Wariująca linia 5V w zasilaczu ATX

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fenclu
Majsterkowicz

Wariująca linia 5V w zasilaczu ATX

Post autor: Fenclu » 4 maja 2012, 15:09

Witam

Wczoraj uruchomiłem zasilacz ATX i zostawiłem go samego na dosłownie 10 sekund. Kiedy przyszedłem zasilacz był mocno rozgrzany. Włączyłem go i sprawdziłem linie napięcia. Wszystkie były OK oprócz linii 5V.

Napięcie waha się od -5,2V do -6,5V. Kiedy przewód PS ON (zielony) nie jest zwarty do masy linia 5V ma napięcie -1,2V.
Wie ktoś o co chodzi?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Re: Wariująca linia 5V w zasilaczu ATX

Post autor: nightex » 4 maja 2012, 15:49

Napięcie waha się od -5,2V do -6,5V. Kiedy przewód PS ON (zielony) nie jest zwarty do masy linia 5V ma napięcie -1,2V.
tego nie kminie, jeśli PS ON nie jest zwarty to zasilacz powinien się wyłączyć :/
a jeżeli jest inaczej to musi mieć zwarcie na płytce.
zwarcie mogło by wyglądać tak że linia 5V jest obciążona 12V (5-12 z jakimś obciążeniem = ~7) co mogło by dać wynik -6V czy -5V
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 4 maja 2012, 16:26

nightex pisze:tego nie kminie, jeśli PS ON nie jest zwarty to zasilacz powinien się wyłączyć :/
Nie do końca. W zasilaczach ATX są dwie przetwornice - jedna z nich włączana jest właśnie po zwarciu zielonego przewodu do masy, a druga jest odpowiedzialna za podtrzymanie napięcia w stanie czuwania (dlatego po wyłączeniu kompa nadal możemy mieć napięcie w gniazdach USB).

Rozkręcałeś ten zasilacz? Przyjrzyj się, czy gdzieś coś nie jest osmolone, czy ogólnie podejrzanie nie wygląda. Jak na wierzchu nic nie widać, to wykręć też całą płytkę i obejrzyj ją od spodu.
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 4 maja 2012, 18:12

hm... fakt, jakoś ominąłem ten szczegół :/
no ale pojawia się kwestia najistotniejsza czyli minus. Póki co to nic innego nie potrafię aktualnie wymyśleć jak 5V - 12V

teraz mi się przypomniało kilka dni temu męczyłem się nad symulacją zasilacza 230V -> 5V bez transformatorowego :) ale i tak mi dziwne wyniki wychodziły przy różnych kombinacjach i też mi wyszedł minus. miałem mieć 5V, Minus i Gnd, ale tak nakićkałem że było -4V, minus i gnd (miał wartość -1V). Okazało się że źle zmostkowałem, z tym że był to projekt bez transformatorowy :/
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: