Sterowanie natężeniem światła. Detekcja odległości człowieka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Sterowanie natężeniem światła. Detekcja odległości człowieka

Post autor: pd1987 » 12 cze 2014, 16:20

Koledzy!
Zmajstrowałem sobie (jeszcze w formie prototypu) prosty gadżet. Steruje natężeniem światła taśmy LED w zależności od odległości człowieka poprzez czujnik ultradźwiękowy HC-SR04. I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że czasami czujnik się po prostu gubi.

Sprawdziłem odczyty i w przypadku ruchu prostopadłego do większej przeszkody (np. ściany) jest super. Ale kiedy pojawia się człowiek, trafiają się jakieś dziwne odczyty. A to raz odczyta, że przeszkody nie ma, a raz, że za blisko albo inne cuda.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Czy jest ewentualnie jakiś kod, który mógłby te odczyty filtrować i normować?
Ew. czy możecie polecić zastosowanie innego czujnika, który będzie bardziej wrażliwy na ruch człowieka?
Zależy mi na detekcji odległości. Samą obecność przez PIR już rozpracowałem i z tym nie ma problemu. Ta odległość spędza mi sen z powiek...

Z góry dzięki za pomoc! :)
Ostatnio zmieniony 16 cze 2014, 15:19 przez pd1987, łącznie zmieniany 1 raz.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: Sterowanie natężeniem światła wg odległości człowie

Post autor: v-cu » 12 cze 2014, 17:18

Hc-sr04 się gubi ponieważ jest już tak zrobiony.. sam pamiętam bawiłem się nim to na ściane działał idealnie lecz na człowieka czy coś innego nierównego już się gubił. A jaką odległość potrzebujesz? Może czujnik odbicowy?
PS
To troche bezsensu... gdzie chcesz taki układ zamontować?
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Re: Odp: Sterowanie natężeniem światła wg odległości człowie

Post autor: pd1987 » 12 cze 2014, 17:26

Odległości programuję tak:
- powyżej 2-4 m - brak światła
- 2-4 m do ok. 50-70 cm - wzrost natężenia
- poniżej 50-70 cm - pełne światło.
(rozbieżności wynikają z tego, że robię to w małej pracowni, jeszcze nie instalowałem w miejscu docelowym)

Chcę to zamontować przy wejściu (pod daszkiem), żeby w nocy doświetlało mi drzwi. Oczywiście PIR by wystarczył dla samej funkcjonalności, ale trzeba poszerzać horyzonty. Stąd taki pomysł.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Re: Sterowanie natężeniem światła wg odległości człowieka

Post autor: cube » 13 cze 2014, 00:03

A może zastosowanie dwóch czujników pomoże? Jeśli oba pokażą zbliżoną wartość to program się wykonuje, jeśli wskazania będą się różnić o jakiś tam procent lub więcej to powtórnie wywołać procedurę pomiaru.
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Re: Sterowanie natężeniem światła wg odległości człowieka

Post autor: pd1987 » 15 cze 2014, 16:35

Zrobiłem najpierw układ z dwoma czujnikami. Dałem im nawet 10% zapasu, ale... niespodzianka jest gdzie indziej. W sytuacji, kiedy odczyt trafia na mnie, czujnik potrafi zwrócić wartość "0". I tu jest problem. Obawiam się, że zamiast łagodnego rozjaśniania zrobi się prawdziwa dyskoteka w remizie :)

Ale szukając w sieci przykładów zastosowania HC-SR04 i czy ludkowie mieli podobne problemy, trafiłem na to:
http://starter-kit.nettigo.pl/2010/05/sonar/

Czujnik MB1010 i podobne kosztują ok. 90 PLN. Ale jeżeli będą reagować poprawnie na człowieka, to warto spróbować. Teraz do prób, a w przyszłości do poważniejszy projektów. Napiszę do Nettigo i poczekamy, co powiedzą :)

[EDIT]
No i dostałem odpowiedź z Nettigo. Wrzucam w całości:
Panie Pawle, najpoularniesza seria MB10x0 czujników Maxbotix jest z grubsza opisana tutaj: https://nettigo.pl/articles/maxbotix

Najlepiej do detekcji ludzi w dość szerokim polu nada się MB1000: https://nettigo.pl/products/137

Na pierwszy link nie udało mi się trafić, ale na szczęście obsługa czuwa :) Trzeba będzie zamówić czujnik - dobrze, że się znalazł. Szkoda tylko, że aż 100 PLN za jeden moduł.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: