Obrotowy regulator bez limitu obrotów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ravon
Młodszy majsterkowicz

Obrotowy regulator bez limitu obrotów

Post autor: Ravon » 31 maja 2012, 21:29

W sprzętach audio często można spotkać się z obrotowym regulatorem głośności który ma takie krokowe przejścia przy obracaniu lub zwykłym który kręci się nieco ciężej. W każdym razie takie obrotowe regulatory nie mają limitu obrotów i chodzi mi o to czy można gdzieś takie ustrojstwo kupić?
I jeszcze jedno pytanie: Co jest czynnikiem sterującym w takim regulatorze, bo na pewno nie rezystancja, jak to w ogóle śmiga?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Re: Obrotowy regulator bez limitu obrotów

Post autor: Łukasz » 31 maja 2012, 21:44

Takie regulatory są robione na enkoderach:

Obrazek

Najprościej mówiąc, jest to takie ustrojstwo, które po każdym obrocie (o jeden "ząbek") wysyła impuls.

Na podobnej zasadzie działają scrolle w myszkach komputerowych - tylko tam jest dioda skierowana na fototranzystor, a pomiędzy nimi jest tarcza z dziurkami. Gdy kręcisz scrollem tarcza się obraca i światło diody raz dochodzi do fototranzystora przez te dziurki (rowki), a raz nie:

Obrazek
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
Awatar użytkownika
Ravon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Ravon » 1 cze 2012, 11:07

O enkoderach co nieco wiem, ale nie byłem świadomy, że to właśnie na nich jest to zrealizowane. Samemu można by kombinować z transoptorem szczelinowym i jakąś tarczą z dziurkami ale chyba lepiej kupić taki enkoder jak ze zdjęcia, tym bardziej jeśli zależy nam na wykrywaniu kierunku obrotów.

Dzięki wielkie za odpowiedź!
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 1 cze 2012, 11:19

Dokładnie - można kombinować na własną rękę (czy zdemontować ze starej myszki), ale nowe enkodery można kupić już od ~3zł, więc trochę nie ma sensu kombinować :)
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 1 cze 2012, 21:22

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Impulsator obrotowy. Chyba na elektrodzie znalazłem kiedyś cały temat dotyczący właśnie tego zagadnienia. Łącznie z programem na mikrokontroler do obsługi z wykrywaniem kierunku obrotów
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: