Silniczek do klocków Lego

ODPOWIEDZ
biker89
Młodszy majsterkowicz

Silniczek do klocków Lego

Post autor: biker89 » 15 gru 2013, 20:54

Witam wszystkich,
Z racji, że niestety mam wciąż bardzo małe pojęcie o elektronice zwracam się o pomoc i pokierowanie :)

Chciałbym złożyć młodszemu bratu moduł sterowania silniczkami, które mógłby wykorzystać w swoich konstrukcjach z klocków lego. Z zasady miałoby to być coś w stylu zestawu z zalaczonego pliku z tym, że chciałbym mieć możliwość obsługi większej ilości silniczków, np 3. To nie ma być baza do budowli wyścigówki, raczej dźwigów itp, moc silniczków będzie podobna do tych z kolejki. Szukałem "gotowych" projektów na google, ale albo nie potrafię tego dobrze nazwać albo poprostu nikt tego nie opublikował.

Im prostsze zaproponujecie rozwiązanie tym lepiej :)

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Re: Silniczek do klocków Lego

Post autor: siwy2411 » 15 gru 2013, 21:47

Nie wiem o jakim mówimy budżecie, ale najłatwiej byłoby kupić zestaw LEGO Mindstorms z dedykowanymi silnikami, czujnikami itd.
A jeżeli ta opcja odpada to musiałbyś powiedzieć więcej o wymaganiach - czy interesuje Cię tylko sterowanie kierunkiem pracy silników, czy też ich obrotami, czy też może chcesz osiągnąć wysoką precyzję sterowania ruchem - wtedy silniki krokowe.
biker89
Młodszy majsterkowicz

Post autor: biker89 » 15 gru 2013, 22:12

Silniczki mam ze starej kolejki. Sterowanie jedynie on/off i jesli sie da to prawo/lewo. Absolutnie zadnych wymagan :)
siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Post autor: siwy2411 » 15 gru 2013, 22:30

jeżeli on/off to sprawa trywialna, wszystko rozbija się o estetykę - jakieś sensowne przyciski załączające silniki, zasilacz dobrany napięciowo i prądowo pod silniki i sposób podłączenia silników do modułu zasilania, oraz ich podłączenie do klocków, czyli najlepiej:
-jakiś zasilacz na 5V od telefonu (choć tutaj może być problem z wydajnością prądową), lub jakiś zasilacz do LEDów na 12V (oczywiście w zależności od napięcia znamionowego silnika/silników)
-zasilanie wchodzące do jakiejś obudowy uniwersalnej, żeby jakoś to wyglądało
-w obudowie jakieś przyciski (ja bym zastosował monostabilne, żeby po puszczeniu silnik sam się zatrzymywał)
-z obudowy wyjście na silniki (np. przez jakąś RJ'tkę)
-silniki najlepiej zabudowane w obudowie z klocków, żeby dało się je łatwo umieścić w konstrukcji
-na wale silnika termoglutem przyczepiony klocek z dziurą "krzyżakową"

to taka najprostsza wersja. Jeżeli chodzi o sterowanie kierunkiem obrotów to do tego dochodzi mostek H (poczytaj, np. na wiki) - bez sterowania prędkością obrotów da się to względnie łatwo zrobić bez mikrokontrolera.
biker89
Młodszy majsterkowicz

Post autor: biker89 » 16 gru 2013, 12:47

Estetyke i integracje z klockami biore na siebie :)
Co do zasilacza to mam jakies od starych komorek, ale mam tez od starego laptopa wiec moze taki by sie nadal. Jako, ze tak jak mowilem, w kwestii elektroniki raczkuje to w jaki sposob mialbym "rozdzielic" prad do tych silniczkow (poprzez przyciski ofkors). Bylbym wdzieczny za podanie jakis wskazowek czego mam sie douczyc, zeby to zrobic :)
Arturr300
Starszy majsterkowicz

Post autor: Arturr300 » 16 gru 2013, 14:57

Na jakie napięcie masz silniczki?
siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Post autor: siwy2411 » 16 gru 2013, 15:05

Na silniczkach powinieneś mieć jakąś tabliczkę znamionową z ich napięciem znamionowym i pobieranym przez nie prądem. Bez tych informacji ani rusz.
biker89
Młodszy majsterkowicz

Post autor: biker89 » 16 gru 2013, 20:27

Niestety nic absolutnie nie ma na nich, sa bardzo podobne do tych conrad.pl/Silnik-elektryczny-Motraxx-X-Slot-Tuning,-skala-1:24.htm?websale8=conrad&pi=229020&ci=SHOP_AREA_19779_1210014&otp1=tablink2

Pamietam, ze kiedys podlaczylem takie do starej baterii od nokii i smigalo...
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: