potencjometr suwakowy - czy to będzie odpowiednie?

ODPOWIEDZ
ruhacz
Młodszy majsterkowicz

potencjometr suwakowy - czy to będzie odpowiednie?

Post autor: ruhacz » 26 cze 2013, 13:59

Witajcie
Mam problem z wymyśleniem czegoś sensownego, co sprawdzi mi w jakim miejscu znajuje się element - na obrazku nizej jest to czerwona kropka. "Kropka" ta przesuwana jest silnikiem po zielonej zębatce. Muszę znać jej dokładne położenie. Z samych obrotów silnika tego nie wyliczę, bo obciażenia będą bardzo różne, a pomiar musi być jak najdokładniejszy. Myślałem o użyciu potencjometru suwakowego, jednak tak dużego jaki mi trzeba nie znalazłem. Podejrzewam, że ktoś wymyślił jakiś lepszy system do określenia położenia elementów suwanych - prosiłbym o informacje o ile coś takiego istnieje Ew. jak mógłbym przerobić potencjometr suwakowy tak żeby spełniał moje oczekiwania?
Untitled.jpg
pozdrawiam
m.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Santyago
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: potencjometr suwakowy - czy to będzie odpowiednie?

Post autor: Santyago » 26 cze 2013, 14:08

Może ultradźwiękowy czujnik odległości? Za około 50zł można dostać taki z pomiarem do 4m. Ewentualnie na podczerwień - np. SHARP GP2Y0A02YK0F, analogowe wyjście (ale minimalna odległość pomiarowa to około 15 cm , maksymalna około 150cm).
ruhacz
Młodszy majsterkowicz

Post autor: ruhacz » 26 cze 2013, 14:13

o tym samym myślałem, aczkolwiek nigdy nie miałem takiego sprzętu także nie wiem jak jest z dokładnośćią takiego pomiaru.
Awatar użytkownika
Santyago
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Santyago » 26 cze 2013, 14:35

Tańsze ultradźwięki mają rozdzielczość około 1cm. Droższe nawet 0.1mm i więcej. To na pewno już znajdziesz w kartach katalogowych. Np. HC-SR04 to dokładoność 3mm
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 26 cze 2013, 16:07

Jaką kwotę możesz na to przeznaczyć? Jaka dokładność Cię interesuje?

Można to zrealizować za pomocą gotowych rozwiązań, np. liniał magnetyczny. Ale nie jest to tania impreza http://allegro.pl/linial-magnetyczny-ml ... 61946.html
Tak samo laserowe czujniki - drogie, oba te rozwiązania przeznaczone są dla przemysłu.

Możesz trochę pokombinować z enkoderami obrotowymi, np. w takiej konfiguracji: dwa koła pasowe i pasek zębaty, np. T2,5, T5 czy inny o małej podziałce. Oś jednego z kół sprzegasz z enkoderem obrotowym. Pasek zębaty mocujesz w jednym punkcie do tego, co będzie się przesuwać. Ze średnicy podziałowej koła i ilości impulsów enkodera obliczysz ile impulsów wywoła przesunięcie o 1mm.
Można zastosować podobny patent do powyższego, z nierozciągliwą linką (np. stalową). Zamiast kół zębatych stosujesz walec pokryty gumą (czyli np. wąż ogrodowy naciągnięty na pręt z kwasówki), łożyskujesz oba, jedno sprzęgasz z enkoderem. Tylko w tym wypadku linka musi owijać walec 2-3 krotnie (kąt opasania 720-1080stopni) a nie jak w wypadku kół pasowych 180stopni. Ale jest taniej.

Może być również powyższa konfiguracja z potencjometrem wieloobrotowym zamiast enkodera. Wtedy musisz dobrać odpowiednią przekładnię (czyli średnicę rolki), aby metr przesunięcia liniowego "zmieścił" się w 10 obrotach potencjometru.

Generalnie to jeszcze nie wszystkie sposoby. Zależy od wymaganej dokładności i zasobności portfela.
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 26 cze 2013, 16:25

Akurat oglądałem najnowszy filmik Dave'a, może podsunie Ci to rozwiązanie:
http://www.youtube.com/watch?v=7wAPWTzK8iI&t=12m00s
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: