Lutowanie na szkle

ODPOWIEDZ
tabson89
Młodszy majsterkowicz

Lutowanie na szkle

Post autor: tabson89 » 18 gru 2013, 14:22

Witam, mam pytanie odnośnie lutowania ale nie związanego z elektroniką, ale mam nadzieję uzyskać odpowiedz od osób znających się na tym. Generalnie jestem totalnym laikiem w tej sprawie a cynę chcę wykorzystać w bardziej artystyczny sposób. Chcę zrobić wzór na żarówce ale przy pierwszym podejściu zobaczyłam że nie ma szans na to żeby 'lut' utrzymał się na szkle:) dołączam zdjęcie tego co chcę wykonać
balony-z-zarowek.jpg
. Czym mam pokryć szkło? Czy mogę zastąpić cynę czymś innym?

Przy okazji żeby nie robić większej ilości wątków: Czy są różne rodzaje cyny? Chcę wykonać małe figurki z cyny (jedną mi się udało ale męcząca sprawa) Czy jest jakieś tworzywo bardziej hmm.. gęste/plastyczne? (również dołączam zdjęcie tego co wykonałam
20131218_130837.jpg
)

pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: Lutowanie na szkle

Post autor: Maxik » 18 gru 2013, 14:41

Poszukałem i trafiłem na ten wątek: http://www.easyart.fora.pl/pytania-do-c ... m,673.html

Wynika z niego, że:
a) na szkle układa się drut/taśmę miedzianą i dopiero to lutuje
b) są różne rodzaje cyny(osobiście się nie spotkałem, przy elektronice nie ma to aż tak wielkiego znaczenia lub sklepy elektroniczne oferują jeden rodzaj)
c) ktoś słusznie zwrócił uwagę na srebrzankę, wygląda bardzo podobnie, ale to drut miedziany pokryty srebrem
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Re: Lutowanie na szkle

Post autor: cube » 18 gru 2013, 14:51

Są różne rodzaje cyny stosowane. W elektronice stosowany był stop SnPb (używa się go nadal w zastosowaniach militarnych), teraz już stosuje się cynę bezołowiową, znaczy z innymi domieszkami. Cyna elektroniczna a właściwie spoiwo lutownicze, najczęściej w rdzeniu posiada topnik ułatwiający lutowanie i utrudniający utlenianie złącza. Topnik typowo do elektroniki.
Poza różnymi stopami lutowniczymi, istnieją też przynajmniej dwa rodzaje lutowania, tzw. miękkie i twarde; które różnią się temperaturą lutowania (=zastosowanym narzędziem). Poza tym lutować na twardo można mosiądzem, stopami cyny domieszkowanymi srebrem, złotem lub samym srebrem czy złotem. Jest też mnóstwo różnych rodzajów topników, inne używa się do lutowania rur miedzianych a inne w elektronice.

Żarówy wyglądają jak drut srebrny/srebrzony/cynowany, polutowany miękko, czyli zwykłą lutownicą większej mocy.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: