakieś pomysły, w jaki sposób mogę w pewny i niezawodny sposób wykrywać dotknięcie tasiemką do drutu?

Ostatecznie mogę zastosować jakiś mały przycisk, który będę za każdym razem wciskał, ale wolałbym tego uniknąć i jakoś to liczenie zautomatyzować :)

Pozdrawiam!
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

kazuio
Młodszy majsterkowicz

Re: Licznik przeciętych tasiemek do druciarki

Post autor: kazuio » 3 kwie 2012, 14:09

Nad drutem oporowym można umieścić w odległości kilku mm drucik miedziany, który musiałby być odizolowany od reszty urządzenia. W momencie naciśnięcia tasiemką miedzianego drutu dotykałby on drutu oporowego co spowodowałoby przepływ prądu (bo przez drut oporowy płynie prąd) - nazwijmy go impuls. I te impulsy mogą być zliczane jako kolejne cięcia. Oczywiście może dojść do zjawiska iskrzenia lub braku styku przez zwęglone resztki tasiemki.
uosiu
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: uosiu » 3 kwie 2012, 21:21

W momencie cięcia spada temperatura drutu oporowego (niewiele co prawda, ale jednak). Można to zmierzyć?

Inny pomysł podobny do zawleczki od granatu na lince - w momencie cięcia drut się napina. Ruchomą dźwigienką zliczać napięcie drutu
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 3 kwie 2012, 21:29

kazuio pisze:Nad drutem oporowym można umieścić w odległości kilku mm drucik miedziany, który musiałby być odizolowany od reszty urządzenia.
Wydaje mi się to być zbyt prowizorycznym i niepewnym rozwiązaniem :)
uosiu pisze:W momencie cięcia spada temperatura drutu oporowego (niewiele co prawda, ale jednak). Można to zmierzyć?

Inny pomysł podobny do zawleczki od granatu na lince - w momencie cięcia drut się napina. Ruchomą dźwigienką zliczać napięcie drutu
Raczej odpada. Używam dosyć grubego drutu (średnica 0,75mm), który po pierwsze jest twardy i mocno naciągnięty (nie ugina się), i pewnie niewiele się też wystudza (szczególnie na końcach różnica może być w marginesie błędu).

Zastanawiam się nad przykręceniem takiego przełącznika, którego dźwignia nieco by wystawała ponad wysokość drutu (tak, by ją wciskać przez przyłożenie naciągniętej tasiemki):

Obrazek

Tylko musiałbym go rozebrać i nieco podgiąć tą sprężynującą blaszkę, żeby reagował na słabszy nacisk. Ale i tak bym wolał jakieś sprytniejsze rozwiązanie ;)
uosiu
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: uosiu » 4 kwie 2012, 21:40

fotokomórka pomiędzy masztami drutu, trochę pod nim (aby łapać te ucięte tasiemki)

Albo.... Wykorzystać mechanizm działania gitary elektrycznej :D
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 5 kwie 2012, 13:14

Wczoraj właśnie kupiłem nadawczą i odbiorczą diodę IR i spróbuję coś dzisiaj podziałać.

Ale z tym przetwornikiem od gitary, to też niegłupie... w czasie cięcia ten drut wydaje nawet taki charakterystyczny dźwięk... - tylko nie mam pomysłu, jak to ugryźć w Arduino ;)
stasheck
Młodszy majsterkowicz

Post autor: stasheck » 6 kwie 2012, 11:57

A sprawdzałeś oscyloskopem, czy po przecięciu prąd się nie zmienia? Nawet jak tylko minimalnie, to jakiś wzmacniacz i może szłoby policzyć.

A co do przetwornika gitarowego - może odseparowanie stałej, a potem pocałkowanie zmiennej? Powinien wyjść jakiś sygnał, który złapiesz Arduinem.

Ale to luźne pomysły teoretyka :D
loskamilos
Młodszy majsterkowicz

Post autor: loskamilos » 11 kwie 2012, 21:29

A może zrobić jeden maszt delikatnie ruchomy, na zawiasie ze sprężynką. Sprężynka naciąga drut, jednak na tyle delikatnie aby przyłożenie tasiemki powodowało przechylenie tego masztu - teraz trzeba tylko zliczać ruchy masztu (np przez diode ir+odbiornik)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 11 kwie 2012, 21:37

miałem się wcześniej udzielić ale zapomniałem :) mianowicie zastosować tą dźwignie co pokazałeś kilka postów wcześnie. Zamocować równolegle z lekkim przesunięciem (ok.1mm) nad drutem oporowym cienką żyłkę która ugnie się na tyle ale dźwignia zliczyła impuls a jednocześnie drut oporowy był wstanie przeciąć tasiemkę
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 13 kwie 2012, 12:15

Dzisiaj znalazłem chwilę, żeby zrobić sobie prototyp bramki IR, i powiem Wam, że całkiem fajnie to działa :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3WYaDby3H6s[/youtube]

Tylko jeszcze muszę dorobić do tego licznik na 7-segmentowym, 4-cyfrowym wyświetlaczu i będzie można ciąć do upadłego :D
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 24 cze 2012, 22:59

Prototyp już działa :D
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QgnrKpO2gd0[/youtube]
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: