Zasilacz Regulowany

ODPOWIEDZ
Tektronik
Młodszy majsterkowicz

Zasilacz Regulowany

Post autor: Tektronik » 29 wrz 2012, 16:59

Cześć zamierzam zrobić zasilacz regulowany oparty o trafo toroidalne (2x24V) . Jest to moja pierwsza konstrukcja tego typu wiec chciałbym się poradzić co i jak zrobić.

Chce mieć 2 wyświetlacze niebieskie (jeden od natężenia drugi od napięcia) , i tak samo 2 pokrętła od jednego i drugiego. Chcę tez by miał efekty dźwiękowe odpowiedzialne za ostrzeganie o przegrzaniu oraz podczas regulacji parametrów wyjściowych :)

Chciałem uzyskać efekt podczas pracy w stylu spawarki (chyba nie bardzo będziecie wiedzieli o co mi chodzi)
Obecnie mam już obudowę z gniazdami bananowymi oraz zamontowanym trafem , budowę chciałem zrobić modułową (np regulator napięcia Z AVT)

Możecie i powiedzieć na co zwrócić uwagę / doradzić ... nie wiem jak zrobić układ sterujący chłodzeniem ... ostrzegania jednocześnie o przegrzaniu.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Re: Zasilacz Regulowany

Post autor: Tomasz.B » 29 wrz 2012, 20:58

Tektronik pisze:Cześć zamierzam zrobić zasilacz regulowany oparty o trafo toroidalne (2x24V).
A reszta parametrów trafa ???
Tektronik pisze: Chciałem uzyskać efekt podczas pracy w stylu spawarki (chyba nie bardzo będziecie wiedzieli o co mi chodzi.
Masz rację, nie wiem.

Jakie parametry miałby mieć

Projekt na pewno nie będzie tani, na moje oko to 200zł możesz już sobie odłożyć.

Powiem szczerze że średnio się czuję pomagać ci przy tak zaawansowanym projekcie, chyba że koledzy z forum mają większe doświadczenie to może coś wspólnymi siłami zdziałamy.
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Tektronik
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tektronik » 29 wrz 2012, 21:27

Co do tego "Stylu spawarki" - chodzi mi oto że lubię jak jakieś urządzenie "działa" , żyje słychać jego pracę ,lubię taką "techniczność"

Mój wujek ma spawarkę Kemppi MasterTig 2000 ...weźmy ze spawa ... po chwili pali się kontrolka .słychać już wewnątrz jak wszystko chodzi do tego włącza się po chwili wentylator który też ma swój specyficzny dźwięk :)
Może jestem dziwny ale po prostu uwielbiam takie coś i chciałbym by zasilacz działał podobnie.

Wracając ... chciałbym mieć 24V i ok 10A .... trafo ma 24V ale tylko 3,33A i nie wiem czy można je podnieść do 10A
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 29 wrz 2012, 22:20

Napisz co dokładnie co pisze na transformatorze, na początku pisałeś że jest 2x24V.

Nie da się zwiększyć mocy transformatora, został tak zaprojektowany i nie ma możliwości zwiększenia jego mocy.
Można zwiększyć prąd ale kosztem niższego napięcia.
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Tektronik
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tektronik » 29 wrz 2012, 23:05

To chodziło mi o ilość wyprowadzeń ... coś mi się wydaje ze jednak bd musiał wydać na nowe trafo

Takie:
http://allegro.pl/transformator-toroida ... 47758.html
Bynajmniej ma takie parametry jakie trzeba :)
Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

Post autor: Peszel » 29 wrz 2012, 23:27

Ja to się nie znam ale jakiś zasilacz regulowany składałem i z tego co czytałem na dolny zakres, powiedzmy poniżej połowy tego co daje trafo powinieneś mieć w ogóle oddzielny transformator/uzwojenie. Zwykłe regulatory w dolnym zakresie(1-2V) klękają. Ja mam zasilacz regulowany od 0-20V i trafo z dwoma uzwojeniami to jak schodzę poniżej 8V przełączam na jedno uzwojenie. Jak się słabo orientujesz to żadna strata jak zaczniesz od byle kita(bez wodotrysków). Tym bardziej że do docelowego projektu już chcesz nowe trafo kupować. I poczytaj sobie projekty zasilaczy z edw i ep. Znajdziesz w AVT "oferta", kopiujesz kod projektu i szukasz pdfa z opisem układu.
szczerość to nie chamstwo
Tektronik
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tektronik » 29 wrz 2012, 23:48

Czyli na tym trafie z linku co ja chce nie da rady ? po to chciałem by miał 2 wyprowadzenia po 24V by jednym zasilacz sterowanie /pomiar a drugie wyprowadzenie mieć już regulowane pod zasilane rzeczy.
Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

Post autor: Peszel » 30 wrz 2012, 00:06

Jak nie potrzebujesz więcej niż 24V to powinieneś szukać 2x12V. Napięcie regulowane i pełną moc z pominięciem regulatora możesz mieć z jednego trafa. Chodzi o to żeby przy regulacji od 0-24V w połowie zakresu(poniżej) odcinać jedno uzwojenie przełącznikiem.

edit:
tanie to nie jest:/
http://sklep.avt.pl/p/pl/486524/transfo ... 12-5a.html
Tektronik
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tektronik » 30 wrz 2012, 00:32

Raczej odpada (kasy by nie starczyło na resztę) , może zaprojektuje już panel ? bynajmniej już będziecie wiedzieli o co mi chodzi i co bym chciał. :)

edit:
To chodzi oto by zasilacz "mostkował" odczepy by mieć pełne 24V ?
Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

Post autor: Peszel » 30 wrz 2012, 01:45

Jak połączysz przewód fazowy uzwojenia wtórnego nr1(12V) z przewodem neutralnym uzwojenia wtórnego nr2(12V) to otrzymasz 24V na "wolnych" zaciskach. Na obrazku by to wyglądało prościej, ale teraz nie na rysuje ani zdjęcia Ci nie zrobię. Jeżeli nie do końca się orientujesz co to jest łączenie szeregowe źródeł napięcia np, to wybrałeś sobie chyba ciut zbyt ambitny projekt. Małymi kroczkami... Złóż kita za 20zł w obudowie za 20 i trafem takim na jakie Cie stać ale tak do 50zł. Woltomierz i Amperomierz kup tanie wskazówkowe... jak podołasz to będziesz mógł jeszcze sporo w takim zasilaczu z czasem udoskonalić a to czego się nauczysz będzie bezcenne w przyszłych projektach. BTW trafa dobre często w telewizorach CRT są starszych.
Tektronik
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tektronik » 30 wrz 2012, 02:06

Wiem o co chodzi z łączeniem , będę informował jak mi idzie :) , jednym z trudniejszych zadań wydaje mi się ten system chłodzenie wraz z kontrolkami od wentylatora i ikony termometru.

Chciałbym by to działało tak ... na froncie będzie coś takiego: http://obrazki.elektroda.pl/3789017100_1348926701.jpg

I do tego jeszcze ikonka wentylatora też z diodką ... gdy zasilacz będzie pracował kontrolka przy termometrze będzie świecić się na zielono , po przekroczeniu pewnej temperatury uruchomi się sygnał dźwiękowy kontrolka przy termometrze zacznie migać na pomarańczowo oraz kontrolka przy ikonie wentylatora zacznie się świecić :)

Gdy temp. spadnie wentylator się wyłącza kontrolka wentyla gaśnie a lampka przy termometrze świeci się znów na zielono ... całość podobnie jak w spawarxe

Edit: to tylko jedna z ikonek :)
Dave
Majsterkowicz

Post autor: Dave » 3 paź 2012, 21:00

Myślę nad budową zasilacza warsztatowego już od dłuższego czasu. Mam już zaprojektowane większość rzeczy i jedynym co mnie powstrzymuje przed rozpoczęciem prac jest brak wolnego czasu.
Mogę koledze parę rzeczy podpowiedzieć, jednak moje pytanie brzmi: Po co koledze aż 10 amper?
To ma być zasilacz, czy prostownik? Jak do zasilacza warsztatowego 5 amper to aż nadto, jednak według mnie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie budowa zasilacza z regulacją 0 - 30 V i 0 - 3 A. Najczęściej budowanym zasilaczem jest zasilacz ze strony electronics-lab, i w oparciu o ten zasilacz będę budował swój.
http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html

Sterownik wentylatora to według mnie najprostsza i najtańsza rzecz w całym zasilaczu. Jeśli kolega czuje się na siłach może wytrawić własną płytkę i kupić elementy za mniej niż 10 zł według tego schematu: http://sklep.avt.pl/p/pl/48119/intelige ... ntazu.html
(należy nacisnąć pobierz opis w formacie PDF) lub jeśli kolega nie ma ochoty na samodzielne wytrawianie płytki może kupić ten kit. Co do kontrolki - ja bym przed wentylatorem wstawił diodę LED podłączoną szeregowo przez rezystor do czarnego i czerwonego przewodu. Jak kolega nie wie o co mi chodzi to mogę narysować schemat.

Co do mierników - jeśli kolega chce mierniki na wyświetlaczach LED to też nie jest zbyt duży problem. Ja do mojego zasilacza będę robił takie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 46&start=0
W tym temacie jest również wszystko bardzo ładnie opisane. Wyświetlacze LED kolega zamontuje niebieskie i będzie miał taki efekt o jaki mu chodzi.

Dioda LED wskazująca czy zasilacz pracuje czy nie - wiadomo, podłączenie za mostkiem do wtórnego przez rezystor.

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że kolega wszystko zrozumiał :)
Tektronik
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tektronik » 11 paź 2012, 22:21

Dzięki, chciałbym się jeszcze dowiedzieć , jak zrobić woltomierz ale coś w formia małego "komputerka"

By pokazywał:

-Obciążenie w A oraz W
-Napięcie zadane i po chwili przełączał się w pokazywanie "realnego" napięcia (dotyczy także A oraz W)
-Temperatury (zależnie od ilości czujników)
-sygnały dźwiękowe także wchodzą w grę

Do ustawiania V/A chciałbym użyć potencjometru ale jednego , z przełączanymi stykami w miejsce gdzie powinien być przylutowany drugi potencjometr do A (więcej miejsca na panelu)

Zależy mi a precyzji (zasilanie diód laserowych)

Co do parametrów 30V i 5A wystarczy byle precyzyjnie !

Całość chciałem oprzeć o : http://allegro.pl/avt2757-b-zasilacz-mi ... 21644.html

Tyle że z zminienionym układem pod 5A
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: