Latarka dla osoby niedowidzącej - problem elektroniczny

ODPOWIEDZ
kubson
Młodszy majsterkowicz

Latarka dla osoby niedowidzącej - problem elektroniczny

Post autor: kubson » 12 wrz 2015, 20:58

Witam!

Mam taki nietypowy problem. Ponieważ z elektroniki nie jestem orłem, a chciałbym zrobić coś w miarę szybko i dobrze proszę was o pomoc. Dla osoby niedowidzącej chciałem wykonać urządzenie trzymane w dłoni które w będzie pokazywało odległość od obiektu w stronę którego jest skierowane. Sygnalizować to będzie poprzez drgania silniczkiem w obudowie (ew poprzez głośniczek). Chodzi o to że osoba ode mnie z rodziny ma poważne problemy ze wzrokiem i czasem zdarza jej się w nowym miejscu wpaść na ścianę albo jakiś obiekt który stoi przed nią, a jednocześnie wstydzi się używać białej laski.

Dlatego wymyśliłem że dobrze byłoby dać jej do ręki taki czujnik odległości, mogłaby sobie nim machać w lewo i w prawo, i jak znalazła by się obok czegoś typu osoba, ściana itp to pudełko delikatnie by zadrżało i już wiadomo że trzeba zachować ostrożność.
Problem w tym że nie wiem jak powinien wyglądać schemat takie urządzenia. Gdyby ktoś z szanownych forumowiczów chciałby narysować nawet w paincie jakiś schemat i jakie elementy są potrzebne to ja już sobie kupię i polutuję, a moja wdzięczność będzie wielka.

Załączam krótką specyfikację jak by to miało wyglądać:
-zasilanie do 9V (żeby można było użyć baterii)
-sygnalizacja do 5 metrów (im bliżej tym ma mocniej albo częściej drgać/piszczeć)
-w miarę nieduże, np takie jak pilot do telewizora

Pomógłby ktoś?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Damian
Młodszy majsterkowicz

Re: Latarka dla osoby niedowidzącej - problem elektroniczny

Post autor: Damian » 13 wrz 2015, 21:36

Witam.
Ja na twoim miejscu zrobiłbym coś na wzór tego http://majsterkowo.pl/prosty-czujnik-parkowania-cz-1/ to powinno pomóc twojej osobie z rodziny.
kubson
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kubson » 14 wrz 2015, 01:10

To jest niezłe dziękuję.
A nie da się tego zrobić walenia z grubej rury jaką jest arduino?
Awatar użytkownika
wefhy
Majsterkowicz

Post autor: wefhy » 20 wrz 2015, 08:32

Możesz użyć ATmega 8 na przykład. Wtedy potrzebujesz dodatkowo stabilizator 5V, kilka kondensatorów, rezystorów i programator lub arduino do zaprogramowania. Mój ulubiony poradnik to ten: http://blog.dulare.com/rozmnazanie-ardu ... c-ciastko/

Nie licząc programatora to niecałe 10zł.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: