Dozownik, kasetka na leki dla osoby starszej

ODPOWIEDZ
owocowoczekoladowa
Młodszy majsterkowicz

Dozownik, kasetka na leki dla osoby starszej

Post autor: owocowoczekoladowa » 17 wrz 2015, 18:05

Witam wszytskich. Jestem tutaj nowa, przepraszam jeśli źle wklejam swój problem. Domyślam, się że jest tu wiele doświadczonych już osób z elektroniką. Otóż ja jestem bardzo świeżynką jeśli chodzi o elektronikę, ale mam pomysł na zrobienie czegoś, myślę że dzięki temu też mogłabym się wiele praktycznego dowiedzieć. Otóż wpadłam na pomysł, że mimo tego, iż istnieje na rynku wiele gotowych dozowników na leki dla osób z zaburzeniami pamięci, kasetek elektronicznych/automatycznych, przypominaczy itp - chciałabym zrobić tacie niespodziankę i stworzyć takie urządzenie samemu. Może to dziwne, ale postanowiłam wykorzystać do tego mini komputerek Raspberry Pi 2. Mam już w głowie mniej więcej to, że poczytałam już w sieci, jak wiele ciekawych rozwiązań można na tym komputerku stworzyć, nawet zarządzanie np. ogrzewaniem w całym domu :) To jest bardzo interesujące. Znam podstawy języka Python i cały czas uczę się go - myślę, że przydałby się bo dobrze współpracuje z raspberry z tego co wiem. Mam dużo ochoty do nauki i pracy, tylko nie bardzo wiem, od czego w tym przypadku zacząć? Piszę ten post, bo może ktoś z Was robił sam podobny projekt?Wie coś na ten temat? Może ktoś doradzi od czego zacząć poczytywać? Od samego raspberry/pythona?(na ich temat mam wiele ebooków z sieci, ale nigdzie nie znalazłam czegoś takiego jak dozownik leków...Marzyło mi się np. zrobić żeby był zegar, alarm i z czegoś jakoś zrobić kasetkę z jakimis otwoerającymi się o danej porze klapkami lub szufladkami?Ale co by do tego wykorzystać? Jakieś silniczki krokowe?Serwomechanizm? Mam dużo pomysłów, jeszcze więcej pytań, chciałabym się za to zabrać i nie mówcie mi, że mam sobie odpuścić itp. Ja chcę, tylko jedyne czego potrzebuję to jakieś wskazówki :) Od czego zacząć, co najlepiej poogarniać, czego się poduczyć...A może radzicie coś innego niż raspberry jako podstawę takiego projektu? Prosze o wszelkie rady, wskazówki :) Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Artur997
Majsterkowicz

Re: Dozownik, kasetka na leki dla osoby starszej

Post autor: Artur997 » 17 wrz 2015, 22:11

Szczerze?

Odpuść sobie :-) I to nie dlatego że nie dasz rady itp. Problem jest innego rodzaju.

Co innego zrobić jakiś prosty czujnik, sterowani bramą lub termostat. Sprawa prosta, parę klików i działa. A jak nie działa to klik klik i znów działa. Planujesz zrobić dozownik leków dla osoby starszej - czy zapewnisz 100% gwarancji, że Twoje urządzenie będzie działało zawsze i wszędzie, będzie niezawodne, bezobsługowe i spełni normy kontaktu z lekami? Bo jak się popsuje brama to najwyżej się wkurzę i odsunę ją ręcznie, a jak dozownik się zatnie? Albo bateria wyczerpie i zatrzyma się zegar? A jak pojawi się jakieś zakłócenie i otworzy się niewłaściwa klapka albo układ się zrestartuje i otworzy wszystkie?

Celowo wyolbrzymiam potencjalne, ale mimo to realne problemy konstrukcyjne. Sęk w tym, iż planujesz zbudować urządzenie, od którego może zależeć zdrowie/życie człowieka. Osobiście będąc niedoświadczonym konstruktorem bałbym się takiej odpowiedzialności :-)

Tak więc proponowałbym mimo wszystko kupno w tym wypadku gotowego rozwiązania. A z RPi zrobić jakieś centrum multimedialne albo ogrzewanie domu.
owocowoczekoladowa
Młodszy majsterkowicz

Post autor: owocowoczekoladowa » 19 wrz 2015, 20:31

No tak wiem, wiem...Ale to również jest mój projekt na studiach :P Dlatego z ciekawości zapytałam od czego zaczac ale skoro nikt nie pomoże to ok...
Awatar użytkownika
menhiLs
Majsterkowicz

Post autor: menhiLs » 19 wrz 2015, 22:02

Najprościej chyba zrobić klapki na serwomechanizmy. Trochę zabawy może być ze "sterownikiem". Musiał by mieć takie opcje jak: zmiana czas, otwieranie danej klapki o danej godzinie (edycja tej godziny).
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: