Zasilacz do LCD

ODPOWIEDZ
bartek0305
Majsterkowicz

Zasilacz do LCD

Post autor: bartek0305 » 12 mar 2015, 13:51

Witajcie. Dostałem niesprawny telewizor LCD ale na pierwszy rzut oka uszkodzony jest tylko zasilacz. Jednak zanim kupię nowy chciałbym sprawdzić czy telewizor działa czy może wybuchający zasilacz uszkodził coś jeszcze. Oryginalny zasilacz miał na wyjściu: 12Vdc i dawał max 4.16A. Czy zastępując go na kilka/kilkanaście sekund zasilaczem stabilizowanym 13.8Vdc o wydajności 3A ciągłej i 5A chwilowej (zasilacz ZS3 firmy elektromech) nie rozwalę natychmiast telewizora albo zasilacza? Myślę że chwilkę przeciążenia zasilacz wytrzyma, ale czy za wysokie napięcie wytrzyma telewizor?
Pozdrawiam ;)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

bartek0305
Majsterkowicz

Re: Zasilacz do LCD

Post autor: bartek0305 » 12 mar 2015, 19:03

Faktycznie, nie pomyślałem w ten sposób. Na zdjęciu z załącznika widać co stało się zasilaczowi, napuchnięte są też wszystkie możliwe kondensatory. Znam jeszcze ciekawostkę odnośnie tego telewizora: gdy w mieszkaniu włączany był czajnik, wtedy obraz w tv zmieniał się na czarno-biały, może to ta anomalia wykończyła zasilacz? :) Jednak mimo wszystko zajrzę do wnętrza, może coś wypatrzę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 12 mar 2015, 22:15

Jak Ty coś tłumaczysz, to nie da się nie zrozumieć ;) Zdobędę żarówkę i na dniach dam znać jak to wygląda. Dziękuję bardzo za dotychczasową pomoc!

PS. właścicielkę mieszkania wstępnie poinformowałem o możliwym istnieniu problemu.
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 13 mar 2015, 01:47

Jak zwykle miałeś rację. W pierwszej sekundzie żarówka (H1 12V 55W) zapaliła się (podświetlenie ekranu włączyło się), potem zgasła (kiedy przygasł też na moment ekran podczas włączania) i znowu zapaliła się pełną mocą i tak już zostało (był wyświetlany niebieski ekran, ten normalny gdy brak sygnału wejściowego).
Na zdjęciu płytka (1 z 3), w lewym dolnym rogu gniazdo zasilania. Wizualnie wszystko wygląda idealnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: