Używanie pinów D+/D- USB do sterowania czymśtam

ODPOWIEDZ
Vlaadmir
Młodszy majsterkowicz

Używanie pinów D+/D- USB do sterowania czymśtam

Post autor: Vlaadmir » 21 sie 2014, 21:46

Witam. Chodzi mi po głowie wykorzystanie małego adapterka, czy też antenki wi-fi
w sposób następujący:

Antenka dostaje zasilanie przez skrajne piny (VCC, GND) z 2 baterii 6v, puszczonych przez regulator napięcia 5v. Według wszelkiej logiki urządzenie z prawidłowo doprowadzonym zasilaniem powinno reagować w JAKIKOLWIEK sposób na pojawienie się sygnału wi-fi i wyrazić to wylewnie poprzez zmiany napięcia pinach na D+/D-. Dzięki temu można by wykorzystać tranzystor do zapalenia diody, czy innego buczyka i cieszyć się miniaturowym wykrywaczem hotspotów wifi za przystępną cenę (adapter do swojego stacjonarnego PC kupiłem za jakieś 15zł).

Teorię sprawdzałem na starej myszce USB, którą podłączyłem do dobrze filtrowanego źródła napięcia konwertującego 9v z zasilacza do 5v DC.
Mysz otrzymała zasilanie, wszelkie lampki oraz laser się świecą, problem polega na tym, że sprawdzałem napięcie na pinach D+ i D-... I niezależnie od tego co się z tą myszką robi mamy 5v na D+ i 0 na D-. Klikanie, ruszanie myszą, wszelkie inputy nie powodują żadnych zmian napięcia na pinach data (pomiaru dokonuję tak, że + multimetru dotyka pinu data, a - multimetru GND)

Zatem moje pytanie brzmi jaki błąd w rozumowaniu/pomiarach popełniam i czy mój niecny plan ma jakiekolwiek szanse na realizację?

To mój pierwszy post na forum, więc proponuję uczcić tę chwilę jak kto lubi - piwem, ciastem, minutą ciszy...

Pozdrawiam wszystkie tęgie mózgi i zaznaczam, że jestem laikiem, który ledwo jest wstanie zlutować diodę z rezystorem :D Ale się staram :P

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Re: Używanie pinów D+/D- USB do sterowania czymśtam

Post autor: djbuh » 21 sie 2014, 23:51

Multimetr jest zbyt wolny, aby wychwycić tak szybkie zmiany napięcia jakie występują podczas transmisji danych. Multimetr pokaże Ci co najwyżej wartość średnią tego napięcia (lub skuteczną, jeśli ma taką funkcję). Musiałbyś użyć oscyloskopu, aby zobaczyć czy cokolwiek się tam pojawia. Jeżeli już się tam coś pojawia, to musiałbyś ten sygnał jakoś odbierać. Najprościej byłoby jakimś przerzutnikiem, który w momencie, gdy pojawią się jakieś dane przełączy się na stałe. Następnie musiałbyś go resetować, albo ręcznie albo co jakiś określony czas (czyli takie odświeżanie pomiaru).
Vlaadmir
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Vlaadmir » 22 sie 2014, 14:32

Czyli muszę skombinować oscyloskop ^^ Dzięki za odpowiedź i wyjaśnienie, prosiłbym jeszcze nie zamykać tematu, może będą dodatkowe trudności :)
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 23 sie 2014, 20:16

USB jest protokołem cyfrowym, więc zamiast oscyloskopu można go przebadać analizatorem stanów logicznych. Toto jest sporo tańsze. Natomiast szans działania w ten sposób nie widzę. Aby układ działał raczej należy wpierw wysłać mu sygnał włączenia, czyli jakąś komendę przez protokół usb. Dopiero wtedy układ odpowiada np. listą dostępnych SSID, ip czy cokolwiek tam podobnego. A po drodze pewnie jeszcze kilka innych informacji.
Vlaadmir
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Vlaadmir » 24 sie 2014, 11:27

Właśnie tego się obawiałem, ale spróbować warto :) Jeśli mycha będzie dawać znać że żyje bez karmienia jej sygnałami cyfrowymi to spróbuję też z adapterem. Może ewentualnie rozbiorę urządzenie i spróbuję jakoś ominąć logikę cyfrową :) Największym problemem jest i tak 6-dniowy tydzień pracy i zbyt wiele pomysłów na minutę :D
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam!.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: