Podczerwień

ODPOWIEDZ
SURViR
Młodszy majsterkowicz

Podczerwień

Post autor: SURViR » 22 lis 2013, 21:25

Jest to mój pierwszy post, także Witam wszystkich.

Chciałbym zadać pytanie - buduję elektronikę schodów LED. Mój problem polega na tym, że potrzebuję mieć coś jak \"Brama podczerwieni\" na każdym schodzie, nie wiem jak się za to zabrać, mam już odbiornik TSOP który pracuje przy 38Khz, mój problem polega na tym, że chciałbym zrobić nadajnik który będzie nadawał na tej częstotliwości, i nie za bardzo mam pojęcie jak się za to zabrać. Diody IR oczywiście mam - nie czy będę musiał kupować jakieś ATtiny aby podawało sygnał z taką częstotliwością. Oczywiście chciałbym wykonać to jak najmniejszym kosztem ponieważ muszę wykonać 47 takich \"Nadajników\". Z góry dzięki. :) Pozdrawiam.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Re: Podczerwień

Post autor: rafalzaq » 22 lis 2013, 23:06

Rozumiem że chodzi tu tylko o sprawdzenie czy między nadajnikiem, a odbiornikiem jest jakaś przeszkoda (głównie człowiek). W takim przypadku nie potrzebujesz wysyłać żadnych danych, a sprawdzić tylko czy odbiornik coś odbiera (bo nadajniki będą nadawać cały czas). Odbiornik TSOP nada się do przesyłania danych. Wtedy musisz nadawać z częstotliwością odbiornika (czyli te 38 kHz). Tutaj świecisz diodami cały czas i sprawdzasz czy odbiornik (fototranzystor czy jakaś fotodioda) to odbiera. Jeśli tak to oznacza, że nic nie zasłania czyli żadnej przeszkody nie ma. W przeciwnym wypadku coś będzie zasłaniać (lub dioda nie będzie świecić w odbiornik, ale ten przypadek trzeba wykluczyć).
Dlaczego chcesz aż 47 nadajników? Nie wystarczy kilka żeby wykryć, że ktoś wszedł/zszedł ze schodów?
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 22 lis 2013, 23:44

Z tego co się orientuję większość sterowników ma tylko kilka czujników, głównie do wykrycia kierunku, wchodzenie czy schodzenie i zapala taśmy w sekwencji z odpowiednim opóźnieniem. To najprostsze rozwiązanie.
SURViR
Młodszy majsterkowicz

Post autor: SURViR » 23 lis 2013, 00:00

Potrzebuje 47 ponieważ osoba dla której to wykonuję zażyczyła sobie że jak idzie po schodach to 5 przed nią i 5 za nią się świeci.
@Maxik - Nie mogę tak ponieważ muszę uwzględnić możliwość zatrzymania się przez osobę która się tam porusza.

Hmm - Więc jak w takim razie mam to zrobić. Jak świeciłem diodą na TSOP\'a to tylko w momencie zaświecenia zmieniało się wyjście i zaraz wracało do poprzedniego stanu. A jeżeli użyję fototranzystora nie uzyskam czasem efektu, że nawet gdy poświecę latarką on będzie widział to jako \'Nadajnik\' niestety na optyce itp się kompletnie nie znam i niezbyt wiem jak sie za to zabrać. ;) Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 23 lis 2013, 00:05

SURViR
Młodszy majsterkowicz

Post autor: SURViR » 23 lis 2013, 00:13

No niestety nie o takie coś mi chodzi - zależy mi nie na samym sterowniku tylko na wykrywaniu czy ktoś stoi na danym schodzie czy nie - sterownik już mam na wykończeniu ;) Chodzi tu o wykrywanie każdego schoda od osobna na tym co podesłałeś tak nie było.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 23 lis 2013, 00:20

Fototranzystor IR jest oświetlony non-stop diodą. Jeśli dodatkowo oświetlisz go latarką, to nic nie zmieni. Dopiero brak oświetlenia (przerwanie strumienia świetlnego) powoduje jakąś-tam akcję. TSOP jest zbędny.
Musisz użyć diod o małym kącie świecenia. Jeśli użyjesz szerokich, to na 80-100cm szerokości stopnia, będziesz musiał zasilać diodę dużym prądem. Jeśli by każdą diodę zasilać prądem 20mA non-stop, to przy 47 diodach masz prawie 1A ciągłego poboru prądu. Klient chce, klient będzie płacić. Tylko pewnie będzie miał do Ciebie pretensje.
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 23 lis 2013, 00:24

Dużo roboty bez sensu, ale to moja opinia. Jak kupisz fototranzystor na IR to on sobie bardzo dobrze filtruje światło widzialne, nie ma opcji żeby wykrywał latarkę. Kiedyś kupiłem 1szt takiego: http://lispol.pl/product,309,fototranzystor_fi3mm.html i fajnie działał.
SURViR
Młodszy majsterkowicz

Post autor: SURViR » 23 lis 2013, 00:27

Wiem wiem - też tak uważam, ale to nie dla mnie jest robione ;) a jak ze wzmocnieniem na jaką odległość gdzieś tak starczy ? Bo w największych odstępach może to sięgać nawet i 4M co mam zrobić aby wystarczyło.

Z tym poborem - fakt. Coś wymyślę że na przykład gdy wszystkie są wyłączone to tylko pierwszy po jednej i drugiej stronie jest aktywny.

Myślałem o takiej diodzie:
OPE5594A
i fototranzystorze:
LIRT3B-940
SURViR
Młodszy majsterkowicz

Post autor: SURViR » 23 lis 2013, 10:18

Pewny jestem, że świecić nie będzie, nie ma sie co martwic, stopień jest wystarczajaco długi ;)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: