Prosty zapalnik.

ODPOWIEDZ
karaluch8
Młodszy majsterkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2013, 19:38

Prosty zapalnik.

Post autor: karaluch8 » 27 gru 2013, 16:32

Siemka. Gram w ASG, jednak chciałbym urozmaicić sobie nieco grę dzięki zapalnikowi. Chcę zrobić takie coś: Jakieś pudełko a w tym pudełku chcę umieścić kluczyk, trzy włączniki i po 2 diody w każdym przełączniku, czyli: Główny włącznik to stacyjka, uruchamiamy, i zapalają się 3 diody na każdy włącznik - czerwone. Następnie włączamy przełącznik i zapala się zielona dioda a gaszą się czerwone, oczywiście każdy przełącznik oddzielne diody. Gdy już palą się 3 zielone diody, następuje zapłon (myślę że stłuczona żarówka i żarnik nada się idealnie), i odpala się lont petardy. Teraz tylko jak to zrobić, jakie zasilanie itd... Nie pogniewał bym się gdyby ktoś zrobił NAJPROSTSZY schemat. Nie chcę by to było skomplikowane tylko proste. Przekręcam kluczyk, palą się 3 diody czerwone przy każdym przełączniku, przełączam jeden zapala sie przy nim zielona dioda itd. Jak już wszystkie przełączę (3 diody zielone) następuje zapłon petardy. :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


karaluch8
Młodszy majsterkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2013, 19:38

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: karaluch8 » 27 gru 2013, 19:41

MrLewerence pisze:
karaluch8 pisze:Siemka. Gram w ASG, jednak chciałbym urozmaicić sobie nieco grę dzięki zapalnikowi. Chcę zrobić takie coś: Jakieś pudełko a w tym pudełku chcę umieścić kluczyk, trzy włączniki i po 2 diody w każdym przełączniku, czyli: Główny włącznik to stacyjka, uruchamiamy, i zapalają się 3 diody na każdy włącznik - czerwone. Następnie włączamy przełącznik i zapala się zielona dioda a gaszą się czerwone, oczywiście każdy przełącznik oddzielne diody. Gdy już palą się 3 zielone diody, następuje zapłon (myślę że stłuczona żarówka i żarnik nada się idealnie), i odpala się lont petardy. Teraz tylko jak to zrobić, jakie zasilanie itd... Nie pogniewał bym się gdyby ktoś zrobił NAJPROSTSZY schemat. Nie chcę by to było skomplikowane tylko proste. Przekręcam kluczyk, palą się 3 diody czerwone przy każdym przełączniku, przełączam jeden zapala sie przy nim zielona dioda itd. Jak już wszystkie przełączę (3 diody zielone) następuje zapłon petardy. :)
Sylwester się zbliża :)
schemat.jpg
Może wystarczy taki schemat;
- Przełączniki. Do wyboru do koloru.
- Diody dwukolorowe, czerwona/zielona.
- Rezystory 100-300 omów.
- elementy które nazwałeś zapalnikami, ja nazwałem grzałkami.
Myślę, że nie trzeba specjalnego komentarza do schematu.

Akumulator zaproponowałem na napięcie 3,7V, może to być oczywiście akumulator o większym napięciu trzeba pamiętaćo rezystorach dla diod, żeby ich nie spalić.
Zapomniałem o włączniku "stacyjkowym", ale wpięcie go w układ chyba nie stanowi problemu...

Element zapalający myślisz o żarówkach. Nie będziesz miał powtarzalności, za każdym razem trzeba by wkładać nowe.
Ja wykorzystałbym do tego celu grzałkę.
Grzałkę można zrobić z drutu Khantal A1 o średnicy 0,2mm.
Nawijasz na rurkę o średnicy nieco większej niż średnica lontu 10 zwojów drutu, co da opór około 5 omów (jeśli wykorzystasz proponowany przeze mnie drut).
Przy napięciu 3,7V popłynie prąd około 0,75A, po kilku sekundach przepływ prądu spowoduje rozgrzanie się grzałki niemal do czerwoności, temperatura wystarczająca do zapalenia lontu petardy.
Aby przyspieszyć czas rozgrzewania grzałki należało by zwiększyć prąd który będzie płyną przez grzałkę. Najprościej to zwiększyć napięcie.
Zmniejszanie oporności grzałki nie ma sensu bo przy tym drucie i średnicy grzałki około 3mm grzałka będzie miała długość niespełna 5 milimetrów, to trochę mało, ale delikatnie rozciągnąć by zwiększyć powierzchnię przekazywanej temperatury.

Drut Khantal A1 albo podobny możesz kupić w sklepach z akcesoriami do e-papierosów, jest tani 0,80 - 1,20PLN za metr. Na 1 grzałkę pójdzie max 5cm.
Do rozwiązań konstrukcyjnych, jak to poskładać, jaką formę ma przyjąć całe urządzenie - zdecyduj sam.
Nie zupełnie o to mi chodziło, ale dzięki za starania. :)
Może wytłumaczę to na obrazku.
Jak widać niżej, chcę by po przekręceniu stacyjki zaświeciły się czerwone diody, przełączniki chcę by były dźwigniowe, czyli jak będą na górze to prąd nie płynie, 1 przełącznik na dół, i płynie prąd do 2 a w 1 przełączniku zapala się zielona dioda. I tak w 2 i 3 :) Nie mam pomysłu tylko jak zrobić to by czerwona dioda zgasła a zapaliła się zielona. Może jest to banalne, ale dla mnie nie bardzo ;/ Służyć to będzie głównie do zabawy, więc dlatego chcę mniej więcej taką "bezsensowną" bajerę :)
i.imgur. com/KdPMXJ6.jpg
ps: Usunąć spację po kropce :)
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka
Posty: 1245
Rejestracja: 18 lis 2011, 02:18

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: Marhef » 27 gru 2013, 23:40

Kupujesz wyłączniki dźwigniowe z trzema nóżkami (np. taki). Do środkowej nóżki pierwszego dołączasz sygnał "+" ze stacyjki, do jednej skrajnej nóżki diodę czerwoną (oczywiście przez odpowiedni rezystor), do drugiej równolegle diodę zieloną i środkową nóżkę kolejnego przełącznika. Drugi przełącznik podłączasz analogicznie jak pierwszy. A w trzecim jedyną różnicą jest to, że nie podłączasz kolejnego przełącznika, tylko "zapalnik".

To, co napisałem o u Ciebie na schemacie zielona ramka. Potrzebujesz rysunku, czy zozumiałeś, o co mi chodzi?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka
Posty: 1245
Rejestracja: 18 lis 2011, 02:18

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: Marhef » 28 gru 2013, 00:45

MrLawrence, nie narysowałeś tego. Koledze chodzi o to, że włączniki dźwigienkowe masz połączone SZEREGOWO, i dopiero przełączenie ostatniego odpala petardę. Ty podałeś detonator osobno dla czterech petard
karaluch8
Młodszy majsterkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2013, 19:38

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: karaluch8 » 28 gru 2013, 11:58

@Marhef

Dzięki tobie skumałem. Dzięki :) Już mniej więcej wiem jak to zrobię :)
karaluch8
Młodszy majsterkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2013, 19:38

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: karaluch8 » 28 gru 2013, 12:09

Czy dobrze to narysowałem? Pominąłem te rezystory na razie. Chcę wiedzieć czy dobrze to podłączyłem, na mój rozum i.imgur. com/gYkEudo.jpg
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka
Posty: 1245
Rejestracja: 18 lis 2011, 02:18

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: Marhef » 28 gru 2013, 12:17

Drugi przełącznik masz źle. Czerwona linia do trzeciego powinna być z dolnego styku.
Jeśli chcesz, żeby diody czerwone zapalały się po przekręceniu kluczyka w stacyjce, to brązową linię nie bierzesz z minusa baterii, tylko za stacyjką (tak, jak idzie czarna linia do zapalnika).
I jeszcze jedno - w takim układzie czerwone diody nie zapalą się po przekręceniu kluczyka, tylko: pierwsza czerwona zapali się po przekręceniu kluczyka, druga po przełączeniu pierwszego przełącznika, trzecia po przełączeniu drugiego przełącznika. Jeśli chcesz, żeby zapaliły się jednocześnie, musisz użyć takiego przełącznika, jaki zaproponował kolega MrLawrence (z dwoma niezależnymi stykami)
karaluch8
Młodszy majsterkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2013, 19:38

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: karaluch8 » 28 gru 2013, 12:25

Fakt, głupi błąd :P
i.imgur. com/uW49WTc.jpg
Teraz wszystko gra?


Ps:
Faken, fakt... Ehhh.. Dobra, myślę dalej...

Ps2:
Chyba że poprowadzę zasilanie z środkowego styku, to wszystkie diody będą świecić, a ostatni bedzie tylko służył do zapalenia.
Albo nie komplikując sobie życia, włącznik z wbudowaną diodą....

Ps3;
Dobra, zrobimy to z jednym przełącznikiem by nie komplikować. Służyć to będzie do zabawy, zresztą wróg zanim się do tego dostanie ;) 3 a 1 przełącznik. Dziękuje panom za objaśnienie mi tego. Temat można zamknąć.
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka
Posty: 1245
Rejestracja: 18 lis 2011, 02:18

Re: Prosty zapalnik.

Post autor: Marhef » 30 gru 2013, 02:23

Ad Ps: nie zrozumiałem.
Ad Ps2: jeśli poprowadzisz zasilanie ze środkowego, dwa pierwsze nie będą potrzebne (tylko ten, który odpala zapalnik.
Ad Ps3: W sklepie tme.eu (podawałem wcześniej link do przełącznika) są również takie z dwoma stykami, które mógłbyś użyć. Don't give up
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: