ZEGAR/KALENDARZ DLA STARSZEJ OSOBY

ODPOWIEDZ
andgo
Młodszy majsterkowicz

ZEGAR/KALENDARZ DLA STARSZEJ OSOBY

Post autor: andgo » 5 gru 2013, 19:33

ELEKTRONICZNY ZEGAR KALENDARZ DLA STARSZYCH OSÓB

Dzień dobry.
Potrzebuję pomocy w skonstruowaniu elektronicznego zegara /kalendarza /dla starszej osoby.
Zegar/ kalendarz/ powinien zawierać wyświetlacz, który jest najważniejszy dla tej osoby. Wyświetlacz może być zrealizowany na matrycach LED, matrycach alfanumerycznych, ale nie na LCD.
Wymagania: wyświetlacz długości około 30 cm, szerokość dowolna. Wyświetlacz ma zawierać trzy linie tekstu.
1 linia :wyświetlanie kolejnego dnia miesiąca-dwie cyfry arabskie.
2 linia: wyświetlanie słownie, aktualnego miesiąca po polsku, cały wyraz miesiąca bez skrótów.
3 linia: wyświetlanie aktualnego dnia tygodnia, słownie po polsku, też bez skrótów.
Inne wymagania:
a) wyświetlacz musi być energooszczędny /wiadomo starsze osoby- niskie emerytury/.
b) Wyświetlacz musi być dobrze widoczny z mniejszej odległości, będzie wisiał w pokoju.
c )Możliwość wygaszania wyświetlacza w nocy.
d) Musi być zabezpieczony przed przerwami w dostawie zasilania.
Z poważaniem Grzegorz Andrzejewski

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Dave
Majsterkowicz

Re: ZEGAR/KALENDARZ DLA STARSZEJ OSOBY

Post autor: Dave » 5 gru 2013, 21:59

Pierwsza rzecz, jaka mi przychodzi do głowy to wykorzystanie wyświetlaczy alfanumerycznych LED: http://sklep.avt.pl/wyswietlacz-zielony-20-3mm-wa.html
Jak ma być to dla osoby starszej, to myślę, że mniejsza wysokość cyfry niż 20mm się nie sprawdzi.
Sklejasz kilka takich wyświetlaczy w 3 rzędy (dla wyrazu poniedziałek potrzebujesz 12 takich, czyli w 3 linii potrzebujesz 12 wyświetlaczy, w 2 linii to będzie chyba 8, a w 1 linii - 2 wyświetlacze) dodajesz jakiś prosty uC, np. ATMEGA 8 oraz kilka rejestrów przesuwnych i jakieś multipleksowanie, żeby prądu za dużo nie pobierać. Wyłączanie lub ściemnianie w nocy można zrealizować na jakimś fotorezystorze podłączonym do uC. Do tego jakiś akumulator 12v lub 6v podtrzymujący napięcie.
andgo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: andgo » 5 gru 2013, 22:32

Dzięki za podpowiedź.
Myślałem o tych wyświetlaczach alfanumerycznych. Jednak nie chcę wyświetlania przesuwnego. to musi być wyswietlanie statyczne. Chodzi o starszą osobę. Myślę, że nie wytrzymała by długo z przesuwającym się napisem.
A co kolega myśli o matrycach diodowych.Widziałem dzisiaj ofertę 8X8 diod 37X53 mmpo korzystnej cenie. Cena za sztukę ok.1,70 ale trzeba kupić 32 szt. Byłoby taniej, tylko nic nie wiem o sterowaniu.W ogóle problem programowania to dla mnie czarna sztuka, liczę na jakieś gotowe rozwiązania.A poskładanie całości jakoś sobie poradzę.
Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Post autor: rafalzaq » 5 gru 2013, 22:47

Ale przesuwne są tylko rejestry, a nie napisy. Obojętnie czy użyjesz takich wyświetlaczy z avt czy jakichś matryc ledowych to i tak można tym sterować za pomocą rejestrów przesuwnych. Na głównej jest kilka ciekawych wpisów na ten temat. Tu pierwsza część http://majsterkowo.pl/zegar-cyfrowy-led ... powietrza/
Dave
Majsterkowicz

Post autor: Dave » 5 gru 2013, 22:52

Tak jak kolega napisał, te dane na wyświetlaczach nie przesuwałyby się. Dzięki rejestrom można sterować kilkoma wyświetlaczami z zaledwie kilku (zamiast z kilkunastu) wyjść uC. Matryce ledowe też nie są głupim pomysłem, wszystko zależy od osoby, niektórzy preferują matryce zamiast wyświetlaczy LED i odwrotnie.
andgo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: andgo » 5 gru 2013, 23:59

Dziękuję.
Widzę, że wspólnie coś się wykluje z tego pomysłu. Ponieważ jestem tu od paru godzin, nie widziałem tej stronki tego kolegi o tym zegarze. Chyba zdecyduję się na matryce, bo ten kolega nawet je ustawił w poziomie. Moja starsza Pani, która potrzebuje tego wyświetlacza ma,o dziwo dobry wzrok jak na swój wiek. Myślę,że wielkość liter w tym wyświetlaczu będzie wynosić 2o mm.
Sen z powiek spędza mi natomiast zaprogramowanie tego kalendarza, bo jak pisałem jestem zielony. Czy ktoś ma jakis pomysł jak to zrobić? Jaki kupić mikroprocesor itp?
skl
Majsterkowicz

Post autor: skl » 6 gru 2013, 21:24

Do obsługi kalendarza i zegarka wystarczy Moduł RTC - DS1307 (20 zł na nettigo.pl - nie mogę wstawiać linków). Ma on wbudowany kalendarz z dniami tygodnia.
Jakie uC to też zależy od ilości potrzebnych wyjść, ogólnie w cenie od 5 do 20 zł.
Wyświetlacz to można zbudować z pojedynczych segmentów, ale zastanów się nad kosztami: 3 wiersze po 12 znaków x 5zł za sztukę.

//edit:
Samo programowanie zegara to nic trudnego nie będzie, jest pełno różnych gotowców na necie. Na temat wyświetlaczy segmentowych też widziałem parę artów. Do wyceny trzeba jeszcze doliczyć rejestry przesuwne. Radziłbym się rozejrzeć czy nie taniej będzie kupić gotowca ;)

pierwszy lepszy wynik wyszukiwania:
na stronie argo.pl:
Wskazania godziny, dnia tygodnia, daty i temperatury
Wymiary: wyświetlacz czasu – 17x6 cm
Wyświetlacz daty i temperatury – 17x3 cm
cena: niecałe 250zł
andgo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: andgo » 8 gru 2013, 16:43

Jestem po niespodziewanej przerwie spowodowanej przez niesforny zefirek o nazwie Ksawery. Ksawery skutecznie odciął mnie od zasilania i wody. Tyle tytułem wstępu.
Oglądnąłem ten zegar/gotowiec/ na stronie argopl. Niestety nie nadaje się ponieważ jego wyświetlacz nie wyświetla dni tygodnia po polsku. A to jest jeden z warunków tej kostrukcji.
Natomiast jeżeli chodzi o ten moduł RTC-DS1307 to jest chyba to co będzie mi potrzebne. Przy okazji poszukiwania tego modułu okazało się, że kolega na tej stronie/Majsterkowo/ coś podobnego stworzył. Ponieważ jestem tu nowy, nie zauważyłem tego artykułu.
Odnośnie wyświetlaczy to zamierzam użyć matryc diodowych 24 szt. do wyświetlenia nazw tygodnia i miesiąca./12 dla nazwy dni tygodnia i 12 dla nazwy kolejnych miesięcy. Natomiast wyświetlenie kolejnego dnia miesiąca/cyfrowo/ chcę zrealizować na podwójnym wyświetlaczu diodowym. Nawet nie chcę wyświetlania godziny i minut. Czyli klasyczny zegar jest zbędny. No chyba, że inaczej się nie da, to go włożę.
andgo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: andgo » 20 wrz 2015, 21:15

Temat już nieaktualny. Zamykam
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: